Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
22. 10. 2018 12:40

Bestiální vražda Chášukdžího: novináři v době internetu děsí mocné ještě víc

Vraždy žurnalistů a útoky na ně mimo jiné dokazují, že žijeme v mediální době, vliv médií je obrovský a pro mnohé politiky velmi nebezpečný.
Novinář Džamál Chášukdží kritizoval korunního prince Mohammeda bin Salmána, údajného "reformistu", ale také zkorumpovaného oligarchu.
Novinář Džamál Chášukdží kritizoval korunního prince Mohammeda bin Salmána, údajného "reformistu", ale také zkorumpovaného oligarchu. | Foto: Reuters

Celý svět, a to doslova celý svět, už dvacet dní sleduje příběh děsivé vraždy saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího, kritika korunního prince Mohammeda bin Salmána, údajného "reformisty", ale také zkorumpovaného oligarchy. Chášukdží o něm psal. Proto zmizel 2. října na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu, byl mučen a zavražděn. Ankara má k dispozici zvukovou nahrávku z místa činu (není jasné, jak ji získala, jestli z prostorových odposlechů, nebo z nějakého zařízení Džamála Chášukdžího).

Tato vražda, jež se od jiných "poprav" novinářů liší svou brutalitou a bezostyšností, byla prakticky mimo vši pochybnost objednána Rijádem, neboť v Saúdské Arábii je královská rodinu nedotknutelná, tedy i nekritizovatelná.

Známy jsou další "světové" vraždy novinářů: říjen 2006 Anna Politkovská, kritizovala ruskou vládní korupci a poměry v bezpečnostních silách (v Rusku bylo od roku 2000, kdy moc převzal Vladimir Putin, zavražděno více než 130 tamních novinářů), říjen 2017, Daphne Caruana Galiziová, vedla na Maltě vyšetřování aféry Panama Papers, do které byly podle ní zapletené i tamní vládní špičky, únor 2018, investigativní novinář Ján Kuciak a jeho partnerka, psal o daňových únicích a mafiích spojených s vládní mocí.

O vraždě Džamála Chášukdžího, jež se odehrála v Istanbulu, informují turecká média, což je tak trochu paradox, ke konci roku 2017 sedělo v tamních věznicích na 150 novinářů (údajně nejvyšší počet vězněných žurnalistů na světě), přičemž rozsudky bývají velmi kruté, kupříkladu letos v únoru bylo v Ankaře odsouzeno šest tamních novinářů na doživotí.

Americká komentátorka Anne Applebaumová v The Washington Post nabídla hlubší pohled na vraždy novinářů včetně Chášukdžího. Podle ní jsou "důsledkem střetu technologické revoluce 21. století, jež umožnila novým způsobem získávat a šířit informace, a revoluce bankovnictví, jež umožnila ukrást peníze novými způsoby, nově je skrýt a používat k udržení moci". Applebaumová upozorňuje, že "žijeme v globální zpravodajské síti, ať chceme, nebo nechceme" a kupříkladu vše, co Chášukdží napsal, "bylo pro každého Saúda dostupné v jeho smartphonu".

Držet lidi mimo informace? Nemožné

To znamená, že politici i s nimi spojení mafiáni jsou dnes potenciálně mnohem ohroženější jak u nás či na Slovensku, tak v Rusku či v Saúdské Arábii. I pro autoritativní či totalitní režimy je prakticky nemožné udržovat lidi mimo informace (viz třeba souboj umělce Aj Wej-weje s čínským komunistickým režimem).

Novináři, speciálně investigativní novináři, se stali globálně nebezpečnými, všimněme si mimochodem, že o vraždě Jána Kuciaka a jeho dívky informovala všecka světová média a jejím důsledkem byly masové demonstrace a poté pád slovenské vlády. 

Anne Applebaumová však už nepíše o tom, že globální zpravodajská síť funguje i naopak, bleskově šíří informace o korupci, podvodech a vraždách spojených s mocnými, zároveň však stejně rychle šíří i informace o vraždách novinářů, o útocích na ně, o jejich věznění (to už není pro světová média tak "sexy" jako pekelný, detektivní příběh smrti kritického novináře Chášukdžího, takže tyto zprávy často zapadají a jsou drceny "něčím zajímavějším").

To potom v důsledku znamená, že tak drsný, nedemokratický, autoritativní režim, jako je ten saúdskoarabský, mohl vraždu zosnovat na tureckém konzulátu s plným vědomím, že všecko vyplave na povrch a že to novináři píšící o královské rodině vezmou jako drsný vzkaz: Dejte si pozor!

Bez pochyb jsou jako odstrašující příklady míněny i vraždy a napadení ruských opozičních novinářů.

Dopad médií je dnes obrovský (stejně jako dopad fake news; mimochodem Chášukdží před svou popravou údajně rozjížděl velkou akci proti saúdskoarabským trollům na sociálních sítích) a zkorumpovaní či jinak špinaví politici, mocnáři, králové jsou v době internetu mnohem ohroženější než dřív, i oni se pohybují "v síti".

Proto tak vášnivě bojují proti seriózním médiím, která přinášejí ověřované, důvěryhodné zpravodajství. Proto Donald Trump dnes a denně spílá novinářům (a obchází je pomocí Twitteru), proto Rusové rozjíždějí dezinformační kampaně v západním světě, proto Miloš Zeman vtipkuje se svým přítelem Vladimirem Putinem: "Novinářů je příliš, měli by se likvidovat," (květen 2017).

Je to kruté, ale vraždy žurnalistů, fyzické i slovní útoky na novináře, pokusy je zastavit (viz třeba české útoky na veřejnoprávní televizi) dokazují, že žijeme v mediální době a že vliv médií je obrovský a, což se možná málo zdůrazňuje, pro mnohé politiky velmi nebezpečný.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Disney změnil jména filmových studií, už neobsahují označení Fox

Americký zábavní gigant Walt Disney se rozhodl změnit jména filmových studií, která loni získal od společnosti 21st Century Fox. Z jejich názvu vypustí označení Fox. Studia The 20th Century Fox tak nově ponesou jméno The 20th Century, zatímco z Fox Searchlight Pictures se stanou jen Searchlight Pictures. Podle časopisu Variety nechce být Disney spojován se jménem mediálního magnáta Ruperta Murdocha, který vlastní konzervativní stanici Fox News. Ta mimo jiné podporuje republikánského prezidenta Donalda Trumpa, kdežto Hollywood je považován za baštu liberálů. "Jméno Fox rovná se Murdoch, a to je toxické," cituje časopis Variety nejmenovaného zástupce Disneyho.

Zdroj: ČTK/Variety
před 2 hodinami

Skokanka Ptáčková získala na olympijských hrách mládeže bronz

Skokanka na lyžích Štěpánka Ptáčková vybojovala na zimních olympijských hrách mládeže v Lausanne bronz a postarala se o druhou českou medaili v oficiálním hodnocení zemí. Sedmnáctiletá reprezentantka, která už dokázala bodovat v seniorském Světovém poháru, navázala na čtvrteční stříbro rychlobruslařky Zuzany Kuršové.

V Lausanne se radovali z medailí také čeští hokejisté, kteří byli členy mezinárodních týmů ve formátu tři na tři. Štěpán Maleček a Zuzana Trnková získali zlato, Matyáš Šapovaliv přidal bronz.

Třetí zimní olympijské hry mládeže potrvají v Lausanne do středy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy