Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
22. 4. 2010 19:30

Vlček, tragéd české politiky. Proč neskončil už dávno?

Aféra ČSSD ve volbách nepoškodí. Naopak jí dá příležitost ukazovat prstem na druhé.
Čtyři hvězdné roky před sebou. (Miloslav Vlček v srpnu 2006, v den, kdy se stal předsedou sněmovny.)
Čtyři hvězdné roky před sebou. (Miloslav Vlček v srpnu 2006, v den, kdy se stal předsedou sněmovny.) | Foto: Ondřej Besperát

Miloslav Vlček, tragická postava na scéně české politiky, končí. Odstupuje, protože se amatérsky zapletl do vysvětlování svých finančních transakcí. Kdyby z nich uměl vybruslit jako profík, dejme tomu jako jeho souputník Michal Kraus, udržel by se. Jenže Vlček je bohužel amatér. Se vším všudy.

Při pohledu zpět je jedna věc skutečně nepochopitelná: Jak se osoba s tak chabou kvalifikací a průměrným politickým umem mohla tak dlouho udržet tak vysoko.

Jestli teď někoho, rozuměj ODS, rozhořčuje, že nosit milion v pytlíku není důstojné třetího nejvyššího ústavního činitele, má Jiří Paroubek víceméně pravdu - ano, takové stížnosti jsou licoměrné. Vlček byl totiž nedůstojným předsedou Poslanecké sněmovny už dávno. Nechceme-li rovnou říct, že dělal ostudu (zahraničně-politická iniciativa, zmatečné řízení schůzí, slabé reprezentativní schopnosti).

Čtěte také: Vlček odchází ze sněmovny a nebude kandidovat

Podstata problému ale leží hlavně u sociální demokracie. Ta si Vlčka, coby „nekontroverzního" kandidáta vybrala a po volebním patu 2006 ho nechala zvolit do čela dolní komory. A už ho tam nechala.

Hlavní média se uplynulé čtyři roky o Vlčka moc nezajímala. Logicky usoudila, že není vlastně proč. Maximálně mu tu a tam uštěpačně přišívala nálepku „traktoristy", což bylo k Vlčkovi trochu nespravedlivé, protože je to inženýr agronomie. Pravda, původně vyučený v oboru traktorista mechanizátor. Po promoci zástupce ekonoma v JZD Ludmírov. To už se stranickou legitimací KSČ, kterou vlastnil v normalizačních letech 1983 až 1989. Tenhle životopis je pro předsedu zákonodárného sboru „nepřijatelný" minimálně stejně tak, jako jeho zpackané finanční záležitosti.

Vyústění Vlčkova příběhu už je klasicky české. Paroubek hovoří o jakési „mediální štvanici" a aniž by předložil nějaké důkazy, obviňuje z jejího vyvolání Ivana Langera, o kterém mluví jen jako o „Íčku". (Na slovu Íčko se média pasou stejně, jako ČSSD. V tomto bodě s Langerem soucítíme, není to asi příjemné, když vás od rána do večera titulují přezdívkou, vymyšlenou mrtvým mafiosem. Langer se jmenuje Langer a kandiduje jako Langer, ne Íčko.)

Čtetě také: Půjčky zůstaly. Vlček splácí miliony do Rakouska

Na výsledek voleb nebude mít Vlčkův případ - pokud se v něm neobjeví nějaké nové zásadní informace - téměř žádný vliv. Sociální demokracii poškodí jen minimálně, naopak jí dá příležitost ještě víc čeřit aféry v jiných stranách a ukazovat prstem: Náš Vlček odstoupil, my jsme čistí, padni komu padni - a podívejte se na ty druhé, nečestné.

 

Právě se děje

Další zprávy