Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
27. 10. 2018 13:34

Za kulisami oslav: 100 let státnosti není 100 let Zemana, odstrčme ho stranou

Prestižní světový časopis Nature zařadil Česko mezi šest zemí skokanů, kterým za poslední dobu nejvíc vzrostl počet publikovaných vědeckých článků.
Češi ve velkém pomáhají doma i ve světě, tisíce českých dobrovolníků vyjížděly do uprchlických táborů...
Češi ve velkém pomáhají doma i ve světě, tisíce českých dobrovolníků vyjížděly do uprchlických táborů... | Foto: Aleksandar Mijatovic / Shutterstock.com

Vypuklo šílenství "100 let", roztrhl se pytel s akcemi a megaakcemi, ale slaví národ? Skutečně těch sto roků státnosti hýbe lidmi, je to jejich téma? Mění se dnes něco tím, že bylo v roce 1918 založeno Československo? Jak vnímáme "stát", českou moderní státnost? Jsme stát "my", nebo "oni", občané, nebo trojčící politici, kteří se i při výročí musí předvést, vytáhnout, zamachrovat si?

Když pozorujete, co se okolo stovky odehrává, máte někdy pocit, že jde o "100 let Zemana", všecko se to nějak vztahuje k němu, co tropí, koho pozval a koho nepozval na Hrad, kam se propadl ve vyznamenávání občanů, jakou hrůzu zase vypustil z úst on nebo jeho alter ego Ovčáček.

Za touto truchlohrou se skrývá jiný svět, zákulisí, leží tam stát, chodíme tam do práce, žijeme tam. Pokud nějak hodnotit těch sto let, nebo spíš "kde jsme dnes", pak odstrčme Zemana, Ovčáčka, Okamuru, Filipa a další slaviče a dívejme se, co se skrývá za kulisami, co se neslaví, protože to není sláva, ale malér, a co se neslaví, ačkoliv by se to mělo slavit, stovka nestovka, výročí nevýročí.

Co není hodno slavení, o tom píšeme. Milion českých občanů v exekuci (jak ti "slaví", zajímá je vůbec ještě nějaká česká státnost?), 120 tisíc důchodců v exekuci, více než 600 ghett, jejichž počty neklesají, spíš naopak, Česko jako euromontovna, jako země, která chabě reaguje na šířící se zhoubné sucho, země dezinformací a fake news, ideální místo pro ruskou hybridní válku, země podceňující učitelský stav na všech úrovních, země bujícího domácího násilí, stát, kde statisíce žen čelí sexistickým útokům. Rostoucí nacionalismus a neonacismus. Zanedbaná, zčásti se rozpadající města (Praha), raději snad nepokračujme.

Je vůbec co slavit? Je radost být Čechem a věčně se třást, kdy nás zas někdo oblafne, zradí, okupuje, kdy to zas projedeme?

Je co slavit. Přežili jsme nacisty i bolševiky. Dnes jsme evropský stát, po čtyřiceti letech pod Rusem si vládneme sami a řešíme podobné problémy jako jiné unijní země, třeba rozdělení společnosti. Jsme členy Evropské unie a Severoatlantické aliance, važme si toho. Zažíváme ekonomicky příznivou dobu a aspoň umíme své vážné problémy (chudoba v bohaté zemi) vidět a pojmenovat.

Žije u nás velké množství mladých i starých lidí, kteří si váží svobody a demokracie, nehodlají si ji znovu nechat ukrást, brání ji. Sem patří třeba studentský Milion chvilek pro demokracii, mladí, aktivní lidé plní naděje, ale i tisíce odhodlaných jednotlivců.

Češi mezi "rising stars"

Tento týden jsem přednášel studentům čtvrtých a pátých ročníků žurnalistiky, mladým ženám a mužům, kteří chtějí dělat povolání, jež čelí těžkým útokům mocných nejen u nás. Potěšilo mě, když vyjmenovávali, co jim leží na srdci: pravda, jak hájit pravdu, pravdivé informace, jak se vyrovnat s tím, když prohrávají (prohráli v prezidentské volbě), jak oslovit lidi, kteří jsou zmanipulovaní, jak čelit dezinformacím. Silná nastupující generace novinářů. Radost.

Češi ve velkém pomáhají doma i ve světě, tisíce českých dobrovolníků vyjížděly do uprchlických táborů, vznikly organizace jako Pomoc lidem na útěku a jejich Czech team, skupina Hlavák, ADRA, Adventistická agentura pro pomoc a rozvoj, čeští lékaři se účastní akcí Lékařů bez hranic, pomáhají i církve, pomáhala skupina Klinika a samozřejmě české neziskovky, nejznámější Člověk v tísni, a další a další. Dodejme, že tyto skupiny často pracují proti vůli špičkových politiků a pod palbou dezinformačních serverů.

Ukazuje se čím dál jasněji, že se Češi nenechají zatlačit, zavést do státní firmy, odmítají poměrně masivně stát jako firmu s majitelem. Naši vojáci patří mezi kvalitní, oceňovanou součást sil NATO (i když zároveň platí, že do aliance neplatíme, k čemu jsme se zavázali).

I přesto, že byla česká věda mnoho let podhodnocena, slaví poslední dobou až nečekané úspěchy. Letos hned pět českých mladých vědců získalo startovací grant Evropské výzkumné rady, což je mimořádný úspěch, o tuto podporu vědcům, jíž se značně nepřesně, leč hřejivě, přezdívá "malá Nobelovka", žádalo celkem 3170 špičkových vědců z celé EU a uspělo 403.

Jeden z nejprestižnějších světových vědeckých časopisů Nature ve svém posledním čísle (7723), v části Nature index / rising stars (rostoucí hvězdy) zveřejnil přehled šesti "challenger states", států skokanů, které zaznamenaly největší absolutní procentuální zvýšení příspěvku do Nature indexu (vzrostl jim počet výzkumných článků publikovaných v 82 nejkvalitnějších vědeckých časopisech světa) od roku 2015. Znamená to, že udělaly největší pokrok, skok, je to Čína, Rakousko, Norsko, Česko, Brazílie a Írán.

V tabulce "rostoucích hvězd", 50 skokanů mezi světovými vědeckými institucemi od roku 2015 do roku 2017, najdeme na 40. místě českou Akademii věd. Nemluví se o tom, ale je to síla.

Můžeme objevit víc podobných zasunutých pozitivních posunů vpřed, stačí jen odstrčit všude trčícího Zemana a nakouknout do "obyčejného", nezemanovského českého světa.

Za kulisami, za často odpudivým politickým divadlem není až tak zle. Máme velké problémy, velká část občanů se sociálně propadá kamsi do pekel a dokážeme bezohledně, tupě ničit vlastní zemi, ale zároveň si nevedeme špatně, nejsme všichni zmanipulovaní, lhostejní či krutí a dokážeme být i světově úspěšní. Nejsme jen Zeman.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 26 minutami

Dálnici D8 na Mělnicku uzavřela nehoda dvou nákladních aut

Dálnici D8 na Mělnicku uzavřela v sobotu odpoledne nehoda dvou nákladních aut, směr na Prahu je neprůjezdný. Hasiči odstraňují kapaliny vyteklé na vozovku, řekla ČTK mluvčí krajských hasičů Tereza Fliegerová. Podle policejní mluvčí Evy Hašlové se kolize obešla bez zranění.

Událost se stala po 13:30 na 22. kilometru ve směru na Prahu. Nákladní auta podle Fliegerové skončila zhruba 300 metrů od sebe, z jednoho unikly provozní kapaliny.

"Oba jízdní pruhy jsou uzavřeny kvůli vyšetřování dopravní nehody a odčerpávání pohonných hmot," uvedla Hašlová před 14:30. Řidiči havarovaných aut byli cizinci, podle dechové zkoušky před jízdou nepili alkohol.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Feuz vyhrál sjezd ve Wengenu a vyrovnal Klammerův rekord

Sjezd Světového poháru ve švýcarském Wengenu potřetí v kariéře vyhrál domácí lyžař Beat Feuz a vyrovnal rekord slavného Rakušana Franze Klammera. Dvaatřicetiletý závodník navázal na triumfy z let 2012 a 2018.

Feuz si na zkrácené trati po nočním sněžení dojel pro vítězství časem 1:42,53. Dominika Parise na druhém místě porazil o 29 setin a navíc italského reprezentanta sesadil z prvního místa průběžného pořadí Světového poháru sjezdařů a vede před ním o 16 bodů.

Třetí příčku obsadil se ztrátou 31 setin Thomas Dressen z Německa a na stupních vítězů se tak seřadili pouze vítězové dosavadních pěti sjezdů v sezoně. Dressen ovládl úvodní závod v Lake Louise, Feuz poté triumfoval v Beaver Creeku a v Bormiu dvakrát vyhrál Paris.

Feuz vedle tří vítězství ve Wengenu ještě skončil dvakrát druhý. Klammer závod na Lauberhornu ovládl třikrát za sebou v letech 1975 až 1977.

SP ve sjezdovém lyžování ve Wengenu (Švýcarsko):

Muži - sjezd:

1. Feuz (Švýc.) 1:42,53, 2. Paris (It.) -0,29, 3. Dressen (Něm.) -0,31, 4. Mayer (Rak.) -0,38, 5. M. Caviezel (Švýc.) -0,42, 6. Kilde (Nor.) -0,48, 7. Bennett (USA) -0,87, 8. Hintermann (Švýc.) a Kriechmayr (Rak.) oba -0,93, 10. Weber (Švýc.) -1,00.

Průběžné pořadí sjezdu (po 5 z 10 závodů): 1. Feuz 400 b., 2. Paris 384, 3. Dressen 201, 4. Mayer 200, 5. Kilde 198, 6. Kriechmayr 198.

Průběžné pořadí SP (po 20 z 44 závodů): 1. Pinturault (Fr.) 613, 2. Kristoffersen (Nor.) 611, 3. Kilde 591, 4. Paris 556, 5. Mayer 512, 6. Feuz 461, …116. Zabystřan (ČR) 12.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 44 minutami

Lyžařka Smutná dojela třetí v dálkovém závodu La Diagonela

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla třetí v závodu seriálu Ski Classics ve Švýcarsku, který před rokem vyhrála. Na dvaašedesátikilometrové trati La Diagonely porazila i dosud vedoucí ženu seriálu Brittu Johanssonovou Norgrenovou ze Švédska, přesto průběžné třetí místo neudržela.

Do čela Ski Classics se dostala suverénní vítězka Astrid Öyre Slindová z Norska. Smutná na ni ztratila téměř sedm minut, ale Johanssonovou Norgrenovou zdolala o 25 sekund a podruhé v sezoně se postavila na stupně vítězů.

Závod mužů vyhrál rovněž s velkým náskokem Nor Chris Andre Jespersen. Nejlepším Čechem byl na 32. místě šestačtyřicetiletý Stanislav Řezáč.

Smutná se na trati musela vypořádat s pádem na 22. kilometru a zlomenou hůlkou. "My se blížily ke štědře dotované sprinterské prémii a najednou se tam přiřítili zezadu muži. Max Novak mě bohužel regulérně napálil zezadu a už jsem ležela. Měla jsem zlomenou hůlku a navíc mě začala bolet záda," uvedla Smutná v tiskové zprávě.

V tu chvíli byla osmá, po velké stíhací jízdě se ale prodrala až na třetí pozici. "Jak se mi hnula záda, tak jsem si asi po šesti kilometrech říkala, že končím. Pak ale přišel delší sjezd, kde se to srovnalo, a dojela jsem až do cíle - navíc na bronzové pozici. Těžko říct, jak by to vypadalo bez toho pádu," dodala Smutná, která ani při šestém startu na La Diagonele nechyběla na stupních vítězů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy