Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
13. 10. 2017 12:00

Zavraždit Kima? Ze Zemana je neřízená střela s mezikontinentálním doletem

Při pozdvižení, které vyvolalo Zemanovo antikimovské komando, poněkud zapadl fakt, že se opět navezl do Donalda Trumpa.
Severokorejský diktátor Kim Čong-un to má nahnuté, Miloš Zeman na něj chce poslat vražedné komando.
Severokorejský diktátor Kim Čong-un to má nahnuté, Miloš Zeman na něj chce poslat vražedné komando. | Foto: Reuters

Čtvrteční vystoupení prezidenta Zemana v televizi Barrandov mělo sílu mezikontinentální balistické střely. Vyjádřil se k situaci v Severní Koreji, řešením by prý bylo komando, které by zabilo diktátora Kim Čong-una.

Připomeňme, že o několik dní dříve na půdě Rady Evropy vyhrožoval likvidací novináři České televize: "Vyžeňte toho kameramana, nebo ho zabiju," zavelel ochrance. Před časem zase "žertoval" s kolegou Putinem a pravil, že novinářů je příliš mnoho a je potřeba je likvidovat.

Česká hlava státu nahlas přemýšlí o zabíjení jako o metodě, jak likvidovat protivníky. Podívejme se na jeho výrok o Kim Čong-unovi pokud možno věcně. Zeman je vrchní velitel českých ozbrojených sil. Ty mají speciální jednotky a tajnou službu. Severokorejský diktátor tedy může vzít slova Miloše Zemana vážně, šílený je na to dost.

My do hlavy českého prezidenta nevidíme, den za dnem je však patrnější, že se mění a že ty změny působí velmi nebezpečně. Tušíme, že Zeman žádné komando neorganizuje, to by o tom snad proboha nevykládal veřejně (ovšem co my víme, že), ale vůdce KLDR se na to může dívat jinak.

Česko mu možná leží v žaludku. Od ledna 2015 je velvyslancem KLDR v Praze Kim Pchjong-il, syn severokorejského diktátora Kim Ir-sena a Kimův nemilovaný strýc. Letos v únoru napsal jihokorejský list Dogon-a Ilbo s odvoláním na diplomatické zdroje, že má Česká republika po vraždě Kimova nevlastního bratra Kim Čong-nama v Kuala Lumpuru obavy o bezpečnost severokorejského velvyslance v Praze. Dodejme, že Kim Čong-nam byl zavražděn neurotoxinem VX, který způsobuje stahování svalů, křeče a smrt udušením.

Ještě jiný pohled na Zemanovy výroky: jak se asi cítí velvyslanec KLDR v Praze, když český prezident v televizi doporučuje zabít jeho synovce?

Zeman vyhrožuje Kimovi komandem, tedy stejnou metodou, jakou jaderný diktátor používá na své příbuzné. Co my víme? Naprosto nevypočitatelný Kim by se třeba mohl naštvat a vyslat k nám jednu ze svých raket. Mezikontinentální balistickou střelu Hwasong-14, kterou již otestoval.

Trumpa už odepsal

Zemanova úvaha zaráží také tím, že má při byť jen povrchní znalosti poměrů v Severní Koreji jasný dopad: Kima by rychle nahradil další diktátor. Nevíme nic o plánech KLDR pro takovou situaci, jak by se režim pomstil. Navíc je naprosto bizarní a nenormální, když prezident země (navíc země jako je Česko) veřejně vyhrožuje jinému státníkovi úkladnou vraždou.

Zeman se vlastně vyjadřoval k sankcím proti KLDR: "My jsme před chvílí mluvili o sankcích, my dobře víme, že sankce nezabírají ani vůči Kubě, ani vůči Severní Koreji. Včera jsem viděl v televizi reportáž, jak severokorejská ekonomika docela roste, takže toto není cesta a já jsem vám říkal, zatím mě ještě nikdo nežaloval, že komando, které by zabilo Kim Čong-una by mohlo být řešením této situace. A na tom svým způsobem trvám."

Odtud plyne, že pokud sankce nefungují (tvrdí Zeman), má nastoupit zabijácké komando? Připomínám, že český prezident často opakuje, jak nefungují také sankce proti Rusku… Aby nakonec neztratil přízeň Vladimira Putina.

Při pozdvižení, které vyvolalo Zemanovo antikimovské komando, poněkud zapadl fakt, že se opět nepříjemně navezl do Donalda Trumpa, který ho odmítá oficiálně přijmout. Zeman na Barrandově řekl: "Severní Korea je odporný režim, který nelze potlačit násilím a pokud jde o Donalda Trumpa, nejsem si jist, jestli jeho vyhrožování Severní Koreji není spíše směšné než produktivní."

Nedávno amerického prezidenta, jehož nějaký čas obdivoval, zkritizoval v New Yorku po návštěvě OSN. Za projev, v němž jeho bývalý idol hodnotil některé režimy: "Představte si, že by Donald Trump v tomto duchu pokračoval. A například by řekl: 'A nyní po Severní Koreji, Venezuele a Íránu musím zkritizovat Polsko, protože porušuje zásady nezávislé justice.' Rozumíte mi? A pak by šel dál a řekl by, že musí zkritizovat Českou republiku, protože na své území nepouští migranty. To už mi trochu připomíná jako ve škole známkování neposlušných žáků."

Takže v září byl Donald Trump učitel, který peskuje žáčky, ale "mezinárodní společenství by nemělo být založeno na stylu žák-učitel", a v říjnu je již Trump "spíše směšný". Z toho vyvozujeme, že americký prezident byl na Hradě odepsán, obdiv vyvanul.

Přitom ti dva, Zeman a Trump, mají tolik společného! Trump nazval Kima "rakeťákem" a vyhrožuje Severní Koreji likvidací. Ze Zemana je zas "komanďák", který hrozí smrtí Kimovi.

Pro nás doma, v té malé české zemičce, která není známa tím, že by vysílala po světě vražedná komanda, je jasné, že se z Miloše Zemana stala neřízená střela, nyní již s mezikontinentálním doletem.

Zeman: Problém se Severní Koreou by mohlo vyřešit komando, které by zabilo Kima | Video: TV Barrandov
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 57 minutami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy