Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
4. 5. 2020 7:30

Koněv nám ukázal, že Zeman, Filip i Klaus junior jsou rusonacionalisté. Babiš bábovka

Nacionalista Klaus junior se svým hnutím není žádný český národovec ani ho nenapadne se zastat Čecha Koláře, nebo se podivit nad tím, že jistě nějaké ohrožení existuje, když starostu Prahy 6 ukrývají. Typicky ruský nacionalista.
Putin: Tak co na ty Čechy vymyslíme? Jak nejlépe je rozložíme?
Putin: Tak co na ty Čechy vymyslíme? Jak nejlépe je rozložíme? | Foto: Reuters

Minule jsem psal, jak je těžké pronikat pod povrch dějů. Během několika dní se situace okolo odstranění sochy maršála Koněva, ruské reakce, údajného příjezdu najatého vraha na ruskou ambasádu a hlavně okolo domácí scény vyjasnila. Sice stále nevíme, jak je to s vrahem, jehož cílem měl či má být starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09), primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti) a starosta Řeporyjí Pavel Novotný (ODS), ale už známe českou reakci. Můžeme si udělat portrét naší reprezentace.

Začněme širším pohledem na dění v Česku v posledních několika letech. Sílí nacionalismus zaměřený proti Evropské unii. Pěstuje ho nejen prezident Zeman, ale i premiér Babiš (ANO) a vicepremiér Hamáček (ČSSD). Viz třeba postoje během uprchlické krize (EU nám nebude "diktovat"). U Zemana máme jasno, je cosi jako rusko-čínský nacionalista. Babiš se vzhlédl v Orbánovi, chtěl by si to tady dělat po svém, bez kontroly unie. Český populistický nacionalista slovenského původu, ovšem pod přísným dohledem rusko-čínského nacionalisty Zemana.

Typický rusonacionalista je šéf komunistů Vojtěch Filip. Předvedl to v neděli v ČT v Otázkách Václava Moravce. Když se mluvilo o tom, že Rusko chce stíhat Koláře, Hřiba a Novotného, Filip pravil: "Zpochybňuji to, že nám Rusko vyhrožuje. Stejný zákon mají i Spojené státy, také mohou stíhat i cizí státní příslušníky, kteří poruší mezinárodní smlouvu."

A důležitý moment, zpochybnil policejní ochranu tří mužů: "Je to jejich problém, a jestli se bojí, ať nedělají politiku." Jinými slovy nic jim nehrozí. Putinovský postoj. Zpochybnil i informaci, že do Česka dorazil ruský agent s diplomatickým krytím, který pro politiky představuje riziko: "Naši bezpečnostní experti se tomu vysmáli. Tohle nemohla vymyslet ani BIS, plukovník Koudelka (ředitel Bezpečnostní informační služby) by se za to musel stydět."

Zase přesně ruský postoj: je to lež. A v tom velmi zásadní prvek, tedy zpochybnění BIS a ředitele Koudelky, přesně jako to dělá Miloš Zeman. Filip i prezident jedou podle ruských not.

Komentátor Alexandr Mitrofanov přeložil čerstvou zprávu ruské státní tiskové agentury RIA Novosti nazvanou "Česko se ve skutečnosti bojí dlouhých rukou Moskvy". RIA píše: "Ruské MZV varovalo Česko ohledně důsledků, které budou nevyhnutelně mít provokace s obviněním naší země z údajně plánovaného otrávení pražských politiků. A Sergej Lavrov nazval toto očerňování nemyslitelným."

Klaus junior: "Takové to komické", když vás chce někdo odkráglovat

Následuje popis situace s Rusy údajně vyslaným zabijákem s diplomatickým krytím. "Tři politici… skutečně dostali státní ochranu a česká kontrarozvědka BIS oficiálně potvrdila, že pokládá situaci za mimořádně vážnou." A pozor: "Současně český premiér Andrej Babiš prohlásil, že skandál, který vypukl, nevyžaduje vykázání ruského velvyslance ze země. Stěží lze vymyslet lepší způsob, jak dementovat výmysly českých novinářů a tajných služeb, pro které je tento příběh pohodlnou možností pro vyřešení vlastních aktuálních úkolů. Vláda se ale snaží vyváznout z této situace s nejmenšími možnými ztrátami." Filip poslušně kopíruje Rusy.

Ozval se i další vyznavač národa proti EU, Václav Klaus junior. Natočil video, kde nesouhlasí s odstraněním sochy maršála Koněva (jeho prarodiče vítali Rudou armádu a chápe Rusy, že jsou na své vojáky-osvoboditele dodnes hrdí). A junior je synem exprezidenta Klause, který dělá několik let jasně proruskou politiku.

Klaus mladší zpochybnil, že jde starostovi Prahy 6 Kolářovi o život: "Takové to komické, jak se starosta Kolář někde schovává pod postel, to je prostě legrace. Myslím, že mu nikdo nic nedělá. Já nechci adorovat izraelské tajné služby, ruské tajné služby nebo nějaké jiné, ale myslím, že kdyby chtěly, tak už ten člověk neexistuje. To je jen další rozehrávání nějaké politické trapárny, abychom schovávali starostu Koláře. Tak ať se schovává a ať jsou všichni zdraví." Strašné.

Díky Koněvovi můžeme vidět pod povrch. Nacionalista Klaus junior se svým hnutím není žádný český národovec, ani ho nenapadne se zastat Čecha Koláře, podivit se alespoň nad tím, že nějaké ohrožení zjevně existuje, když Koláře policie ukrývá. Ne, on je také typicky ruský nacionalista, rusonacionalista, jako Zeman a Filip. Zesměšňuje podle ruských not hrozbu ("schovává se pod postel") a zároveň naši BIS, která Rusům dlouhé roky pije krev ("nikdo mu", tedy Kolářovi, "nic nedělá").

Český nacionalista by se nechoval ani jako Klaus, ani jako Filip. Vadil by mu drzý ruský postoj, vyhrožování. - Typický je Andrej Babiš. RIA Novosti tvrdí, že podle něj "skandál, který vypukl, nevyžaduje vykázání ruského velvyslance ze země". No jistě, jak jinak, orbánovec si to nemůže rozlít se Zemanem (i když by možná rád).

A tak české zájmy hájí hlavně demokratická opozice. Té jde o národ zasazený v Evropské unii. Předseda Pirátů Ivan Bartoš v ČT v neděli řekl jasně: "Kroky vlády jsou vesměs vágní… Tady už je to skutečně tak za hranou, že bych očekával, že ne pan ministr Petříček, ale vláda udělá nějaké jasné kroky, ale nebude to takové zdrženlivé."

Zmínil nejen ruský, ale i čínský tlak na Česko: "Jít do suverénního státu takovýmto tlakem, dopisy, nějakým vyhrožováním, když uděláš tohle, vaše firmy nebudou prodávat, vaše umělecká tělesa nebudou moci vyjet na nějaké turné, dokud ten to neodvolá, to do vyspělé demokratické Evropy nepatří a tam bych se obracel i na naše partnery v EU, aby řekli, že toto by se členské zemi stát nemělo."

Přesné. Za vládu se ozývá jen ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Opatrně, ale díky za to. Mlčení premiéra Babiše je ovšem nejen mimořádně trapné, ale i škodlivé. V situaci, kdy u nás Moskva rozpoutala nebezpečnou zpravodajskou hru, dělá ze sebe bábovku a z Česka onuci. Jeho mlčení navíc podporuje běsnění na sociálních sítích.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Robert Šlachta představil své politické hnutí Přísaha

Bývalý ředitel policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta zakládá hnutí Přísaha, se kterým se chce zúčastnit podzimních voleb do Poslanecké sněmovny. Oznámil to ve středu na setkání s médii.

"Chceme a budeme sloužit lidem, občanům naší země, postavíme se čelem k nespravedlnosti a rozkrádání státu. Postavíme se čelem k aktivistickým nesmyslům, které zamořují naši společnost. Postavíme se na stranu lidí, kteří jsou základem naší společnosti," stojí na webových stránkách hnutí.

Své hnutí odmítl charakterizovat jako konverzvativní, liberální, levicové či pravicové. "Moje odpověď je ani jedno. Jsme hnutí spravedlivého středu," řekl. Mimo jiné slíbil například důsledné řešení migrace.

Dalšími zakladateli hnutí jsou taktéž bývalí policisté Tomáš Sochr a Jiří Komárek, právnička Eva Gajdošík a sociální pracovnice Jaroslava Pauchová.  Financovat hnutí plánuje Šlachta z vlastních peněz, společně se Sochrem si vzal půjčku.

Zdroj: Domácí
před 24 minutami

Ruský parlament ratifikoval prodloužení smlouvy o kontrole jaderných zbraní

Ruský parlament ratifikoval prodloužení rusko-americké smlouvy o kontrole jaderných zbraní, na kterém se v úterý dohodla Moskva s Washingtonem.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Koruna zpevnila pod 26 Kč/EUR, silnější byla naposled před covidem

Česká měna dnes dopoledne posílila pod 26 Kč/EUR, poprvé od doby před vyhlášením nouzového stavu kvůli koronaviru loni v březnu. Vyplývá to z informací na webu Patria Online. Podle analytika Patria Finance Tomáše Vlka může mít vliv na kurz vyjádření guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka o možnosti zvýšení úrokových sazeb.

Podle Vlka se do povědomí investorů postupně dostává předpoklad, že koruna se letos může stát jednou z mála měn, u níž poroste úročení. "Naposledy na možnost zvýšení sazeb upozornil v rozhovoru guvernér Rusnok," doplnil.

Česká měna končila proti euru loňský rok kolem úrovně 26,20 Kč/EUR, oslabila během něj vlivem epidemie koronaviru zhruba o tři procenta. Od počátku letoška ale postupně posiluje.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Policie vyšetřuje muže, který hrozil přejetím lidí, pokud se neotevřou restaurace

Kriminalisté navrhli obžalovat dvaašedesátiletého muže z vyhrožování teroristickým trestným činem. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Obviněný muž podle policie vyhrožoval na Facebooku, že pokud se neotevřou restaurace a bary, vjede kamionem do lidí podobně jako masová vražedkyně Olga Hepnarová.

"Tato osoba koncem října 2020 umístila pod smyšleným profilem na sociální síť Facebook v souvislosti s vyhlášeným nouzovým stavem výhružku všem policistům a členovi vlády," popsal mluvčí aktuální kauzu.

Ibehej doplnil, že policie muže stíhá na svobodě. Za jeho skutek mu hrozí pět až 15 let vězení. O podání obžaloby rozhodne pražské vrchní státní zastupitelství.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

V Brazílii sílí kritika prezidenta Bolsonara kvůli jeho postoji k pandemii

Do brazilského parlamentu v úterý dorazil další návrh požadující zahájení procesu odvolání prezidenta Jaira Bolsonara kvůli jeho lehkovážnému přístupu k pandemii covidu-19, celkem jich už parlament dostal na šest desítek. Podle deníku El País sílí i demonstrace proti Bolsonarovi a do ulic vychází už i řada jeho někdejších příznivců. Zatím ale podle místních médií není velmi pravděpodobné, že by brazilský parlament o sesazení hlavy státu začal jednat.

"Ovšem bylo by chybou se domnívat, že podpora skupiny ´centrao´ je dostatečnou ochranou před veřejným míněním," napsal komentář deníku Folha de S.Paulo s odkazem na skupinu politických stran, které podle něj nemají jasně definovaný program a podporují vládu za benefity pro sebe.

Sílící kritiku hlavy státu v posledních týdnech vyvolává podle deníku El País kolaps nemocnic ve městě Manausu, pomalý rozjezd očkování proti covidu-19 i ukončení vyplácení přímých kompenzací za protikoronavirová opatření.

Brazílie dosud zaznamenala na 8,93 milionu nákaz, z toho téměř 62 tisíc za poslední den, a skoro 220 tisíc úmrtí s covidem-19. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy