Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
20. 6. 2014 12:30

Zdražit pivo! Češi by ho měli pít mnohem méně

Glosa Martina Fendrycha: Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) chce zlevnit pivo. Předvádí levný populismus. Pivo by se mělo podstatně zdražit.
Pivo dělá krásná, závislá těla.
Pivo dělá krásná, závislá těla. | Foto: ČTK

Pivo - české slovo magické. Tuzemci mají psychickou závislost na pivu. Česko = pivo. My jsme pivo. Zdražit pivo je zde pro politika sebevražda. Přitom u nás stojí půllitr „píva“ v hospodě zhruba jedno euro, zatímco v Rakousku a Německu od tří do čtyř eur. Jiné potraviny máme přibližně stejně drahé, ale pivo tři až čtyřikrát levnější. Taky proto k nám jezdí pít (lépe by bylo použít slovo chlastat) party pijanů z Velké Británie i z dalších zemí. Cenu piva u nás považují za nepochopitelnou mnozí Němci a Rakušané. Jsme pivní ráj, kvete tu pivní turistika.

Ministr zemědělství Marian Jurečka (lidovec) ve čtvrtek na Twitteru oznámil, že uvažuje o snížení pivní spotřební daně. Zároveň se chtěl udělat před voliči hezký a kopl si do exministra Miroslava Kalouska (topka). Označil ho za viníka snížené spotřeby piva; prý to byl on, kdo zvýšil spotřební daň na pivo.

Naběhl si. Kopat do Kalouska je pro politika Jurečkovy váhové kategorie podobné, jako když trabant najíždí na obrněný transportér. Bleskově se ukázalo, že Kalousek spotřební daň nezvedl. (Daň byla zvýšena za ministra financí Eduarda Janoty v době úřednické vlády Jana Fischera.) Predátor Kalousek si z chudáka Jurečky udělal králíčka na hraní. Ve Sněmovně o něm řekl: „Naivní pasáček vepřů, božím řízením ve funkci ministra zemědělství, plete se do daní. Daně opravdu nespadají podle kompetenčního zákona do portfolia ministra zemědělství.“

Marian Jurečka z pohledu Miroslava Kalouska: "Naivní pasáček vepřů, božím řízením ve funkci ministra zemědělství, plete se do daní."
Marian Jurečka z pohledu Miroslava Kalouska: "Naivní pasáček vepřů, božím řízením ve funkci ministra zemědělství, plete se do daní." | Foto: Vojtěch Marek

Narážel na to, že je třiatřicetiletý Jurečka považován za velmi slabého ministra, který nejenže nemá politické zkušenosti (zřejmě proto je „božím řízením ve funkci ministra“), ale ani při řízení svého resortu se zatím nijak nezaskvěl, viz třeba jmenování nového šéfa Lesů ČR. Přitom Jurečka má velké ambice, rád by se stal nejen ministrem, ale rovnou předsedou KDU-ČSL.

Ministerstvo financí vzápětí potvrdilo, že šlo o sóloakci ministra zemědělství; s finančáky nic nekonzultoval. Mluvčí ministerstva financí Radek Ležatka suše oznámil: „O takovém návrhu nám není nic známo, znamenal by snížení příjmů státního rozpočtu.“ Ne, ve čtvrtek neměl Jurečka svůj den.

Strašlivý stín

Na celé té pivní šlamastyce je však pikantní, že Kalousek se od Jurečky v jedné věci neliší. Jurečka chtěl Kalouska poškodit tvrzením, že zdražil pivo, a tak snížil jeho spotřebu. (Spotřeba piva ve skutečnosti mnohem spíš spadla kvůli krizi.) Ale i Kalousek se vyděsil, že by na něm mohl ulpět tak strašlivý stín – zdražení piva. Poslance ujistil, že „ministr financí Kalousek ani poslanec Kalousek nikdy nenavrhoval zvýšení spotřební daně na pivo, nikdy pro to ani nehlasoval“.

Čechům by prospělo, kdyby pivo zdražilo. A to pořádně. V roce 2012 u nás do kategorie rizikových konzumentů alkoholu spadalo 1,2 milionů mužů a žen (21,6 procenta mužů a 12,4 procenta žen). V roce 2010 jsme měli závislých na alkoholu cca 700 tisíc lidí.

Jak řečeno výše, pivo je u nás velmi levné. Jeho konzumace sice mírně klesla, ale pořád spotřebováváme nejvíc piva v Evropě. Průměrný Čech ho za rok vypije 144 litrů. (V roce 2012 to dělalo v průměru 146 litrů, takže propad opravdu není nějak divoký.)

Pokud by populista Jurečka vrátil sazbu zpět, „před Janotu“, půllitr by se mohl zlevnit asi o 50 haléřů. Že by se proto do hospod hrnulo víc lidí? Těžko.

Čechům by naopak prospělo, kdyby pivo zdražilo. A to pořádně. Třeba by ho pak méně pili. Konzumace alkoholu je u nás obrovská. Podle čtyřpoložkové screeningové škály CAGE používané pro hodnocení rizikového a škodlivého nebo problémového pití v roce 2012 spadalo 17 procent respondentů (21,6 procenta mužů a 12,4 procenta žen) do kategorie rizikových konzumentů alkoholu. Při přepočtu na dospělou populaci to činí 1,2 milionu mužů a žen.

Podle policejních statistik bylo v roce 2012 pod vlivem návykových látek spácháno přes 18 tisíc trestných činů, tj. víc než 15 procent všech objasněných trestných činů.

V roce 2010 oznámil primář oddělení pro léčbu závislostí Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Petr Popov toto: „Dříve jsme měli zhruba 300 tisíc lidí závislých na alkoholu. Dnes je jich 600 až 700 tisíc. Přitom mužů je dvakrát víc než žen, ale ženy je rychle dohánějí.“ Jasně vidíme, že český alkoholismus nebezpečně stoupá.

Nápady jako zlevňovat pivo jsou sice megapopulistické, ale zároveň úplně mimo. Pivo by se mělo zdražit a Češi by ho měli konzumovat mnohem méně.

 

Právě se děje

Další zprávy