Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
8. 12. 2022 12:00

V Praze se chystá kartel Spolu a ANO. Babišovi to nahraje v přímé volbě

Jednání Spolu v hlavním městě zpochybňuje několikaletý občanský proud, který stál o změnu politiky.
Polistopadový kartel Svoboda-Nacher?
Polistopadový kartel Svoboda-Nacher? | Foto: ČTK

Nesnášenlivost, která v metropoli panuje mezi ODS a Piráty, vyvrcholila. Vítězná koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) s nimi dál nebude jednat o sestavení rady hlavního města. Začne hledat podporu pro menšinové vládnutí a osloví všechny strany v zastupitelstvu s výjimkou SPD. Předseda klubu ANO Patrik Nacher oznámil, že Babišovo hnutí je ochotné podpořit menšinovou radu Spolu, ale pouze do konce února.

Co se stalo? Kandidát ODS na primátora Bohuslav Svoboda tvrdí "vzdali jsme se gescí, o které jsme měli zájem, a udělali jsme opravdu vše pro to, abychom pirátským požadavkům vyhověli". Na to současný pirátský primátor Zdeněk Hřib odpovídá, že jeho strana sice "dostala nabídku čtyř gescí v radě, ale naprosto okleštěných o pravomoci. O všem by totiž rozhodoval dosud neexistující radní pro investice z ODS s absolutním vlivem na všechny oblasti chodu města. Třeba radní pro dopravu by tak akorát zametal silnice a řešil úklid sněhu".

To pro představu, co se v Praze dělo, stačí. Kdo sledoval předvolební kampaň i povolební vyjednávání, ten ví: pro Svobodu byl Hřib nepřítel, mnohem lépe si rozumí s Nacherem. Zájem o spolupráci s Piráty neexistoval. Spolu zuby nehty chtělo většinu v radě i post primátora. A je jasné, proč zájem nebyl: představy o budoucnosti Prahy se u ODS a Pirátů, kteří se spojili s Čižinského Prahou sobě, diametrálně liší.

Na jedné straně stojí město minulého století, město pro auta, město jako skanzen. A taky město, kde vedení hraje hlavně na sebe. Druhá strana by naproti tomu z Prahy ráda udělala především moderní evropskou metropoli, schopnou nabídnout víc místa obyvatelům než autům, bránit se letním vedrům a spravovat věci maximálně průhledně.

Kdo podpoří menšinovou vládu Spolu v Praze? Pravděpodobně ANO, jisté to stále není. Krátkodobě. A pak? Koalice s ANO? Zatím nevíme, ale co jiného, že. Na spolupráci Spolu a ANO se obvykle hledí ze zorného úhlu vládní pětikoalice: Andrej Babiš a jeho hnutí jsou zlo, nepřátelé, jak je tedy možné, že se s jeho partou chce pražské Spolu svázat? To je přece opoziční smlouva jak vyšitá!

Zapomíná se na pohled opačný: jak je možné, že se Babišovo hnutí v Praze chce spojit se Spolu? S "polistopadovým kartelem"?  - tak totiž o stranách, jako jsou ODS, lidovci i topka, Babiš mluví. Kritici spolupráce ANO a Spolu si málo uvědomují, že jde o stejnou zradu na voličích i ze strany Babišovců. A ta probíhá, jak popsal kolega David Klimeš, po celé zemi.

Jediný "polistopadový kartel" byla oposmlouva

Mimochodem, ten výraz je fake a Babišův podvod, žádný takový kartel tu nevládl, jen obyčejné, nedokonalé, chybující, ale pořád demokratické politické strany. S jednou výjimkou a tou byla opoziční smlouva z let 1998 až 2002. To byl skutečně antidemokratický kartel mezi Zemanem a Klausem. Něco velmi podobného zamýšlejí nyní dát na lokální úrovni dohromady Svoboda a Nacher.

Ještě v rozhovoru, který vyšel 5. prosince, premiér Petr Fiala opakuje, že chce v Praze vládu na pětikoaliční bázi a že s ANO rozhodně ne. Pražská ODS se mu směje a hraje svoje hry za podpory lidovců a topky. Co se to děje?

Pětikoalice představovala snahu o slušnou, nepopulistickou, Piráty občerstvenou politiku dohody, spolupráce. Vznikla jako reakce na Babišovo vládnutí, ale především jako reakce na tlak části veřejnosti, na demonstrace Milionu chvilek pro demokracii a dalších občanských iniciativ. Přiznejme však, že ty byly ODS hodně, hodně cizí. Stejně jako jsou jí cizí neziskové organizace typu Člověk v tísni.

Fiala se snaží vizi přátelské, občanské politiky držet, ale jeho strana mu to dovoluje jen co se týká zahraniční agendy. Volno má v odporu k imperiálnímu Rusku, volno nemá ve vztahu k nacionalistickému Maďarsku, proto stále drží čím dál absurdnější Visegrádskou čtyřku. Volno nemá v domácí politice, tam si jednotlivé buňky ODS dělají, co chtějí, a Fialu mají jako maskota nahoře. Klidně si v metropoli uzavřou kartel s Babišem zastoupeným Nacherem. Tak to je.

Pokud se skutečně Spolu spojí s ANO v Praze, bude to mít vliv na prezidentskou volbu. Vláda podpořila tři kandidáty, Pavla Fischera, Danuši Nerudovou a Petra Pavla. Nepodpořila Babiše. Ale kartel s ANO by byl jasným vzkazem Prahy: Babiš nám nevadí, je v pohodě, s jeho hnutím se dá vládnout, vždyť se to děje i v jiných městech. My jsme demokraté, takže i Babiš je demokrat, jinak bychom s ním nešli do koalic, že.

A naopak? Bude kandidát na prezidenta Babiš mluvit o "polistopadovém kartelu" na pražském magistrátu? Ale kdepak, jen v debatách v lednu řekne: Podívejte se na ně, nadávají na mě, odsuzují mě, dělají ze mě hrozbu demokracie, ale když se chtějí udržet u koryt, tak se se mnou spojí. A samo sebou, bude lákat "kartelové" voliče.

Jednání Spolu v Praze je nebezpečné, zpochybňuje několikaletý občanský proud, který stál o změnu politiky. Pokud bude trojkoalice skutečně vládnout za podpory ANO, další lidé budou otráveni jednáním politiků, jejich neochotou měnit věci k lepšímu. Fiala z toho šťastný nebude, v partaji si nedokáže udělat pořádek. Dokonce ani v rodném Brně ne.

Video: Kdyby kolegové v Praze chtěli vládnout s ANO, už by to udělali, říká premiér Fiala (5. 12. 2022)

Premiér a šéf ODS Petr Fiala v rozhovoru pro Aktuálně.cz mluvil mimo jiné o tom, zda jeho strana nebude vládnout v Praze s ANO. | Video: Radek Bartoníček, Dominika Hromková
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

V hotelu v polské Vratislavi byl nalezen mrtvý Čech, jde zřejmě o hledaného vraha

V hotelu v polské Vratislavi byl v úterý odpoledne nalezen mrtvý muž z Česka a s největší pravděpodobností jde o podezřelého z vraždy ženy v hotelu v Praze. Na Twitteru to večer uvedl mluvčí pražské policie Jan Rybanský. Další informace policie poskytne pravděpodobně během středy.

"S největší pravděpodobností se může jednat o hledaného dvaačtyřicetiletého muže. Spolupracujeme s polskými kolegy," napsal Rybanský. Policie po muži pátrala od soboty, v pondělí na Brněnsku našla vůz, ve kterém odjel z místa činu v Praze.

Muž podle policie ženu v pražském hotelu zastřelil. O pomoc v pátrání kriminalisté požádali veřejnost, lidé se ale muže neměli pokoušet zadržet, protože podle policie byl ozbrojený a nebezpečný. Policie předpokládala, že muž mohl vycestovat do zahraničí.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Třetí vlna francouzských protestů proti penzijní reformě přinesla pokles účasti

Ve Francii v úterý znovu stávkovali pracovníci hromadné dopravy, učitelé, či zaměstnanci energetických společností, kteří nesouhlasí s návrhem důchodové reformy z dílny vlády a prezidenta Emmanuela Macrona. Do ulic francouzských měst potřetí za poslední tři týdny vyšly statisíce nespokojených lidí, účast na manifestacích nicméně podle policie i organizátorů oproti druhé lednové vlně protestů klesla. Reforma, kterou nyní posuzují zákonodárci, předpokládá, že většina Francouzů bude do důchodu odcházet v 64 letech, tedy o dva roky později než dosud.

Stávka podle agentury Reuters omezila provoz na železnici, narušena byla školní výuka a zastavila se i distribuce ropných produktů. Odbory opět vyzvaly lidi, aby vyšli do ulic ve velkém počtu, a protestní pochody se konaly v desítkách měst včetně Nice, Marseille, Toulouse, Nantes a také v Paříži. V metropoli demonstranti, mnozí z nich mladí, pochodovali od Opery a nesli transparenty s hesly jako "Zachraňte svůj důchod" a "Zdaňte miliardáře, ne babičky".

Ministerstvo vnitra vpodvečer oznámilo, že napříč Francií policie zaznamenala 757 tisíc demonstrantů. První dvě stávky proti důchodové reformě 19. a 31. ledna vylákaly do ulic podle policie pokaždé něco přes milion lidí. Odborová centrála CGT dnes hlásila účast "téměř dvou milionů" lidí, i v jejím případě se ovšem jednalo o nižší součet oproti minulému týdnu, kdy hovořila o 2,8 milionech protestujících.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Kovosou souhlasí s plánem na urovnání vztahů se Srbskem

Kosovo v podstatě souhlasilo s unijním plánem na urovnání vztahů se Srbskem. V úterý to uvedl zmocněnec EU pro kosovsko-srbský dialog Miroslav Lajčák, který v uplynulých dnech jednal s nejvyššími politickými představiteli v Prištině a Bělehradu. V minulosti mělo Kosovo výhrady mimo jiné ke vzniku sdružení srbských obcí na severu země. Podle kosovského premiéra Albina Kurtiho si ale podepsání plánu vyžádá další jednání.

Lajčák na Twitteru uvedl, že jednal v Prištině s premiérem Kurtim a v Bělehradě se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem. "Jsem rád, že nyní Kosovo v podstatě přijalo návrh Evropské unie," napsal. Obdobně se vyjádřil i kosovský premiér Kurti, podle kterého jeho země přijala "unijní návrh na normalizaci vztahů mezi Kosovem a Srbskem". "Některé otázky ohledně mezinárodních záruk, zavedení mechanismů či časové posloupnosti se budou řešit na příštích rozhovorech v Bruselu," uvedl Kurti.

Návrh plánu, který původně vypracovaly Německo a Francie, nebyl nikdy oficiálně zveřejněn. Priština měla největší výhrady ke vzniku sdružené obcí na severu země, kde dominuje srbské obyvatelstvo. To by podle kosovské vlády malou zemi rozdělilo podle etnické skladby, jak se děje například v Bosně a Hercegovině. V případě Srbska dohoda počítá s tím, že Bělehrad přestane blokovat vstup Kosova do mezinárodních organizací, například OSN. S uznáním samostatnosti Kosova ale návrh nepočítá.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Svět se potýká s nedostatkem mědi, může trvat až do roku 2030

Svět se v současné době potýká s nedostatkem mědi. Přispívají k tomu problémy s dodávkami z Jižní Ameriky a vyšší poptávka. Deficit bude trvat celý letošní rok, uvedl server CNBC. Podle jednoho z analytiků by na trhu mohl nedostatek trvat až do konce desetiletí. Měď je přitom považována za jeden z ukazatelů ekonomického zdraví díky jejímu rozsáhlému využití a její nedostatek by mohl být indikátorem toho, že globální inflační tlaky by se mohly zhoršit, což by následně donutilo centrální banky pokračovat ve zvyšování úroků.

"Již nyní předpovídáme výrazný deficit mědi do roku 2030," řekl viceprezident společnosti Wood Mackenzie pro kovy a těžbu Robin Griffin. Přisuzuje to především pokračujícím nepokojům v Peru a vyšší poptávce po mědi v odvětví zaměřeném na energetickou transformaci.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy