Jak žijí české komunity v evropských zemích? Bloger Aktuálně.cz Lukáš Policar na svém blogu ve spolupráci se studenty České zemědělské univerzity publikoval sérii reportáží z českých vesnic v okolních, východoevropských zemích.
V posledních desetiletích 19. století a na začátku století minulého se na území Bulharska téměř masově stěhovaly tisíce Čechů, píše v článku o české menšině v Bulharsku studentka Dagmar Nováková a dodává: Dnes ve Vojvodovu mluví česky jen pár lidí, z nichž někteří navíc ani nejsou Češi, ale Bulhaři - češtinu si pamatují ze školních let, kdy navštěvovali společně s Čechy českou školu.
Čtěte celý článek: Po stopách Čechů v Bulharsku
Také do Bosny přicházeli první Češi na konci 19. století. V Sarajevu jsou dnes dva české krajanské spolky - Sněžka a Česká Beseda Sarajevo. Členů mají poměrně dost na to, aby se něco dělo, ale česky zde mluví už málokdo, píší mimo jiné o Češích v Bosně ve své fotoreportáži Markéta Bäumelová a David Vála.
Čtěte celý článek: Čeští krajané v Bosně v obrazech
Na Ukrajinu přišli první čeští osadníci už na počátku 17. století: Někdejší česká kolonie Bohemka dnes čítá zhruba 400 obyvatel. Přestože etnických Čechů zde žije jen asi polovina, ve vesnici se dodnes mluví „bohemskou češtinou". Bezesporu také díky místní čtyřleté základní škole, kde se od roku 1992 opět pravidelně vyučuje český jazyk, popisují autoři blogu.
Čtěte celý článek: Nejaktivnější čeští krajané jsou ti na Ukrajině
První čeští kolonisté přišli do Zelova v zimě 1. února 1803, píše v článku věnovaném Čechům v Polsku Tomáš Obruba. Lidé se tu chtějí věnovat krajanským aktivitám, založit popřípadě spolek a nezapomenout na své české předky, ale přednější je pro ně jejich víra.
Čtěte celý článek: Zelow - poslední česká vesnice v Polsku
Mírně zvlněná krajina a rozsáhlé vinice kam až oko dohlédne. To jsou základní rysy moldavské krajiny. Ani Holuboje nejsou výjimkou. Snad každý obyvatel vesnice má alespoň kousek vinohradu, patří to k tamější tradici a každý je na své víno jaksepatří hrdý. Tak popisují autoři blogu moldavskou vesnici Holuboje obývanou Čechy.
Čtěte celý článek: Na návštěvě u moldavských Čechů
Další příspěvky v rámci projektu "Krajané: po stopách Čechů ve východní Evropě" můžete najít v dalších týdnech na blogu Lukáše Policara.