Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
8. 9. 2014 7:58

Zeman je stejně proputinovský a promoskevský, jako byl Klaus

Komentář Martina Fendrycha: Jak se liší zahraniční politika Hradu za prezidenta Zemana od zahraniční politiky Hradu za Klause? Méně, než bychom byli předpokládali.
Jako vejce vejci.
Jako vejce vejci. | Foto: ČTK

Rok a půl po střídání na Hradě je dobré vědět, co mají společného Miloš Zeman a Václav Klaus. Nebo jinak: máme opravdu úplně jinou hlavu státu? Je Zeman opakem Klause? Také díky tomu se přece loni v lednu stal prezidentem.

V domácí politice se Zeman postavil proti své bývalé straně – stejně jako Klaus. Předsedovi ČSSD a premiérovi země Zeman škodí, kdykoli může. Ale pro budoucnost Česka je nyní mnohem důležitější zahraniční politika. Jak se tedy prezident chová tam? Liší se zásadně od Klause? Nebo si levicoví (a částečně i pravicoví) voliči zvolili Klause II?

Zeman se od svého předchůdce lišil ve vztahu k Evropské unii. Nahrubo řečeno, on ji podporoval, Klaus haněl. Jenže ta odlišnost byla povrchní. Když se dnes díváme na Zemana, vidíme, že má velmi podobné názory, jaké zastával jeho předskokan. Klaus je proruský, Zeman, když domyslíme jeho výroky, také. Klaus je proti sankcím uvaleným na Moskvu, Zeman jednoznačně také. Klaus věří Rusům, obviňuje Západ, že vyhrotil konflikt na Ukrajině. Zeman zase věří ruskému ministru zahraničí Sergeji Lavrovovi. Slova tohoto východního politika bere vážně, slova předsedy české vlády Sobotky a šéfa NATO Rasmussena ne.

Souznění.
Souznění. | Foto: Aktuálně.cz, Ondřej Besperát

Samozřejmě že Zeman nemůže být tak explicitní, výslovný, jako je dnes "bývalý prezident" Klaus. Používá „chytrácké finty“, které ale na podstatě věci nic nemění. Neřekne: Sankce jsou nesmysl. Řekne: sankce ano, ale jen pokud se prokáže ruská agrese. (Popírá ji úplně stejně jako Moskva.) Zeman vůbec argumentuje podobně jako ruský prezident Vladimir Vladimirovič Putin. A to dělá a dělal Klaus taky.

Příklad z posledních dnů. Zeman před summitem NATO ve Walesu řekl o konfliktu na Ukrajině do rozhovoru pro rádio Frekvence 1: „Přirozeně, může se vyvinout v ruskou invazi, ale v této fázi je to občanská válka mezi dvěma skupinami ukrajinských obyvatel.“ Navzdory všem informacím o intenzivní ruské podpoře proruských separatistů, které má k dispozici. Navzdory tomu, že Putin vyjednává ukrajinský klid zbraní atd.

A ještě Zeman ve Frekvenci 1: „Doteď nebylo prokázáno, že jde o ruskou vojenskou invazi na Ukrajině, a beru vážně prohlášení (ruského) ministra zahraničí Lavrova, že tam ruští vojáci nejsou.“ Síla. Tohle spojenci intenzivně vnímají. Ve Walesu pak Miloš Zeman žádal „důkazy o ruské přítomnosti“, čímž dost popudil některé zahraniční politiky (kupříkladu ve světě dobře známého švédského ministra zahraničí Karla Bildta).

Oč jde? Zeman jede do Walesu a, natvrdo řečeno, zcela bez příkras, je tam nula. Nejenže Česká republika, kterou reprezentuje, nemá už dlouho dobré spojenecké jméno (zanedbáváme brutálně a dlouhodobě výdaje na armádu, nechceme pro společnou obranu mnoho dělat, jediné, co nás šlechtí, jsou české speciální jednotky; díky za ně). Bohužel však ani Zeman sám nemá dobré jméno. Není to v Evropě a Americe důvěryhodný, uznávaný politik. Ve srovnání s Václavem Havlem nula nula nic. Ano, lze ho dobře srovnávat s Václavem Klausem.

Zeman se podobá jako jednovaječné dvojče svému bratru Klausovi. Má stejný plán jako on. Klaus v EU a USA neměl šanci překonat oblibu a proslulost Václava Havla. A tak ze sebe udělal Antihavla, vybral si roli škůdce Unie (nic mu za to nehrozilo). Zároveň vzhlížel k Putinovi a byl za to Moskvou ceněn.

Nestrhává na sebe pozornost moudrostí a vlivem v euroatlantickém prostoru, ba ani svojí minulostí za totality (jako Havel). A tak ji strhne jinak. Oznámí, že je pro něj důvěryhodný Lavrov, jehož mnoho západních státníků považuje za „Putinova diplomata“, tedy za lháře s tváří hráče pokeru.

Rozdíl? Klaus byl v lepší zdravotní kondici

V tom se Zeman podobá jako jednovaječné dvojče svému bratru Klausovi. Má stejný plán jako on. Klaus v Unii a USA neměl šanci překonat oblibu a proslulost Václava Havla. A tak ze sebe udělal Antihavla, vybral si roli škůdce Unie (nic mu za to samozřejmě nehrozilo). Zároveň vzhlížel k Putinovi a byl za to Moskvou ceněn. Kupříkladu od Putina dostal v roce 2007 Puškinovu medaili, jež se uděluje za šíření ruského jazyka a ruské kultury.

Ještě jeden příklad, jak si oba pánové na Hradě rozumějí. Klaus navrhl na místo českého velvyslance v Moskvě europoslance za komunisty Vladimíra Remka. Zeman tento absurdní záměr coby prezident dotáhl do konce. Bývalý letec-kosmonaut Remek pak v Moskvě podstoupil slavnostní ceremonii v den výročí upálení Jana Palacha a připnul si nejvyšší sovětské vyznamenání, zlatou hvězdu Hrdiny Sovětského svazu. Neúmyslně? Ne. Jistě vědomě.

Samo sebou, rozdíly mezi oběma prezidenty najdeme. Klaus byl v mnohem lepší zdravotní kondici. Je přímočařejší. Zeman jakoby stojí na straně EU, jakoby je eurofil, ale přitom tíhne k Moskvě, co to jde. Často dělá její politiku.

Jeho zjevně horší kondice se v posledních dnech projevila těsně po skončení summitu NATO. Minulý pátek se opět pustil do vysvětlování svého postoje k ruské invazi neinvazi, agresi neagresi na Ukrajině: „Nepochybuji o tom, že tato agrese má několik podob, mimo jiné například dodávky zbraní a dodávky dobrovolníků, kteří nejsou dobrovolníci,“ pravil. Co to jsou dobrovolníci, kteří nejsou dobrovolníci? Nevíme. Ale Zeman hned po moskevsku dodal, že Ukrajina zatím nečelí ruské invazi.

To jsou dost ostudné momenty, popravdě u Klause těžko představitelné. Ale jinak oba naši poslední prezidenti dělají jeden jako druhý promoskevskou, proputinovskou politiku. A ještě v jednom se oba naprosto dokonale shodnou: nenávidí české novináře. To je však zanedbatelné, nedůležité, proti škodě, jakou oba po léta páchají na české zahraniční politice.

 

Právě se děje

Další zprávy