Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
2. 7. 2019 11:45

Vládní slevu na vlak přeposíláme na hospic. Absurdní situace, skvělý nápad

Akce tříčtvrteční sleva pro studenty a seniory se vyvíjí podle plánu. Za prvních osm měsíců na ni stát vyplatil 3,7 miliardy.
Tahle sleva není zadarmo. (Ilustrační snímek z Hlavního nádraží v Praze.)
Tahle sleva není zadarmo. (Ilustrační snímek z Hlavního nádraží v Praze.) | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Tereza Novotná je čtyřiadvacetiletá studentka, a proto se jí týká vládní program slev na jízdném ve vlacích a autobusech. Platí jen čtvrtinu ceny. Nedávno se rozhodla, že peníze, které jí stát tímto způsobem věnuje, přepošle na dobročinné účely. A nejen to: navrhla to i jiným a založila sbírku pro hospic sv. Jana Nepomuka Neumanna v Prachaticích, který jako řada jiných sociálních služeb obrací každou korunu. V úterý dopoledne bylo vybráno víc než 50 tisíc, cíl je 150 tisíc korun. Myslím, že bude splněn a překonán.

Příběh dobře, možná zatím nejlíp ilustruje absurditu slevového programu. Pozorujeme další fázi "přerozdělování" veřejných prostředků, tentokrát ale z iniciativy jednotlivců. Jde bez nejmenších pochybností o správné a bohulibé rozhodnutí. A jako každá charita obohacuje nejen obdarované, ale mentálně také darující - a ty k jejich rozhodnutí popostrkuje stát, když jim nutí peníze, bez kterých se obejdou a které jsou mnohem potřebnější jinde. Proč to dělat jednoduše, když to jde složitě.

Akce tříčtvrteční sleva pro studenty a seniory se vyvíjí podle plánu. Za prvních osm měsíců na ni stát vyplatil 3,7 miliardy, což míří k předpokládaným šesti miliardám korun za rok. To je ohromná suma. V marketingštině samozřejmě může být vykládána jako "investice do kvality životů našich občanů"; při pohledu nejen na stav sociálních služeb je to cynismus.

Andrej Babiš v neděli prohlásil: "Nepočítám s tím, že bychom ještě snižovali deficit, když nám ještě chybí peníze. My musíme investovat a už jsme snížili deficit, původně byl na 50, teď je 40 miliard. Takže já si nemyslím, že je nějaký prostor pro snižování deficitu." Není prostor? Jak to, že ne? Miliardy na slevy na jízdném jsou přece i součástí rozpočtu 2020. Musí být - cuknout z nich by znamenalo přiznání (marketingového) omylu, nebo vyvolalo dojem, že došly peníze. Obojí je nepřípustné, takže se bude slevovat - a přeposílat zlomky ze slev na hospice - dál.

Ale jinak erár statečně šetří, až se z něj kouří. Co se řešilo v pondělí na vládě: ministerstvo financí nesouhlasí s návrhem, aby učitelé měli jednou za deset let nárok na roční studijní volno (takzvaný sabatikl). Vyjeli by do zahraničí, doplnili si vzdělání na pedagogických fakultách, mohli by získat zkušenosti ve firmách spojených s jejich profesí. Navíc, až pětina učitelů trpí příznaky vyhoření.

Jasně, že by to něco stálo, podle financí mnohem víc než odhadované půldruhé miliardy ročně (chybějící pedagogy musí někdo nahradit). Ale tohle je investice. Tak si vyberte.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 2 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 2 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 3 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy