Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
23. 6. 2014 8:01

Zeman proti NATO. V dresu Moskvy a Putina

Komentář Martina Fendrycha: Nenechme se zmást starším "ostrým" výrokem Miloše Zemana, že by mělo NATO poslat vojáky na Ukrajinu. Nesmysl. Realita je prostá: Zeman hraje pro Moskvu.
Miloš Zeman, zdá se, je pátá kolona Vladimira Putina v EU a NATO.
Miloš Zeman, zdá se, je pátá kolona Vladimira Putina v EU a NATO. | Foto: Reuters

Jaká je naše zahraniční politika? A je Miloš Zeman „proevropský“ prezident? Palčivé otázky. Zahraniční postoje Česka jsou dnes velmi důležité.

Poslední kousek prezidenta Zemana se odehrál v pátek 20. června. Je českým prezidentem a má navenek prosazovat zahraniční politiku vlády. Jenomže on si dělá politiku svoji, jeho lidé více méně ovládají ministerstvo zahraničí a vláda má jiné starosti. V pátek český prezident sdělil ruské státní zpravodajské agentuře ITAR-TASS toto: „Je nezbytné zrušit víza, například s Ruskem. Proč bychom se měli zabývat takovou byrokracií, která se pojí zvlášť s vízy?“ Víza prý představují „zbytečné překážky“.

Ano. Jsou to zbytečné překážky. Pro Rusy. Rusům překážejí, nestojí o ně. Jenomže my nejsme Rusové a náš stát je povinen hájit bezpečnost svého území. Víza představují síto, nástroj, který umožňuje alespoň částečně prosívat cizince, kteří k nám přicházejí. Hlavní ideologickou centrálou Rusů u nás je jejich pražská ambasáda, kde se sdružují třeba ruští kozáci v Česku a odkud samozřejmě působí i část ruských tajných služeb na našem území. Ale přece je dobré si držet aspoň chabou kontrolu nad dalšími Rusy, kteří sem a do Unie míří.

Navíc, jak je všeobecně známo – a Miloš Zeman to nepochybně dobře ví –, podepsali jsme Schengenskou dohodu. Stali jsme se součástí více států EU, které se musejí o vízové politice společně dohodnout. Je nepředstavitelné, že by tento fakt Zemanovi unikl. Pokud mu neunikl, pak mluvil o zrušení víz zcela záměrně. Provokoval. Koho? Beze sporu Brusel. Rusové si mnou spokojeně ruce, stejně jako když český premiér Sobotka, aby se udržel v čele ČSSD, oznámil, že v Česku, členské zemi NATO, nechce vojáky Severoatlantické aliance.

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen pohrozil 19. června Rusku tvrdými sankcemi.
Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen pohrozil 19. června Rusku tvrdými sankcemi. | Foto: Reuters

Zeman jednoznačně, vytrvale, vědomě pěstuje proruskou politiku. Dělá to už velice dlouho, je a byl obklopen lidmi, kteří byli či jsou spojeni s ruskou ambasádou (Nejedlý, Šlouf, Mynář, Zbytek atd.). Nic na tom nezměnila politika Vladimira Putina vůči Ukrajině, potažmo jeho střet s Evropskou unií. Zeman se tvářil, že je proti anexi Krymu, mluvil o vojácích NATO na Ukrajině, ale v reálu dělá vše, co si přeje Moskva.

Miloš a Václav jsou už zase dvojčata

Zeman v rozhovoru pro ITAR-TASS hrál za Rusy i v otázce sankcí EU a USA vůči Moskvě: „Nevidím žádné důvody, proč je třeba izolovat Rusko od Evropské unie nebo proč mluvit o sankcích, o blokádě, o embargu.“ A pokračoval vesele dál: „Existuje šance zvýšit naši spolupráci a nemluvit o sankcích, o izolaci. Izolace nás ještě ani v jednom případě nepřivedla k úspěchu, nýbrž vedla jen k tomu, že neexistovalo vzájemné porozumění, vzájemná důvěra. A to je špatné.“

Opravdu neexistují žádné důvody izolovat Rusko od EU? To říká údajně proevropský prezident členské země Unie. Když kandidoval na českého prezidenta, snažil se na veřejnosti maximálně odlišit od svého předchůdce a zároveň dobrého přítele Václava Klause. Ten byl a zůstal brutálně protiunijní, tepe Brusel, kudy chodí. Zároveň byl a je proputinovský.

Zeman už sídlí na Hradě, Klaus (jako politik) už se stal minulostí, a tak dnešní hlava státu může v klidu přiznat barvu. Je putinista, stejně jako Klaus. Znovu jsme se vrátili do doby, kdy Klaus a Zeman byli něco jako jednovaječná dvojčata, bratři z opoziční smlouvy se nyní stávají bratry protievropské, imperiální Moskvy.

Zeman teď chce znormalizovat to, že se nic nestalo, že okupace Krymu byla legální. Nač pak víza? Nač sankce? Pryč s tím a zapomeňme.

Zeman svoje stanoviska k vízům a sankcím vypálil bez dohody s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem (ČSSD) či s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). Neuznává ani jednoho. A už vůbec ho nenapadlo, aby výroky o tak citlivých tématech, o dvou diplomatických a ekonomických pákách, které má EU k dispozici vůči Rusku, konzultoval s Bruselem. Miloš Zeman se neradí, Miloš Zeman vypaluje svá soukromá stanoviska.

Ředitel zahraničního odboru Hradu Hynek Kmoníček se později snažil Zemanův proruský postoj, který v EU představuje jakousi pátou kolonu, zasadit do rámce jeho „ekonomické diplomacie“. (Ani tu nedrží; viz Zemanův nedávný útok na islám, který popudil arabské země.) Prezident prý považuje sankce za nástroj nevýhodný z ekonomického hlediska. Ono však dnes nejde o ekonomiku. Jde o naši budoucnost, každý den jde o to, kam budeme patřit, jestli na Východ, nebo na Západ.

Kmoníček řekl, že časem musí vzniknout nový „mód chování a operací mezi Evropskou unií a Ruskou federací“. To ale vypadá, že EU nějak Rusku škodí a měla by toho nechat. Realita je taková, že Rusko škodí Ukrajině, okupovalo Krym a nic se neděje. Zeman teď chce znormalizovat to, že se nic nestalo, že okupace Krymu byla legální. Nač pak víza? Nač sankce? Pryč s tím a zapomeňme.

Zeman jednoznačně, vytrvale, vědomě pěstuje proruskou politiku. Dělá to už dlouho, je a byl obklopen lidmi, kteří byli či jsou spojeni s ruskou ambasádou.
Zeman jednoznačně, vytrvale, vědomě pěstuje proruskou politiku. Dělá to už dlouho, je a byl obklopen lidmi, kteří byli či jsou spojeni s ruskou ambasádou. | Foto: Vojtěch Marek

Litva: Putin jako Hitler

O den dřív, než se Zeman svěřil se svým rusofilstvím agentuře ITAR-TASS, generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen řekl v Londýně: „Pozorujeme nyní nové shromažďování ruských vojáků kolem ukrajinské hranice. Bylo zde rozmístěno nejméně dalších několik tisíc příslušníků ruské armády.“ Moskva si podle něj nechává otevřenou možnost další intervence.

„Pokud jsou tam rozmísťováni, aby zastavili přísun zbraní a ozbrojenců (míněno z Ruska na Ukrajinu), pak by to byl pozitivní krok. Ale to není to, co vidíme," řekl Rasmussen. Podle něj Rusko využívá vojáky k zastrašování Ukrajiny. Ještě něco Rasmussen dodal: „Pokud se Rusko znovu vloží do situace na Ukrajině, bude na to muset mezinárodní společenství tvrdě reagovat. To by zahrnovalo... hospodářské sankce proti Rusku, které by měly velmi škodlivé dopady na ruskou ekonomiku.“

Den poté Zeman řekl pro ITAR-TASS, že sankce jsou blbost. Postavil se na stranu Moskvy proti pozici NATO. Postoj u prezidenta členské země Aliance šokující.

Zcela jiný pohled nabídla v neděli prezidentka Litvy Dalia Grybauskaiteová. Putina přirovnala k Hitlerovi a Stalinovi. Když se jí ptali proč, vysvětlila, že Putin využívá národnost jako záminku k dobytí území vojenskými prostředky. „Přesně to dělali Stalin a Hitler. Taková srovnání jsou naprosto trefná,“ hájila prezidentka ohrožené země svůj postoj. Připomněla, že cvičení ruské armády v Kaliningradské oblasti na hranicích s Litvou se konají skoro každý týden. „Tamní militarizace je obrovská.“

Litva je člen Evropské unie i Severoatlantické aliance již deset let. Odtud plyne, že Grybauskaiteová je Zemanovou spojenkyní. Ale české hlavě státu jsou nějací spojenci volní, chce se zalíbit jen Moskvě. Pěkně po klausovsku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Nepříznivé počasí připravilo Ledeckou a spol. v Kanadě o další trénink na sjezd

Nepříznivé počasí nedovolilo sjezdařkám včetně Ester Ledecké absolvovat na Světovém poháru v Lake Louise stejně jako druhý ani třetí trénink. Odjet zvládly v úterý jen první jízdu, v níž česká lyžařka skončila čtrnáctá.

V kanadském pohoří Rocky Mountains dnes bylo hodně teplo. Pokud to podmínky dovolí, v pátek a v sobotu lyžařky odjedou sjezdy a v neděli superobří slalom. Sjezdy mají naplánovaný začátek na 20:30 SEČ.

Superobří slalom mužů v Beaver Creeku vyhrál Marco Odermatt. Švýcarský lyžař si připsal druhé vítězství v probíhající sezoně Světového poháru.

Odermatt zvítězil s náskokem 78 setin před Matthiasem Mayerem z Rakouska. Třetí byl Broderick Thompson z Kanady, který si se startovním číslem 35 dojel pro životní výsledek. Jeho dosavadním maximem bylo osmé místo.

Čtyřiadvacetiletý Odermatt navázal na vítězství z úvodního závodu olympijské sezony obřího slalomu v Söldenu. Díky výhře si upevnil vedení v čele průběžného pořadí Světového poháru. Na kontě má 250 bodů, druhý Mayer 180.

SP ve sjezdovém lyžování v Beaver Creeku (USA):

Muži - super-G:

1. Odermatt (Švýc.) 1:08,61, 2. Mayer (Rak.) -0,78, 3. Thompson (Kan.) -0,95, 4. Sander (Něm.) -0,98, 5. Kriechmayr (Rak.) -1,02, 6. Pinturault (Fr.) -1,13, 7. Sejersted (Nor.) -1,14, 8. Murisier (Švýc.)´-1,26, 9. Casse (It.) -1,32, 10. G. Caviezel (Švýc.) -1,39.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 36 závodů): 1. Odermatt 250, 2. Mayer 180, 3. Kriechmayr 125, 4. Hirschbühl (Rak.) 100, 5. G. Caviezel 87, 6. Kranjec (Slovin.) 86.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Vystrčil nebude obhajovat post ve vedení ODS, prezidentskou kandidaturu vyloučil

Předseda Senátu Miloš Vystrčil nebude na lednovém kongresu ODS obhajovat funkci místopředsedy strany. Řekl to serverům Novinky.cz a iDNES.cz. Své rozhodnutí zdůvodnil mimo jiné tím, že se chce naplno věnovat práci v horní parlamentní komoře a mít víc času na rodinu. Vyloučil, že by se tak chystal na případnou prezidentskou kandidaturu.

Vystrčil uvedl, že se o post ve vedení strany nehodlá ucházet, protože se chce věnovat Senátu, práci jeho předsedy a práci senátora za jihlavský region. "Taky protože mě čekají senátní volby v příštím roce, kde bych se chtěl pokusit znovu kandidovat," řekl dnes Vystrčil serveru iDNES.cz.

Jako další důvod uvedl, že chce mít více času na manželku, vnoučata, přátele a příbuzné. "Třetí důvod je, že ODS po osmi letech práce zvítězila ve volbách, dílčí cíl se podařilo splnit," řekl již ve středu Novinkám. Svým odchodem z vedení strany chce dát příležitost někomu novému. Zároveň ale nevyloučil, že se do vedení ODS někdy v budoucnosti nevrátí.

O Vystrčilovi se v médiích spekuluje jako o možném kandidátovi na příštího prezidenta republiky. Předseda Senátu ale odmítá, že by s tím rozhodnutí opustit vedení ODS souviselo. "Tuto věc nyní neřeším. Pan prezident Miloš Zeman bude zřejmě fungovat až do konce svého volebního období," řekl Novinkám.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Kolumbijská policie zadržela dva Němce, chtěli vyvézt stovky sklípkanů

Kolumbijské úřady dnes informovaly, že zadržely dva Němce, kteří se snažili ze země vyvézt více než dvě stovky sklípkanů. Muži tvrdili, že pavouky chtějí vyvézt do Evropy kvůli vědeckým účelům, neměli však potřebná povolení, uvedla agentura Reuters. Odborníci musí rozhodnout, co se zabavenými zvířaty podniknout. Oba Němce čeká soud.

"Nezaznamenali jsme tak velkou zásilku sklípkanů od roku 2018," uvedla radní pro životní prostředí hlavního města Bogotá Carolina Urrutiaová.

Kolumbie je domovem pro řadu druhů volně žijících zvířat a dlouhodobě čelí velkému počtu pokusů o nepovolený vývoz chráněných druhů či jen výrobků z nich.

Zdroj: ČTK
Další zprávy