Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
19. 6. 2018 13:30

Vrazit heteromanželství do ústavy? Jako ubránit se suchu právem na déšť

Uvažoval by mladý, nesezdaný heteropár tak, že když mohou žít v manželství i homopáry, on do toho svazku just nepůjde? Nesmysl. Ohroženo není nic.
Literární historik Martin C. Putna na Gay Pride 2013: Všichni jsme děti boží.
Literární historik Martin C. Putna na Gay Pride 2013: Všichni jsme děti boží. | Foto: Vojtěch Marek

Sněmovnu čeká bitva mezi zastánci tradičního pohledu na rodinu (žena-muž-dítě či děti) a nového, homosexuálního pojetí (žena-žena-dítě, nebo muž-muž-dítě). Manželství pro páry stejného pohlaví prosazuje 46 poslanců, předkladatelkou novely občanského zákoníku je Radka Maxová (ANO).

Zafixování heterosexuální rodiny navrhuje 37 poslanců, v čele s lidovcem Markem Výborným, který navrhuje doplnění Listiny práv a svobod, ústavní změnu, pro niž by se musela vyslovit třípětinová většina sněmovny a Senátu.

Argumenty pro fixování tradiční rodiny: svazek muže a ženy je třeba chránit před "ohrožením ze strany snah o její zpochybnění či přetvoření". Proč? "Manželství muže a ženy má typicky potenciál naplnit všechny hlavní funkce rodiny," píše se v důvodové zprávě. Změna má bránit "neuváženým legislativním či výkladovým experimentům, které by se … mohly podústavní právní úpravy manželství dotknout."

Argumenty pro změnu: poskytnout stejnopohlavním párům a jejich dětem stejnou důstojnost a ochranu rodinného života, jaká je poskytována manželům a jejich dětem, zajistit jim rovné postavení ve společnosti i právu. Jde o děti, u registrovaných partnerů má právní vztah k dítěti jen jeden, jen jeden má rodičovská práva i povinnosti. Bylo by možné společně si dítě osvojit a společně vykonávat pěstounskou péči, zavést sirotčí důchod, i když zesnulý nebyl biologickým rodičem, atd.

Další argument (aktivista Czeslaw Walek): "Registrují se auta a psi, ne lidé." A ještě: podle únorového průzkumu agentury Median podporuje manželství párů stejného pohlaví 75 procent Čechů.

Obrat o 180 stupňů minulý týden předvedl poslanec Jan Čižinský (lidovec, teď založil politickou iniciativu Praha sobě). Nejprve podepsal bigotní návrh, fixaci heteromanželství, pak naznal, že mu to odhání pražské voliče, a podpis stáhl. Před volbami holt volič bývá i pánem.

Že homosexuální páry budou "chtít víc", o tom se mluvilo už při debatě o uzákonění registrovaného partnerství, "začne to tímhle, pak budou chtít adoptovat děti a manželství". Stalo se. Je to špatně? Byla by heterorodina vyrovnáním s homosexuální rodinou ohrožena?

Rodiče "heteráci" mají výhody, exkluzivitu, stejně jako jimi zplozené či adoptované děti. Tahle exkluzivita by měla lákat k uzavírání klasického manželství a plození dětí. Do manželství se však mladí hrnou čím dál méně, do plození jakbysmet.

Tradiční, monogamní rodina se smrskává

Nikdo mi nevysvětlil, jak může homosexuální rodina ohrozit klasiku. Třeba že by mladý heteropár uvažoval tak, že když to mají i homopáry, on do svazku na just nepůjde? Nesmysl. Exkluzivita zůstane, ohroženo nic není. Bigotní klasici nejvíc šermují "ohrožením rodiny", jako by se heterosexuál po uzákonění manželství pro homosexuály cítil puzen státi se homosexuálem či co. Nesmysl.

Co ohrožuje klasickou rodinu? Společenské posuny jako rovnost pohlaví (kterou snad chceme), obří množství rozvodů, neúcta mezi muži a ženami, domácí násilí, nezájem o děti a společný život, zbožštění sexu, hédonismus, v němž je manželství čím dál víc vnímáno jako nekomfort, omezení, konec free života.

Tradiční, monogamní rodina se smrskává. A lze vůbec mluvit o monogamii v době, kdy se lidé běžně jednou, dvakrát i třikrát rozvedou? To je postupná polygamie a polyandrie, žádná monogamie. I nejbigotnějšímu zastánci klasiky musí být jasné, že rodinu žena-muž-dítě, pardon muž-žena-dítě či děti, ničí spíš ti heteráci, kteří na ni kašlou, vyhodí sto tisíc za svatbu, povijí dítko a jdou s nepřekonatelným odporem od sebe.

Jsou liberálové pokrytečtí? Sorry jako, ano, jsou, tvrdí Roman Joch. Více v dalším díle DVTV Apel.
2:19
Jsou liberálové pokrytečtí? Sorry jako, ano, jsou, tvrdí Roman Joch. Více v dalším díle DVTV Apel. | Video: DVTV

Jak ovlivní homosexuální manželství nestálost, lhostejnost, potřebu bez ohledu na dítě či děti se rozvést a vzít si jinou ženu či jiného muže, "zkusit to znovu, abych byl/byla šťastnější"? Kdyby se žena-žena nesměly nazývat manželkami, ubude rozvodů, ubude dětí s jedním rodičem, odložených dětí, nevěr? Houby s octem, neubude.

Tradiční rodina je skvělá, zůstává základem lidského společenství, nelze ji nahradit, ale my na ni kašleme jak na placatý kámen. Což by tak nevadilo, jenomže kašleme na vlastní děti, na ženy a muže, o kterých jsme tvrdili, že je milujeme, kašleme na vztahy. Nemá to nic společného s gayi a lesbami, ti dnes naopak touží po tom, aby onen námi často opovrhovaný svazek manželský mohli uzavírat a o děti se starat.

Boj o ústavní záchranu rodiny, o záchranu zákonem, je mimořádně komický. Kolik mužů a žen si řekne: Hele, ono je to v Listině práv a svobod? No, tak to se teda nerozvedu, to se na naši holčičku nevykašlu, to budu pěkně sekat dobrotu? Kolik párů, které žijí "na divoko" a mají děti, si řekne: Hele, je to v ústavě, tak to honem metelíme na radnici? Ani jeden.

Proč tedy neposkytnout dětem leseb a gayů ten komfort, že budou v právní rodině? A dvojici stejného pohlaví ten komfort, že nebude v soužití právně méněcenná? Proč si nepřipustit, že se společnost mění? Vrazit heteromanželství do ústavy? Jako se bránit suchu tím, že uzákoníme právo na déšť.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy