Jsme svědky druhého silného útoku na předsedu sociální demokracie Bohuslava Sobotku. Ve čtvrtek zveřejnila MF Dnes materiál o prodeji OKD firmě Karbon Invest. Podle deníku Sobotka prodal OKD levně, stát přitom prodělal a on nechal kupce (advokáty z kanceláře Pokorný, Wagner & spol.) odůvodnit, proč stát dostal málo peněz.
Lidové noviny zase ve čtvrtek psaly o „privatizačním fantomu Appianu“ a o divoké privatizaci MUS, při níž Antonín Koláček a další lidé vyvedli z uhelné společnosti okolo sedmi miliard korun. Pro Koláčka pracoval advokát Radek Pokorný, blízký člověk Bohuslava Sobotky. V roce 2003 dostal Appian od státu i plzeňskou Škodovku. Sobotka se později coby ministr financí nepokoušel rozklíčit majetkovou strukturu privatizátorů a odpovídal za převod aktiv Škody ze státu na Appian. Za touto společností stála stejná skupina, která privatizovala MUS.
Nutno dodat, že ty kauzy jsou staré, že se o nich dávno ví, že je policie vyšetřovala a vyšetřuje dál. Také nutno dodat, že MF Dnes i Lidové noviny vlastní Andrej Babiš a že se oba texty opírají o materiály z ministerstva financí či Finančně analytického útvaru (FAÚ). To neznamená, že je noviny získaly díky Babišovi. Ale zároveň je setsakramentsky těžké se té myšlence ubránit.
Sobotka k tomu sám řekl: "Je potřeba si uvědomit, v jakých médiích se tato informace objevuje. Jsou to média, která vlastní pan Babiš, který je naším koaličním partnerem a se kterým jsme teď ve sporu ve věci financování zdravotnictví a ve věci prodloužení těžby na Dole Paskov. Čili já myslím, že si to nelze vykládat jinak, než že pan Babiš využívá i tento nástroj k tomu, aby zvýšil tlak na koaličního partnera."
Babiš: „Samozřejmě že za to nese zodpovědnost.“
K případu OKD a roli Sobotky se vyjádřil i Babiš: „Samozřejmě že za to nese zodpovědnost.“ – Je to celkem jasné: na Sobotku se nyní vytahují staré kauzy, nese údajně odpovědnost za to, že stát přišel o miliardy. Odtud dojem, že začal druhý frontální útok na Sobotku. První rozjel Miloš Zeman hned po volbách na schůzce v Lánech.
Atak na Sobotku musíme zasadit do širšího kontextu. ČSSD loni vyhrála sněmovní volby. O málo, ale přece jen vyhrála. Miloš Zeman neměl po Rusnokově vládě, jež byla zjevně nelegitimní, na vybranou, musel dát šanci ČSSD. Sobotka díky dobrému manévrování a díky rozčarování sociální demokracie ze Zemana vyvázl z lánského puče (v čele ČSSD ho měl vystřídat Michal Hašek.). Ihned po puči však analytici začali tipovat, jak dlouho Sobotkův kabinet může proti Zemanově vůli a Babišově dravosti přežít. Majitel Agrofertu zpočátku působil jako „hodný“ a kooperující. Zároveň si ale to svoje - kupříkladu Finančně analytický útvar ministerstva financí - pohlídal. Aby mu do toho vláda nemluvila.
Sledovali jsme také permanentní podporu Miloše Zemana, již až devótně poskytoval Andreji Babišovi. Vysoká hradní benevolence. Nic nevadí: neexistující lustrační osvědčení, údajná spolupráce s StB, vlastnění Agrofertu. K tomu poslednímu Zeman řekl: „Pokládám za podnikatele toho, kdo podniká. Je-li někdo majitel, není nutně podnikatel. Představte si, že byste díky úspěšné kupónové privatizaci byla majitelkou jedné kupónové akcie, a přesto by vás nikdo neoznačil za podnikatelku.“ Výrok skoro neuvěřitelný, dokládající silnou náklonnost.
Sledovali jsme také permanentní podporu Miloše Zemana, již až devótně poskytoval Andreji Babišovi. Vysoká hradní benevolence. Nic nevadí: neexistující lustrační osvědčení, údajná spolupráce s StB, vlastnění Agrofertu.
Neskrývaná podpora Babišovi. Naopak Sobotkovi se žádné podpory od prezidenta nedostalo. Co si nevybojoval, to neměl. (Viz kupříkladu střet o ministry a Zemanovo hlučné vyhrožování, že je nepodepíše.)
Sobotka si nevede špatně
Prezident čeká na pád nenáviděného zrádce Sobotky. Zvenčí to vypadá, že hlava státu podporuje Babiše, tudíž i vládu. To je však omyl. Zeman nikdy nebude nijak podporovat Sobotku, Zaorálka či Dienstbiera juniora. A teď se začínají vytahovat věci na premiéra: MUS a OKD, role jeho přítele, obchodního právníka Radka Pokorného. Dost možná se ty věci vytahují právem. Ale zároveň divák cítí: je to účelové, průhledné, svědčí to o úporné snaze Sobotku odstřelit.
Nyní byl zjevně spuštěn pokus číslo 2 o demontáž Sobotky. Samo sebou mezi Zemanem a novinami, které tisknou ty články, není žádná vazba. Zato však existuje evidentně silná vazba mezi Babišem a Zemanem. A to zřejmě stačí.
V nedávném rozhovoru pro Aktuálně.cz prezident naznačil, že kdyby padla Sobotkova vláda, pověří sestavením nového kabinetu Babiše: „Není to vyloučeno,“ děl. Přitom o čistotě Babiše dlužno pochybovat. I jeho kšefty by stály za zkoumání. Zeman to ví. Ale táhne proti Sobotkovi.
Předseda vlády si nevede špatně. Nejde tedy o to, že by dělal jednu botu zas druhou. Má sice velmi těžkou pozici, vládu, v níž spolu sedí kočky, králíčci a tygři u jednoho stolu, ale zatím to zvládá. Drží nesehnutý postoj vůči ruské okupaci Ukrajiny. Jezdí do Bruselu, kde vylepšil pohled EU na Česko. To není málo. Jenomže o tyhle věci Zemanovi (a zřejmě ani Babišovi) nejde. Mimochodem předseda hnutí ANO se vůči agresivnímu Rusku nevymezuje.
Po eurovolbách může jít od válu
Načasování ataku na Sobotku je přesné a škodlivé. Blíží se eurovolby. Kampaň do Evropského parlamentu není tak ostrá a chytlavá jako kampaň do české Sněmovny. Ale to nevadí. Jestli Sobotka neuspěje, může jít rychle od válu, byl by to silný argument proti němu. Tento týden otvírané temné případy OKD a MUS a Appian, role Sobotky a Pokorného, vyšetřování policie, to vše se sčítá.
Kdyby ČSSD eurovolby výrazně vyhrála, Sobotka by posílil. Jenže české voličstvo je dlouhodobě naladěno negativně, rozhodně ne na nějakou masivní podporu Bruselu, Evropské unie. Každý skandál místních politiků je naopak hladově hltán a bez váhání, ochotně polknut.
V případě mizerného výsledku v eurovolbách a při propíraných skandálech MUS a OKD si Bohuslav Sobotka zřejmě bude moci hledat nové místo. Zeman a Babiš nečekají. Tlak na premiéra je vyvíjen ihned, jakmile to jde.
Jak se může Sobotka bránit? Mohl by vrhnout špínu na Babiše a na Zemana, jenže to je jen teoretická možnost. Za prvé by to byla jeho premiérská sebevražda. S Babišem logicky padne i on sám. A Zemana nesklátí z jeho pozice nic. Za druhé Sobotka neovládá ty skvělé zdroje, jaké má k dispozici ministr financí Andrej Babiš.
Do toho se přimíchává ještě jeden aspekt. Babiš má problémy ve svém hnutí ANO. Špičkové figury rozčiluje, jak si kupříkladu bývalý eurokomisař Pavel Telička po svém postavil kandidátku pro eurovolby.
Do toho se přimíchává ještě jeden aspekt. Babiš má problémy ve svém hnutí ANO. Špičkové figury rozčiluje, jak si kupříkladu bývalý eurokomisař Pavel Telička po svém postavil kandidátku pro eurovolby. Udělal to „agrofertsky“, jako špičkový manažer si prostě vybral spolupracovníky.
Z lánského puče se dokázal vykroutit
Na potíže Babiš naráží i ve vládě. Kupříkladu ministryně spravedlnosti Helena Válková šíří svůj názor (krom toho, že Češi za protektorátu netrpěli), že pokud bratislavský soud potvrdí Babišovu spolupráci s StB, pak by měl jako šéf hnutí rezignovat, aby ANO neškodil.
Majitel Agrofertu by se určitě nezlobil, kdyby byl po pádu Sobotkovy vlády jmenován premiérem. Získal by ještě silnější pozici, než má dnes. Zeman by se zbavil Sobotky. Prezident a předseda ANO se umějí dohodnout, rozumějí si stejně dobře, jako si svého času Miloš Zeman rozuměl s Václavem Klausem. Prezident by se zbavil lidí, které nerad: Zaorálka, Dienstbiera, Mládka. Babišův kabinet by se nejspíš opřel o nějaký druh podpory hnutí Úsvit Tomia Okamury.
Má Bohuslav Sobotka na to, aby tu lavinu zastavil? V jeho prospěch hraje především to, že jestli něco země nepotřebuje, je to další sestavování vlády. Navíc dvojice Babiš – Zeman působí vysoce rizikově. Ale nezapomeňme, že při lánském puči to taky vypadalo, jako by byl se Sobotkou amen, a on se z toho dokázal vykroutit.
Na druhou stranu: pokud se Sobotka skutečně účastnil okrádání státu, nemá v čele vlády co dělat.