Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
29. 6. 2018 12:30

Uprchlíci? Vyhráli jsme, hlásí Babiš = Odmítli jsme pomoct. Nepomůžou ani nám

Nedej bůh, abychom potřebovali takovou pomoc, jakou dnes nutně potřebuje Itálie a utečenci, kteří tam uvízli. Nebo nějakou jinou "dobrovolnou" pomoc.
Andrej Babiš po summitu míní, že je vítěz, protože nemusí pomáhat. Angela Merkelová míní, že vyhrála, protože se EU nerozpadne.
Andrej Babiš po summitu míní, že je vítěz, protože nemusí pomáhat. Angela Merkelová míní, že vyhrála, protože se EU nerozpadne. | Foto: Reuters

Evropská unie má za sebou "migrační summit" lídrů. Migrace se stala klíčovým tématem setkání. Před setkáním řekla německá kancléřka Angela Merkelová: "Evropa má mnoho problémů, ale migrace by se pro Evropskou unii mohla stát osudovou." Mínila tím, že se obává, aby neskončil volný pohyb osob. Po summitu Andrej Babiš doslova jásal: "Dosáhli jsme obrovského úspěchu." Proč? "O kvótách už nikdo nemluví." Jak prosté.

Do Evropy míří zlomek migrantů oproti roku 2015, v době vrcholící migrační krize, o 95 procent méně. Babiš přiznává, že dnes jde spíš o politickou otázku, nikoli o naléhavé riziko. EU, zjevně díky Merkelové a francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi, se opět dokázala dohodnout.

Bylo lehčí najít dohodu, když letos nelegálně překročilo hranice EU jen 50 tisíc osob, z toho 37 tisíc připlulo po moři. Už ne stovky tisíc. Schengen pokračuje, kvóty nebudou povinné, Itálii pomohou jen ty země, které se k tomu dobrovolně rozhodnou, EU bude jednat se zeměmi na severu Afriky, aby na základě smluv braly zpět ekonomické migranty. Posílena má být vnější hranice unie.

Jak vyhlíží postoj Česka, pokud jde o pomoc Itálii nebo Řecku, kde uvízly statisíce uprchlíků a migrantů? Premiér Babiš vyloučil, že bychom byť jediného utečence dobrovolně přijali: "Není k tomu důvod," pravil tento "vítěz" summitu.

Není důvod? Itálie si myslí opak. Babiš však uvažuje jen za sebe (asi si myslí, že i za Česko). Důvod pomoci přitom je, a to velký, Itálie nezvládá starat se o masu příchozích, je migranty zavalena. My takovou situaci neřešíme, tedy "není důvod", tedy nás Itálie nezajímá, tedy nás problémy EU nezajímají, tedy zajímáme se pouze o sebe. (Jako za bolševika.)

Momentálně to pro mnoho vyděšených voličů vypadá rozumně. Byli zpracováni politiky jako Miloš Zeman, Tomio Okamura, Vojtěch Filip, Andrej Babiš, ale i Petr Fiala a dalšími, byli vyděšeni, zformováni do polohy "k nám ani nohu". Důvod mají pádný: teror, který je dnes nejen v EU spojován s islamistickými džihádisty.

"Ani nohu" a "není důvod"? Omyl

Teroristické útoky, případně nesnadná integrace lidí ze zcela jiného kulturního prostředí, tak je zdůvodňována česká neochota pomáhat, pomoc je vydávána za ohrožení našich lidí, nepomoc pak za jejich ochranu. Itálie, Řecko, Španělsko, Německo nás zajímají leda jako turistické destinace.

Plus česká chytristická taktika: řešením je "ochrana vnějších hranic EU", něco, co se nás tedy přímo netýká, nemáme žádnou vnější hranici unie na starosti. Plus donekonečna opakované "geniální" rady typu "problém se musí řešit mimo území EU". Zní to logicky, jenže provedení opravdu není ani trochu snadné, když se vám ke břehu země Evropské unie po rozbouřeném moři blíží člun napěchovaný matkami s dětmi, muži, stařenami a starci v bídném stavu. (Snadné to vypadá pouze zdálky.)

Vyhrál Babiš, Okamura, Zeman, vyhráli jsme my prosazenou nepomocí? Je prozíravé (s pohledem upřeným do budoucnosti) tvrdit, že "není důvod" pomoci? Jakou pomoc by tak asi Itálie a Brusel od Česka čekaly? Pár set, maximálně pár tisíc ubožáků přijmout. Vybrat si, mít jistotu, že jde o lidi prchající před válkou, před pronásledováním, že nejsou džihádisté, přivézt je a integrovat. Integrovat mimo jiné proto, aby se z nich džihádisté nestali, abychom nečelili problému uprchlických ghett jako Francie, Belgie, Švédsko a další státy.

Jistě bychom to celkem lehce zvládli, jednak máme takovou zkušenost z porevoluční minulosti, jednak máme dobré integrační programy a dost lidí ochotných pomáhat, ba natěšených pomáhat (ne všechny Zeman vyděsil). Pak bychom nebyli za sobce a za stát, který v EU je, ale za EU se považuje jen tehdy, když dostává.

Beru, že Babiš vnímá odmítnutí povinných kvót jako úspěch. Je to úspěch V4 a jeho taky. Nemohu však brát to další, tedy dobrovolně "ani nohu" a "není důvod". Je to postoj krátkozraký, naši budoucnost nevnímající. Co kdyby přišla uprchlická vlna z Východu a migranti se městnali u nás? Co kdyby se znovu zvedla vlna uprchlíků ze Sýrie atd. a Německo už je nebralo jako v roce 2015? Valili by se i k nám, uvízly by jich tu desetitisíce… a nikdo by nám na oplátku nepomohl.

Babiš a Zeman vytvořili precedent "my nepomáháme, nám se nemusí pomoci". (Přitom nám unie pomáhá už od revoluce dnes a denně, po vstupu do EU nám pomáhá masivně a ta pomoc je míněna jako investice do SPOLEČNÉ budoucnosti, na kterou bohužel naši politici nemají buňky.)

Momentální "vítězství" nás vzdaluje Evropě, na níž jsme nejen ekonomicky, ale i bezpečnostně totálně závislí. Považujeme se za zemanovské či babišovské chytrolíny (kalkulátory), ale chováme se hloupě, neprozíravě a sobecky i z pohledu českých národních zájmů, české budoucnosti. Nedej bůh, abychom potřebovali takovou pomoc, jakou dnes žádá Itálie. Nebo nějakou jinou "dobrovolnou" pomoc.

A snad ještě jedna poznámka. Pro současné Česko existuje Evropská unie jako exportní místo, rozhodně ne jako Evropa hodnot.

Andrej Babiš se na summitu sešel s kancléřkou Merkelovou i s francouzským prezidentem Macronem | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy