Leona Šmelcová Leona Šmelcová | Komentáře
18. 11. 2021 17:42

Z námořníka se stal očkovacím guru. Teď Evropě radí, jak se hnout z místa

Přišel, viděl, proočkoval. Viceadmirála Henriqueho Gouveiu e Mela, který zazářil jako koordinátor vakcinační kampaně v Portugalsku, lákají do svých služeb další země v krizi. On sám ale mesiášskou roli odmítá.
Viceadmirál Henrique de Gouveia e Melo.
Viceadmirál Henrique de Gouveia e Melo. | Foto: Reuters

Na pražském Staroměstském náměstí by jej včera lidé se zlatými špendlíky nejspíš považovali bezmála za vtělené zlo, jinak se ale Gouveia e Melo dočkává prakticky všude ovací ve stoje. Sklízí pocty za to, jak dokázal Portugalce ochránit před další vlnou pandemie.

Ten příběh je už všeobecně známý, takže jen telegraficky: V únoru, kdy počet nakažených v nejzápadnější zemi kontinentu strmě stoupal, pověřila tamní vláda viceadmirála řízením očkovací kampaně. Ačkoli do té doby platil za prakticky neznámého příslušníka námořnictva, bleskově si dokázal zjednat pozornost. A už po osmi měsících mohl hlásit, že je mise splněna - proticovidovými vakcínami dokázal vybavit 86 procent populace.

Mnozí jeho praktiky - kampaň pojal takřka ve válečném duchu - vítali, jiní kritizovali, že mezi lidmi rozsévá strach. Každopádně díky Gouveia e Melově organizačním a komunikačním schopnostem Portugalci změnili svůj pohled na očkování. Zatímco na jaře si jich zhruba 40 procent nebylo jistých, jestli o injekci stojí, v září už se skupina odmítačů smrskla na pouhá dvě procenta. Lisabonský kabinet tak dnes řeší přesně opačné starosti než jeho český protějšek: Přemýšlí, která omezení uvolní.

Dejte sbohem Šebestiánům

Gouveia e Melo po dosažení "vakcinačních cílů" pozici opustil, další dění v zemi ale sleduje a kriticky komentuje. Mnozí by si přáli jeho návrat i s ohledem na to, jak se čísla v některých evropských zemích zhoršují. "Už nyní chybí," posteskl si Rui Nogueira, bývalý předseda portugalské asociace lékařů a komentátor předního deníku O Público

Gouveia e Melo však zatím odmítá. Naposledy před několika dny při přebírání Národní ceny za bioetiku. "Coby voják budu vždy připraven, ale chtěl bych, aby se naše společnost vydala jiným směrem, bez nějakého Šebestiána," uvedl s odkazem na mytického portugalského krále, jenž v 16. století záhadně zmizel v bitvě u Alcácer Quibiru. A má se - podobně jako u nás blaničtí rytíři - vrátit, až zemi bude nejhůř. "Teď už je to na ostatních," přeje si viceadmirál.

O jeho služby ovšem hlásí zájem i další země. Například africký Mosambik, kde se v roce 1960 narodil a odkud se přes Brazílii dostal na starý kontinent až ve svých osmnácti letech, když v Portugalsku nastoupil na vojenskou školu. Gouveia e Melo zkraje připustil, že by se v Africe mohl pokusit své zkušenosti předávat. Na setkání portugalsko-mosambické obchodní komory už ale koncem minulého týdne pragmaticky zhodnotil, že by to zřejmě nestačilo.

"Myslím, že evropské země by měly poskytnout Africe více vakcín, v regionu je jen málo proočkovaných lidí a je třeba pomoci. S vakcínami, snahou a dobrou organizací bychom dokázali očkovat všechny, nebo přinejmenším dostatečný počet lidí, což by ve výsledku ochránilo nás všechny," zdůraznil. A dodal, že logistika je v tomto případě až druhým problémem v pořadí.

Připomněl tak smutnou skutečnost, že na černém kontinentu situace dodnes připomíná poměry, jaké v Evropě panovaly začátkem roku. Kupříkladu v Mosambiku je dosud proočkovaných sotva osm procent obyvatel - a to ještě patří k zemím, které jsou na tom relativně dobře. Většina států se potácí kolem pouhého procenta. A i ty nejúspěšnější - Jihoafrická republika nebo země severoafrického Magrebu - zatím dokázaly sehnat vakcíny sotva pro pětinu populace.

Na mapě Afrika nepřestává zářit jako nepřehlédnutelná výčitka. Jako poslední neproočkovaná oblast světa. A ani ten nejschopnější voják nedokáže vybojovat změnu, pokud zůstane bez "munice".

Autorka je novinářka a portugalistka.

Video: Demonstrace iniciativy Chcípl PES na Staroměstském náměstí (17. 11. 2021)

Demonstrace na Staroměstském náměstí | Video: Radek Bartoníček
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Barbados se stal republikou. Královnu Alžbětu II. nahradila prezidentka Masonová

Karibský ostrov Barbados se stal republikou. Britskou královnu Alžbětu II. coby hlavu státu nahradila prezidentka Sandra Masonová, kterou si Barbadosané zvolili minulý měsíc. Funkce se slavnostně ujala složením přísahy v den 55. výročí od chvíle, kdy někdejší britská kolonie získala na Spojeném království nezávislost.

Úderem půlnoci místního času (5:00 SEČ) se za jásotu lidí v hlavním městě Bridgetownu zrodila nová republika, popsala agentura Reuters. Na zaplněném náměstí Národních hrdinů zazněla mimo jiné barbadoská hymna. Slavnosti se zúčastnil také britský princ Charles. Spouštění královské standardy a vyhlášení republiky přihlížel zádumčivě, píše Reuters.

"Mám obrovskou radost," svěřil se agentuře před slavnostním ceremoniálem obuvník Ras Binghi. Někteří obyvatelé Bridgetownu nicméně nedlouho před slavnostním ceremoniálem připouštěli, že jsou zmatení z toho, co bude změna znamenat a jak se jich dotkne. "Stále máme premiérku, která má větší pravomoci, tak jaká bude role prezidenta?" uvažovala čtyřiatřicetiletá personalistka Dianne Kingová nad rolí hlavy státu, která bude převážně symbolická. A zatímco někteří se ze změny radovali, jiní byli spíše proti. "Měli by nechat královnu Alžbětu být - nechat ji jako vůdkyni. Nechápu, proč bychom měli být republikou," nechal se slyšet pětačtyřicetiletý Sean Williams.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soud odročil první verdikt nad svrženou barmskou vůdkyní, zatím zůstává v domácím vězení

Barmský soud odložil vynesení rozsudku v procesu se svrženou vůdkyní Do Aun Schan Su Ťij, informovaly světové agentury. Původně měl sdělit verdikt ohledně prvního z několika obvinění, kterým nositelka Nobelovy ceny za mír ve své vlasti čelí. Tribunál rozhodnutí odložil, aby umožnil výpověď dalšího svědka, napsala agentura AP.

Soud souhlasil s návrhem obhajoby, aby umožnil lékaři, který se předtím nemohl dostavit do soudní síně, vystoupit se svým svědectvím, uvedl podle AP nejmenovaný úředník. Další jednání je naplánováno na 6. prosince. Kdy by mohl padnout verdikt, zatím není zřejmé.

Šestasedmdesátiletá Su Ťij je nyní v domácím vězení a čelí mimo jiné obviněním z korupce nebo nelegálního dovozu vysílaček. Dnes odložený verdikt měl padnout v případě obvinění z podněcování k násilí a porušení protikoronavirových opatření. Právníci političky veškerá obvinění odmítají s tím, že jsou politicky motivovaná.

Zdroj: ČTK
Další zprávy