Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
27. 5. 2019 12:15

Vítězem voleb je (také) Bernard-Henri Lévy, pálení svobod se nekoná

A u nás? Všechno při starém. Po "přímo a hned" nastoupilo "tvrdě a nekompromisně" a je lhostejné, jaká příslovce si Andrej Babiš vetkne na billboardy příště.
Je po boji.
Je po boji. | Foto: Reuters

Leden 2019. "Naléhavě musíme bít na poplach proti žhářům duše a ducha, kteří si od Paříže po Řím, se zastávkami v Barceloně, Budapešti, Drážďanech, Vídni a Varšavě, chtějí udělat táborák z našich svobod," varovalo třicet osobností evropské kultury v manifestu, kterým apelovaly na úsudek voličů ve volbách do Evropského parlamentu: "Pokud se něco nezmění, tyto volby budou největší kalamitou, jakou jsme kdy poznali."

"Musíme bojovat za evropskou myšlenku, jinak se budeme dívat, jak mizí pod vlnou populismu," stojí v textu francouzského filozofa Bernarda-Henriho Lévyho, který mezi jinými podepsal také Milan Kundera.

Po sečtení hlasovacích lístků je zřejmé, že žádný táborák se nekoná. Jedním z vítězů voleb je také Lévyho ohnivý manifest. Bez iluzí, že by intelektuálové "pastýřským listem" přímo zmobilizovali masy voličstva, se dá říct, že úspěšně a vlivně pojmenovali situaci: Evropa v nebezpečí populismu a vlády pevné ruky. Ne že by bylo zažehnáno, ale ve světle volebních výsledků nevypadá tolik dramaticky jako Lévyho text.

Vždyť v západní Evropě - především díky mladším voličům - zhusta posílily "zelené" strany, což znamená všechno jen ne nástup tvrdě a nekompromisně staromódních autoritářů. Zelení slaví i v nejlidnatějším Německu.

Z mítinkových přátel Tomia Okamury jasně vyhrál Matteo Salvini, těsně Marine Le Penová (ale s méně procenty než před pěti lety), kdežto Geert Wilders skončil v poli poražených.

Demontáž evropských myšlenek se navzdory posílení Kotleby nekonala na Slovensku, kde zvítězila koalice neparlamentních proevropských stran. Podobně laděná aliance v Polsku jen těsně prohrála s Kaczyńského Právem a spravedlností.

Kapitolou sama pro sebe jsou britské eurovolby, protože se správně vůbec neměly konat - ale chronická brexitová nemohoucnost dvou hlavních stran nepřihrála voliče jen vítězné Farageově Brexit party, ale i druhým liberálním demokratům, kteří naopak chtějí v unii zůstat.

Ne, žháři duše a ducha Evropu neovládli, Bernard-Henri Lévy a Milan Kundera mohou být o něco klidnější.

A u nás? Všechno při starém. Po "přímo a hned" nastoupilo "tvrdě a nekompromisně" a je lhostejné, jaká příslovce si Andrej Babiš osvojí a vetkne na billboardy příště.

Potvrdilo se, že tímhle přístupem, marketingovou agresí, to neurve a že deklarované nekonečné sebevědomí, základ jeho politické prezentace, není zrcadlem podpory, jakou ve společnosti má. Babiš se - už asi pět let - tváří, jako by měl na své straně nadpoloviční většinu tleskajících. Eurovolby znovu potvrdily, že reálný obrázek je jiný.

Vládnout - respektive dělat politiku, nikde není psáno, že ANO je tu jen kvůli vládnutí - za použití konsenzu a dialogu, měkce a kompromisně, to je Babišově letoře cizí. Chce šéfovat všemu a všem sám, ale jeho přirozenost je v rozporu s jeho volebními výsledky. Babišova reakce se zatím omezuje na povolební plačky, jak jsou na něj všichni zlí.

Video: ČTK
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Disney změnil jména filmových studií, už neobsahují označení Fox

Americký zábavní gigant Walt Disney se rozhodl změnit jména filmových studií, která loni získal od společnosti 21st Century Fox. Z jejich názvu vypustí označení Fox. Studia The 20th Century Fox tak nově ponesou jméno The 20th Century, zatímco z Fox Searchlight Pictures se stanou jen Searchlight Pictures. Podle časopisu Variety nechce být Disney spojován se jménem mediálního magnáta Ruperta Murdocha, který vlastní konzervativní stanici Fox News. Ta mimo jiné podporuje republikánského prezidenta Donalda Trumpa, kdežto Hollywood je považován za baštu liberálů. "Jméno Fox rovná se Murdoch, a to je toxické," cituje časopis Variety nejmenovaného zástupce Disneyho.

Zdroj: ČTK/Variety
Další zprávy