Co může dělat firma, kterou si vzali na mušku zloději a kradou jí to, s čím obchoduje?
Má respektive může si vycvičit ozbrojené komando, které zloděje chytí při činu a vymůže na něm náhradu za utrpěnou škodu?
Či je jedinou legální a správnou cestou obrátit se na policii, soudy a jiné státní instituce a doufat, že ty učiní řádění zlodějů přítrž?
Čtěte také: | Přehledně na jednom místě: Proč Českem běhá komando ČEZ Právník chystá kvůli komandům žaloby na šéfy ČEZu |
A mění se něco na těchto otázkách, pokud je tou firmou polostátní a v mnoha ohledech prakticky monopolní ČEZ?
Podstatná většina těch, kdo vyjádřili svůj názor pod články blogy na Aktuálně.cz, je přesvědčena, že to jeden z největších evropských výrobců elektřiny tentokrát hodně přehnal.
"I když odběr načerno je nelegální a zlodějna, je šílené postihovat pachatele nepřiměřeně. Když dotyčný odebral tisícovku načerno a komando z něj vytluče půl melounu, je to jak kdybyste někomu v hospodě rozbil hubu, a oni vás pak poslali sedět na 20 let natvrdo. Když někdo bere načerno, ať zaplatí to, co odebral plus výdaje - výjezd kontroly a nějaký paušální poplatek," napsal například Jirka Mladý.
Nechyběly však ani hlasy čtenářů, kteří se na celou záležitost dívali očima vedení ČEZ.
"Popravdě nechápu, co všichni máte proti těmto jednotkám. Jak už zde bylo řečeno: mladá hubená dívčína s černým odběratelem těžko něco zmůže a na sídlištích, jako je Janov, jí hrozí mnohem více. Pokud si myslíte, že se po zrušení těchto jednotek zlevní elektřina tak jste na velkém omylu. Jediné co, se stane, je, že tyto peníze potečou jinam. Policie v tomto problému nic nevyřeší. Tito lidé nemají strach ze soudů, exekucí atd. Vždy se budou pouze schovávat a doufat, že nikdo nepřijde a nevytáhne je za límec ven," míní čtenář píšící pod jménem hlubin.
Blog Ondřeje Lišky: Kdo si myslíte, že jste, pane Romane? |
A výtku, že ČEZ cvičí ozbrojené svalovce, kteří mají provinilcům nahnat, odbývá další diskutující, který se podepisuje jako hlubin.
"Dá se říct, že v každé ulici, vesnici nebo městečku je někdo, kdo krade elektřinu. A stavte se třeba na hlavu, jak chcete, ale je to tak. No a to ČEZ-komando po nich jde. Ti, co kradou elektřinu, jsou obyčejní zloději, na to nezapomínejte! To komando vypadá děsivě, to ano! Ale pro lidi, co nekradou, nás obyčejný smrtelníky, jsou úplně neškodní," míní čtenář píšící pod jménem terry.
Ovšem právě to zastrašování je podle mnohých kamenem úrazu. A podle čtenáře Lexe nejde jen o to, aby ČEZ podezřelého od nelegálního odběru elektřiny odradil.
Redakce Aktuálně.cz: Proč jsme zveřejnili otřesné video ČEZu |
"Ano, krást se nemá. Neoprávněný odběr elektrické energie je krádeží, pokud škoda přesáhne 5.000,- Kč. Jinak je to přestupek a v civilním náhradovém řízení svědčí dodavateli energie náhradová vyhláška. A to velmi štědře. Jenže problém je v tom, že při zjištění ,černého odběru' nejsou ti bodří hoši se svým technickým zázemím schopni prokázat, jak dlouho ten odběr frčí. Takže doznání černého "pasažéra". A to je to, oč tu běží. Ty metody zastrašování používané k vynucení doznání," napsal Lex.
Další debatující, který publikuje pod značkou XP, vznáší ještě závažnější obvinění.
"Vy nevíte tu nejpodstatnější věc - ti lidi z ČEZ vás pak vydírají, že dokud nezaplatíte obvykle kolem 100 000 pokutu, nezapojí vám znovu elektřinu! Je to velmi výdělečný podnik! Proto tam neberou napřed policii! Jim nejde o to dostat ty lidi k soudu (většina by dostala maximálně podmínku), ale dostat z nich obrovský prachy!" tvrdí XP.
Na další údajná pochybení upozorňuje čtenář Karel.
"Podle zákona může ČEZ vstoupit na pozemek, jen k hodinám. Může vás odpojit jen na dobu nezbytně nutnou. To znamená, než odstraní černý odběr nebo podezření z černého odběru. A pak to řešit soudní cestou. Což neudělali snad nikde. K tomu nepotřebují žádné komando Toto platí běžně i v dalších civilizovaných státech. Ale u nás se to obchází," píše Karel
Většina debatujících se shoduje v názoru, že stát by měl proti "vymáhajícím komandům" polostátní firmy zasáhnout. A hněv se obrací zejména proti šéfovi ČEZ Martinu Romanovi.
„Všude ve světě by šel pan Roman, jakožto ,státní zaměstnanec' od válu již jen po tom co obdařil svým nebývale štědrým darem jednu soukromou školu pana prezidentova syna (kolika dalším jiným školám věnoval 100 miliónů Kč, či méně?), to nepočítám další excesy typu společných dovolených, neprůhledných pofidérních firem stavějící úložiště jaderného odpadu atd.. Je nepřeberné množství způsobů, jak lze státními (tj. našimi daňovými) penězi obohacovat stranické kasy různých nenasytných politbyr," míní čtenář podepisující se jako Hloupý honza.
Čtenářův blog: Zavedli k nám elektrický proud aneb Operace "TNZ" |
A co si o ČEZ, jeho postupu při ochraně svého majetku, myslíte Vy? Je v souladu s ústavně zaručenými právy každého občana této země? A jakou roli by měl v této kauze sehrát stát (a to nejen jako většinový vlastník ČEZ)?
Podělte se s ostatními o své názory.