Předpověď výsledků senátních voleb, kterou Aktuálně.cz sestavilo mezi prvním a druhým kolem, se ukázala jako poměrně přesná. Správně jsme předpověděli vítěze ve 24 z 27 volebních obvodů. V šestnácti obvodech jsme kromě toho správně tipovali, jestli jeho vítězství bude těsné (do 10 procent rozdílu), nebo jasné (vyšší rozdíl).
Srovnání předpovědi se skutečnými výsledky v jednotlivých obvodech najdete v přiložené grafice:
Prognóza vyšla navzdory tomu, že účast byla ještě nižší, než jsme čekali – hlasovat přišel jen každý šestý oprávněný volič. Naplno se projevila volební únava. Vždyť za poslední dva roky proběhly volby do krajů, dvoukolová volba prezidenta, volby do Poslanecké sněmovny, eurovolby, komunální volby a na dvou třetinách území i volby do Senátu.
Na nízké účasti zřejmě vydělala především KDU-ČSL, která má vedle KSČM (která se do druhého kola vůbec nedostala) nejpevnější voličské jádro. Kandidáti lidovců ve druhém kole „kousali“ víc, než jsme předpokládali. A získali také volební obvody Olomouc (jde o „venkovský“ olomoucký obvod), kde jsme čekali těsný výsledek a vítězství ANO, a Žďár nad Sázavou, kde bývalý starosta Velkého Meziříčí a krajský zastupitel František Bradáč pro nás překvapivě porazil starostku Žďáru a senátorku Dagmar Zvěřinovou z ČSSD.
S nízkou volební účastí (necelých 15 procent) ve volebním obvodu Příbram souvisí také to, že navzdory našemu očekávání vyhrál starosta Sedlčan Jiří Burian (ODS), a ne kandidát ANO Vladimír Danda. Příliš mnoho potenciálních voličů ANO zůstalo doma.
Ve zbylých obvodech jsme správně předpověděli budoucí senátory, včetně Františka Čuby a jasného vítězství Václava Lásky (KDU-ČSL/SZ), Zuzany Baudyšové (ANO) a Václava Hampla (KDU-ČSL/SZ) v Praze. Potvrdilo se naše očekávání, že senátorský mandát neobhájí Marcel Chládek (ČSSD) v Lounech a že sociální demokracie v Ostravě po komunálních volbách prohraje i v těch senátních.
Nečekaně jednoznačné pro nás bylo vítězství Zdeňka Papouška (KDU-ČSL) v Brně. Naopak, víc práce se svými soupeři měli oproti našemu očekávání favorizovaní Ivo Valenta (Strana soukromníků) v Uherském Hradišti a Jitka Seitlová (KDU-ČSL/SZ) v Přerově.
Z „mapy vítězů“ se tentokrát o nějakých trendech v rozložení volební podpory moc soudit nedá. Už kvůli rekordně nízké účasti. ANO má své první senátory v Lounech, Praze, Trutnově a Ostravě, tedy napříč republikou – což jen potvrzuje, že něco jako „bašta voličů Andreje Babiše“ zatím neexistuje, nepočítáme-li místní případy jako jsou Lovosice. A ČSSD tentokrát uspěla lépe v Čechách než na Moravě a ve Slezsku, kde získala senátorské křeslo jen ve Znojmě, Vyškově a Karviné. Její severomoravská bašta, jak ukázaly především komunální volby, se drolí.