Host jako host, třebas Turek. Na krédo hostinského Palivce Češi zapomněli.
Soudě podle reakce všech hlavních politických stran na návrh zrušit občanům Turecka vízovou povinnost v Evropské unii, je jim mnohem bližší názor dobrého vojáka Švejka: "Máš rád Turky? Ty pohanský psy? Viď, že nemáš!"
Nemáme, jistě. Česká politická scéna vzácně jednotně zrušení víz odmítá. Politici si notují, že Turecko nesplňuje podmínky kvůli problémům se svobodou slova či soudnictvím. Podle předsedy ODS Petra Fialy se může stát pro radikály pohodlnou branou do Evropy.
Karel Schwarzenberg kdysi s úsměvem komentoval fakt, že jeho rod má v erbu useknutou hlavu Turka, které havran vyklovává oko. Prý ale právě díky takovým krvavým pasážím historie může vést s Turky dialog. Škoda, že tomuto přesvědčení nezůstal věrný a také v prohlášení zrušení víz odmítl, ještě před tím, než ho ve středu Evropská komise oficiálně navrhla.
Z několika důvodů je postoj českých politiků pochybný.
Dohodu s Tureckem o navracení uprchlíků vyjednala Evropská unie v březnu. Návrh na zrušení víz byl její součástí. Proč tedy Bohuslav Sobotka a česká reprezentace už tehdy jasně a na začátku neřekli: Tohle se nám nelíbí, s tím nebudeme souhlasit?
Ankara samozřejmě za spolupráci něco žádala, což možná můžeme nazvat vydíráním, ale také jednoduše obchodem. Evropské státy něco potřebovaly a nebyly a nejsou v pozici, kdy mohou Turecku příliš diktovat.
Evropská komise tvrdí, že dohoda funguje. Výrazné snížení počtu běženců, kteří přeplouvají z Turecka do Řecka, to, zdá se, potvrzuje. Komise v návrhu na zrušení víz také napsala, že Turecko učinilo pokrok ve splnění podmínek. Podle českých politiků neučinilo. Někdo tedy nemluví pravdu.
Turecko, to ale přece není jen autoritářský prezident Erdogan. Země má za sebou roky ekonomického růstu, máme s ní velkou obchodní výměnu. A proč by nemohl přijet bez víza třeba báječný spisovatel Orhan Pamuk? Nebyli by turečtí návštěvníci pro hotely a cestovky zajímaví?
Turecké hospodářství dávno není "turecké hospodářství" ve významu tohoto starého úsloví.
K bezpečnostním obavám: Teroristé nepotřebují k tomu, aby se dostali do Evropy, bezvízový styk. Plošná víza pro všechny turecké občany nejsou žádným štítem, který zachraňuje kontinent před přívalem islamistů.
Mimochodem: Pachatele březnových atentátů v Bruselu zatkli turečtí policisté a Turecko dříve varovalo Belgii, že jsou nebezpeční. Ano, Turecko má s islamisty problémy a podcenilo konflikt v Sýrii, když dlouho džihádistům umožňovalo překračovat hranice. Ve vízech ale pes zakopán není, spíše v neschopnosti zpravodajských služeb mnoha zemí mezi sebou komunikovat.
Je správné připomínat Erdoganovi, že Turecko musí ctít svobodu slova, snažit se ukončit konflikt s Kurdy a respektovat nezávislou justici. Torpédováním snahy zrušit víza ale dosáhneme jen toho, že zpochybníme dohodu o navracení uprchlíků a stav lidských práv v Turecku se ještě zhorší.
S Tureckem je třeba mluvit, ne na něj svalovat veškerou vinu za uprchlickou krizi a dělat si z něj fackovacího panáka.
A ještě jedno mimochodem: Miloš Zeman nedávno navrhoval zrušení víz pro Číňany. Tam tedy problémy se svobodou slova, soudnictvím a lidskými právy nevadí?