Jiří Leschtina Jiří Leschtina | Komentáře
29. 5. 2019 14:30

Zeman a Babiš chtějí máchat v kaluži Hamáčka. Ten láká Šmardu na sebevražednou misi

O ministra kultury Staňka teď už tolik nejde.
Michal Šmarda (uprostřed) na sjezdu ČSSD v březnu 2019. Další agilní ministr, do kterého strana vloží zbytky nadějí?
Michal Šmarda (uprostřed) na sjezdu ČSSD v březnu 2019. Další agilní ministr, do kterého strana vloží zbytky nadějí? | Foto: ČTK

Kam až může klesnout vysokoškolsky vzdělaný člověk ověnčený vědeckým titulem, když si zadá s Milošem Zemanem a nechá se zatáhnout do hradních intrik? To nám teď v zoufalé naději na prodloužení ministerského žití předvádí Antonín Staněk. Přičinlivě tak ze sebe činí prezidentský obušek na masakrování vlastní strany, která mu po osmnáct let přinášela politický růst a živobytí.

Zemanovo odmítnutí demise ministra, jenž za něj odvedl špinavou práci při likvidaci jednoho z úhlavních nepřátel Hradu - šéfa Národní galerie Jiřího Fajta, určitě nebylo překvapením.

Vlastně se leccos dalo vyčíst už ze Staňkovy kuriózně formulované demise. V ní ministr zpochybnil svoji svéprávnost, když demisi podepsal, ale zároveň sdělil, že tak nečiní z vlastní vůle, ale na žádost předsedy strany. Už tohle nese rysy Zemanova zvráceného pojetí politické i osobní integrity.

Jako rudé preludium pak působila podpora Staňka od Filipa, který byl v úterý odpoledne u prezidenta jen dvě hodiny před ministrem. Komunistům se tenhle sociální demokrat zavděčil loňskou obhajobou nominace komunistického básníka na státní vyznamenání. A hlavně svým křtem (později nemužně zapíraným) knihy zavilého komunisty Miroslava Grebeníčka, která svou kritikou církevních restitucí jako by vypadla z padesátých let.

Je přitom jasné, že Staněk dřív nebo později z vlády odejde. Ale ještě než ho Zeman definitivně odhodí, zřejmě se ho rozhodl použít jako již zcela bezmocnou loutku v dalším kole deptání sociální demokracie.

Leccos napovídá to, že po odmítnutí demise Zeman píše premiérovi dopis, v němž navrhuje Babišovi další postup: "Doporučuji vyčkat výsledků trestního oznámení, které docent Staněk podal ve věci rozkrádání ve svém resortu." A ještě než list do Strakovy akademie dorazil, dozvídáme se od ministerského předsedy, že sice pošle na Hrad návrh na Staňkovo odvolání, ale nominaci Michala Šmardy považuje za zvláštní a chce o ní s Hamáčkem mluvit.

Tím ale jen Babiš potvrdil, že už vůbec nejde o Antonína Staňka, ale o jeho možného nástupce - dlouholetého starostu Nového Města na Moravě a před rokem zvoleného místopředsedu sociální demokracie. Právě Michal Šmarda je v ČSSD považován za jednoho z mladších politiků "digitální generace", která by mohla zachránit stranu před definitivním pádem do nicoty.

Už jen fakt, že po Janě Maláčové a Tomáši Petříčkovi by měl do vlády přijít další agilní sociální demokrat, do něhož vkládá strana zbytky nadějí, není prezidentovi ani premiérovi po chuti. Navíc Michal Šmarda při své cestě na vrchol ČSSD stačil jasně říct, co si myslí jak o Zemanovi, tak o Babišovi. A nebylo to nic, z čeho by mohli usoudit, že přichází druhý Staněk.

Když Miloš Zeman přijel loni na sjezd ČSSD a dojímal některé delegáty prohlášením, že bude v eurovolbách volit sociální demokraty, poznamenal Šmarda střízlivě na prezidentovu adresu: "Není člen strany, ale osobnost, která má vlastní politický projekt. Sociální demokracie musí k němu přistupovat mimo jiné jako k politickému konkurentovi."

A vůči Andreji Babišovi vystoupil Šmarda kriticky, když varoval před vstupem ČSSD do vlády: "Současný premiér vnímá vládu jako manažerské uskupení, ve kterém on hraje ředitele vlády a jednotliví ministři jsou jeho náměstci."

Což tedy nevypadá na to, že když se Šmarda navzdory své skepsi nechal Hamáčkem přemluvit k záchranné stranické misi ve vládě, tak by se vyžíval v roli Babišova náměstka.

To také může být pravý důvod, proč Babiš nadhazuje: "Musím se podívat do koaliční smlouvy, co tam máme k nominacím ministrů z hlediska odbornosti." Slova o odbornosti z úst premiéra, který za jediný rok musel vyměnit hned pět vlastních ministrů, jež vykresloval jako na slovo vzaté odborníky - to zní spíš jako slova o provaze v domě oběšencově.

Samozřejmě, připravenost starosty Šmardy řídit rozbouřený rezort kultury je ve hvězdách. Není to ale nic nového pod sluncem, V minulosti se doputovali ze starostenského postu do čela ministerstva kultury bývalý starosta Berouna Jiří Besser nebo starostka Vizovic Alena Hanáková.

Hra, kterou s Lidovým domem rozehrávají prezident a premiér, je veskrze průhledná. Ještě víc vymáchat ČSSD v kaluži po jejím fiasku ve volbách. Otřeseného předsedu sevřít mezi mlýnské kameny Hradu a Strakovy akademie a vyzkoušet, zda kapituluje stejně potupně, jako když povolil v boji o svého kandidáta na ministra zahraničí Miroslava Pocheho.

Uspějí i napodruhé? V rozvrácené sociální demokracii už nic nelze vyloučit. Ať již se ale situace vyvine jakkoliv, jedno je jisté. Hamáček tentokrát na ministra nominoval politika, který už dříve vykázal zdravý instinkt, že vstup ČSSD do vlády s trestně stíhaným premiérem může být pro stranu zničující.

Pokud tak nakonec Michal Šmarda nahradí ministra Staňka, půjde vstříc osudu, který sám dost přesně předpověděl.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 11 minutami

Hamáček do Moskvy v pondělí neodletí, s cestou nesouhlasil Babiš

Vicepremiér, ministr vnitra a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) podle informací Mladé fronty DNES do Moskvy v pondělí neodletí. Důvodem je nesouhlas premiéra Andreje Babiše (ANO). MF DNES se odkazuje na zdroj z vlády. V Rusku měl Hamáček jednat o vakcíně proti covidu-19 Sputnik V. 

Babiš opakovaně dal v minulých dnech najevo, že s cestou nesouhlasí. V pátek premiér řekl, že Hamáčkovi doporučil do Moskvy necestovat, protože na to podle něj není vhodná doba. "Vakcíny nejsou agenda pana Hamáčka a ta cesta není ideální," uvedl již ve čtvrtek premiér. Podle něj může Česko téměř okamžitě získat 300 000 dávek ruské vakcíny, čeká ale na její unijní schválení. 

Záměr kritizovali také opoziční politici koalice Spolu a koalice Pirátů a STAN. Cestu chtěli projednat v Poslanecké sněmovně jako nově zařazený bod, ale neuspěli. 

Proti cestě se vyslovil v DVTV také Tomáš Petříček, který byl do minulého týdne místopředsedou ČSSD a v pondělí byl na návrh Jana Hamáčka odvolán z postu ministra zahraničí. "Pro Sputnik bych do Moskvy nejel," řekl.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 18 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy