Václav Klaus senior poskytl rozhovor MF Dnes. Kam se posunul? V některých punktech (zavilý odpor k Bruselu a modernitě, zklamání Západem) se nepohnul ani o píď. V jedné věci však exprezident skočil jinam. Po odchodu z vysoké politiky změnil svůj pohled na volby.
Klaus coby vrcholný politik hlásal, že volby jsou zásadní, voliči v nich rozhodnou o zemi na další čtyři roky, tam je jejich role. Naopak nesnášel "nevolené" občanské iniciativy a organizace, které do veřejných věcí mluvily mimo volby, "bez mandátu". Chvíle občana přišla jednou za čtyři roky, pak to všecko viselo na zvolencích.
Náhle však Klaus, který nikam nekandiduje ani zatím žádný subjekt nepodporuje, tvrdí, že tyto volby "zásadní nebudou". Změna. "Nic zásadního - a troufnu si říct ani nezásadního - od nich neočekávám. Žádný z politických subjektů, které se chtějí voleb zúčastnit, mě nenadchnul do té míry, že bych očekával nějaký výrazný zvrat."
Neočekávat "nic nezásadního"? Klausovina. Exprezident by zjevně vítal "výrazný zvrat", což budí dojem, že žijeme v nějaké velmi zlé, těžké době, z níž se potřebujeme vymanit. Realita? Zažíváme šťastné období; mizivá nezaměstnanost, žádné zásadní potíže, vezeme se v NATO a unii… jak by vyhlížel ten výrazný zvrat, to u Klause víme: odchod z EU kamsi jinam.
On to má bývalý prezident těžké. V minulých volbách si našel favorita, antibruselský blok Hlavu vzhůru Jany Bobošíkové. Sice za uskupení nekandidoval, zjevil se ovšem na několika mítincích, a dokonce i na billboardech. S Klausovou podporou blok získal plných 0,42 procenta hlasů… To ho zřejmě ze zásadního očekávání vyléčilo.
Na dotaz, zda se bojí o demokracii, sdělil, že ano, "kvůli vývoji, který probíhá v soudobém západním světě. Tam začíná vítězit něco úplně jiného než klasická parlamentní demokracie." Považuje to za "děsivé a v tomto smyslu dopad tohoto fenoménu na nás je něco, co ohrožuje demokracii".
Léčbu Babišem?
Zas to asi souvisí s Klausovým neúspěšným angažmá; v Německu podporoval protiimigrantskou stranu AfD, jel kupříkladu řečnit na její mítink do Schwerinu, kde mluvil o tom, že starému kontinentu hrozí zničení a potřebuje revoluci. Jenže AfD jde i s podporou Klause od porážky k porážce. Neuspívají ani další jeho favorité jako Wilders či Le Penová. To je zřejmě "děsivé".
Klaus se vyjádřil poměrně smířlivě o ANO, není to pro něj strana, "spíše hnutí seskupené kolem jedné osoby, což má samozřejmě svá obrovská rizika". Zamýšlí se dokonce nad myšlenkou svého bývalého spolupracovníka Hájka, zda "naše země potřebuje léčbu Babišem" (ve smyslu klesnout co nejníže).
Drsně to schytala sociální demokracie. Když se Klaus dívá, "do čeho nás za poslední čtyři roky zavlekla, je to pro mě taková hrůza, že nic moc horšího už nastat nemůže". - Pokud žijeme v době, že horší už nastat nemůže, je to celkem fajn.
Klaus ČSSD vyčítá byrokracii. Kdyby člověk nezažil dobu, kdy byl on sám premiérem a prezidentem, mohl by mu to baštit. Ale jít třeba na stavební úřad za Klause bylo minimálně stejně otravné jako dnes. Bývalá hlava státu však míní: "Přijali jsme německý model, v němž rozhodující osobou není der Bürger - občan, ale der Beamte - úředník."
Opět čtenář stane zaražen, dokonce jat obavou, co se to s Klausem děje? Rozhodující osobou občan? Nesklouzne nakonec někam (snad se neurazí) k občanské společnosti!? To by byl strašlivý pád! Ale zopakujme si, volby už nejsou nic zásadního ani nezásadního, vládne úředník a měl by vládnout občan. Aby Klaus, strašná představa, nakonec neskončil v nějaké občanské iniciativě! To by už nic neplatilo.
Zklamán je z další věci, vykročili jsme "neuvěřitelně razantně směrem k multikulturálnu, feminismu, genderismu a všem těm nesmyslům současné doby, současné Evropy a současného Západu". Nabízí se otázka, zda ještě dění v zemi sleduje? Zaznamenal, že o uprchlíka u nás nezavadíš a muslimky se bojí vycházet na ulici? Kde se schovává to multi-kulti?
Zahraniční politika mu velmi vadí (trčíme v unii, místo abychom se spojili s Ruskem). "Tato vláda výzvu, kterou je pro Evropu masová migrace, prostě nezvládla. Neodvážila se být tím, čím je Polsko a Maďarsko. Občas se sice odváží něco protijunckerovského nebo protimerkelovského říci, ale fakticky není natolik pevná, jako jsou jiné země visegrádské čtyřky."
Polsko, kde razantně omezují soudní moc a vláda jde po krku médiím? Nacionalistické Orbánovo Maďarsko? Super vyhlídky.
Klaus v rozhovoru nabídl vizi pro pravici na Západě: "Hlásat autenticky pravicové názory… znamená žádat revoluci. To už není jen vyhlašování drobných programových změn, to znamená fatální střet s Evropskou unií." Šestasedmdesátiletý muž volá po revoluci, pravicový Che Guevara. Občan proti úředníkovi, Čech s Polákem a Maďarem proti Merkelové, multikulturálnu, feminismu, genderismu. Na zteč!