Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
13. 10. 2017 12:00

Zavraždit Kima? Ze Zemana je neřízená střela s mezikontinentálním doletem

Při pozdvižení, které vyvolalo Zemanovo antikimovské komando, poněkud zapadl fakt, že se opět navezl do Donalda Trumpa.
Severokorejský diktátor Kim Čong-un to má nahnuté, Miloš Zeman na něj chce poslat vražedné komando.
Severokorejský diktátor Kim Čong-un to má nahnuté, Miloš Zeman na něj chce poslat vražedné komando. | Foto: Reuters

Čtvrteční vystoupení prezidenta Zemana v televizi Barrandov mělo sílu mezikontinentální balistické střely. Vyjádřil se k situaci v Severní Koreji, řešením by prý bylo komando, které by zabilo diktátora Kim Čong-una.

Připomeňme, že o několik dní dříve na půdě Rady Evropy vyhrožoval likvidací novináři České televize: "Vyžeňte toho kameramana, nebo ho zabiju," zavelel ochrance. Před časem zase "žertoval" s kolegou Putinem a pravil, že novinářů je příliš mnoho a je potřeba je likvidovat.

Česká hlava státu nahlas přemýšlí o zabíjení jako o metodě, jak likvidovat protivníky. Podívejme se na jeho výrok o Kim Čong-unovi pokud možno věcně. Zeman je vrchní velitel českých ozbrojených sil. Ty mají speciální jednotky a tajnou službu. Severokorejský diktátor tedy může vzít slova Miloše Zemana vážně, šílený je na to dost.

My do hlavy českého prezidenta nevidíme, den za dnem je však patrnější, že se mění a že ty změny působí velmi nebezpečně. Tušíme, že Zeman žádné komando neorganizuje, to by o tom snad proboha nevykládal veřejně (ovšem co my víme, že), ale vůdce KLDR se na to může dívat jinak.

Česko mu možná leží v žaludku. Od ledna 2015 je velvyslancem KLDR v Praze Kim Pchjong-il, syn severokorejského diktátora Kim Ir-sena a Kimův nemilovaný strýc. Letos v únoru napsal jihokorejský list Dogon-a Ilbo s odvoláním na diplomatické zdroje, že má Česká republika po vraždě Kimova nevlastního bratra Kim Čong-nama v Kuala Lumpuru obavy o bezpečnost severokorejského velvyslance v Praze. Dodejme, že Kim Čong-nam byl zavražděn neurotoxinem VX, který způsobuje stahování svalů, křeče a smrt udušením.

Ještě jiný pohled na Zemanovy výroky: jak se asi cítí velvyslanec KLDR v Praze, když český prezident v televizi doporučuje zabít jeho synovce?

Zeman vyhrožuje Kimovi komandem, tedy stejnou metodou, jakou jaderný diktátor používá na své příbuzné. Co my víme? Naprosto nevypočitatelný Kim by se třeba mohl naštvat a vyslat k nám jednu ze svých raket. Mezikontinentální balistickou střelu Hwasong-14, kterou již otestoval.

Trumpa už odepsal

Zemanova úvaha zaráží také tím, že má při byť jen povrchní znalosti poměrů v Severní Koreji jasný dopad: Kima by rychle nahradil další diktátor. Nevíme nic o plánech KLDR pro takovou situaci, jak by se režim pomstil. Navíc je naprosto bizarní a nenormální, když prezident země (navíc země jako je Česko) veřejně vyhrožuje jinému státníkovi úkladnou vraždou.

Zeman se vlastně vyjadřoval k sankcím proti KLDR: "My jsme před chvílí mluvili o sankcích, my dobře víme, že sankce nezabírají ani vůči Kubě, ani vůči Severní Koreji. Včera jsem viděl v televizi reportáž, jak severokorejská ekonomika docela roste, takže toto není cesta a já jsem vám říkal, zatím mě ještě nikdo nežaloval, že komando, které by zabilo Kim Čong-una by mohlo být řešením této situace. A na tom svým způsobem trvám."

Odtud plyne, že pokud sankce nefungují (tvrdí Zeman), má nastoupit zabijácké komando? Připomínám, že český prezident často opakuje, jak nefungují také sankce proti Rusku… Aby nakonec neztratil přízeň Vladimira Putina.

Při pozdvižení, které vyvolalo Zemanovo antikimovské komando, poněkud zapadl fakt, že se opět nepříjemně navezl do Donalda Trumpa, který ho odmítá oficiálně přijmout. Zeman na Barrandově řekl: "Severní Korea je odporný režim, který nelze potlačit násilím a pokud jde o Donalda Trumpa, nejsem si jist, jestli jeho vyhrožování Severní Koreji není spíše směšné než produktivní."

Nedávno amerického prezidenta, jehož nějaký čas obdivoval, zkritizoval v New Yorku po návštěvě OSN. Za projev, v němž jeho bývalý idol hodnotil některé režimy: "Představte si, že by Donald Trump v tomto duchu pokračoval. A například by řekl: 'A nyní po Severní Koreji, Venezuele a Íránu musím zkritizovat Polsko, protože porušuje zásady nezávislé justice.' Rozumíte mi? A pak by šel dál a řekl by, že musí zkritizovat Českou republiku, protože na své území nepouští migranty. To už mi trochu připomíná jako ve škole známkování neposlušných žáků."

Takže v září byl Donald Trump učitel, který peskuje žáčky, ale "mezinárodní společenství by nemělo být založeno na stylu žák-učitel", a v říjnu je již Trump "spíše směšný". Z toho vyvozujeme, že americký prezident byl na Hradě odepsán, obdiv vyvanul.

Přitom ti dva, Zeman a Trump, mají tolik společného! Trump nazval Kima "rakeťákem" a vyhrožuje Severní Koreji likvidací. Ze Zemana je zas "komanďák", který hrozí smrtí Kimovi.

Pro nás doma, v té malé české zemičce, která není známa tím, že by vysílala po světě vražedná komanda, je jasné, že se z Miloše Zemana stala neřízená střela, nyní již s mezikontinentálním doletem.

Zeman: Problém se Severní Koreou by mohlo vyřešit komando, které by zabilo Kima | Video: TV Barrandov
 

Právě se děje

Další zprávy