Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
2. 7. 2019 11:45

Vládní slevu na vlak přeposíláme na hospic. Absurdní situace, skvělý nápad

Akce tříčtvrteční sleva pro studenty a seniory se vyvíjí podle plánu. Za prvních osm měsíců na ni stát vyplatil 3,7 miliardy.
Tahle sleva není zadarmo. (Ilustrační snímek z Hlavního nádraží v Praze.)
Tahle sleva není zadarmo. (Ilustrační snímek z Hlavního nádraží v Praze.) | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Tereza Novotná je čtyřiadvacetiletá studentka, a proto se jí týká vládní program slev na jízdném ve vlacích a autobusech. Platí jen čtvrtinu ceny. Nedávno se rozhodla, že peníze, které jí stát tímto způsobem věnuje, přepošle na dobročinné účely. A nejen to: navrhla to i jiným a založila sbírku pro hospic sv. Jana Nepomuka Neumanna v Prachaticích, který jako řada jiných sociálních služeb obrací každou korunu. V úterý dopoledne bylo vybráno víc než 50 tisíc, cíl je 150 tisíc korun. Myslím, že bude splněn a překonán.

Příběh dobře, možná zatím nejlíp ilustruje absurditu slevového programu. Pozorujeme další fázi "přerozdělování" veřejných prostředků, tentokrát ale z iniciativy jednotlivců. Jde bez nejmenších pochybností o správné a bohulibé rozhodnutí. A jako každá charita obohacuje nejen obdarované, ale mentálně také darující - a ty k jejich rozhodnutí popostrkuje stát, když jim nutí peníze, bez kterých se obejdou a které jsou mnohem potřebnější jinde. Proč to dělat jednoduše, když to jde složitě.

Akce tříčtvrteční sleva pro studenty a seniory se vyvíjí podle plánu. Za prvních osm měsíců na ni stát vyplatil 3,7 miliardy, což míří k předpokládaným šesti miliardám korun za rok. To je ohromná suma. V marketingštině samozřejmě může být vykládána jako "investice do kvality životů našich občanů"; při pohledu nejen na stav sociálních služeb je to cynismus.

Andrej Babiš v neděli prohlásil: "Nepočítám s tím, že bychom ještě snižovali deficit, když nám ještě chybí peníze. My musíme investovat a už jsme snížili deficit, původně byl na 50, teď je 40 miliard. Takže já si nemyslím, že je nějaký prostor pro snižování deficitu." Není prostor? Jak to, že ne? Miliardy na slevy na jízdném jsou přece i součástí rozpočtu 2020. Musí být - cuknout z nich by znamenalo přiznání (marketingového) omylu, nebo vyvolalo dojem, že došly peníze. Obojí je nepřípustné, takže se bude slevovat - a přeposílat zlomky ze slev na hospice - dál.

Ale jinak erár statečně šetří, až se z něj kouří. Co se řešilo v pondělí na vládě: ministerstvo financí nesouhlasí s návrhem, aby učitelé měli jednou za deset let nárok na roční studijní volno (takzvaný sabatikl). Vyjeli by do zahraničí, doplnili si vzdělání na pedagogických fakultách, mohli by získat zkušenosti ve firmách spojených s jejich profesí. Navíc, až pětina učitelů trpí příznaky vyhoření.

Jasně, že by to něco stálo, podle financí mnohem víc než odhadované půldruhé miliardy ročně (chybějící pedagogy musí někdo nahradit). Ale tohle je investice. Tak si vyberte.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Klub z Amiens neuspěl se žalobou proti sestupu z ligy

Francouzský fotbalový klub SC Amiens neuspěl u nejvyššího správního soudu se žalobou proti sestupu z první ligy. Jeho prezident Bernard Joannin nevyloučil, že podnikne další právní kroky, klub se ale zároveň začal připravovat na start v druhé nejvyšší soutěži. Elitní ligu musel tým z Amiens opustit poté, co v době předčasného ukončení sezony deset kol před koncem kvůli pandemii koronaviru figuroval v tabulce na sestupové pozici.

Podle odborného posudku bude sestup pro klub znamenat ztráty ve výši 44 až 55 milionů eur. Joannin prohlásil, že soudce ignoroval jeho argumenty, a zvažuje další odvolání s cílem vybojovat náhradu škody.

Společně s Amiens sestoupilo i Toulouse. Oba kluby proti tomu neúspěšně protestovaly. Sestup mezitím zpečetilo i valné shromáždění ligy LFP, na němž se většina klubů vyslovila pro to, aby i v příští sezoně hrálo Ligue 1 jen dvacet týmů a ne dvaadvacet.

před 3 hodinami

Čech odsouzený ve Francii za pašování migrantů je na svobodě

Český řidič, kterého v roce 2018 francouzský soud poslal do vězení za pašování migrantů, je na svobodě. Informaci potvrdil europoslanec Tomáš Zdechovský, který se případu dlouhodobě věnuje. Jiří Sagan si odpykal dvouletý trest, nyní se podle Zdechovského zdržuje ve Španělsku.

V roce 2018 francouzská policie při kontrole Saganova kamionu v přístavním městě Calais objevila skupinu Iráčanů. Soud později Čechovi uložil za pašování migrantů nejdříve trest vězení v délce 18 měsíců, loni jej zpřísnil na dva roky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy