Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
24. 8. 2017 13:00

Zeman na nebesích: Olympan, pro kterého volební zákon neplatí, žádnou kampaň nedělá

Kampaň je asymetrická, kandidující prezident získává obří výhodu (vliv, přístup do médií, státní servis, rozpočet Hradu), ostatní mají handicap.
Děkuji! Miloš Zeman. Ale prezident samozřejmě žádnou kampaň nedělá, to ne!
Děkuji! Miloš Zeman. Ale prezident samozřejmě žádnou kampaň nedělá, to ne! | Foto: ČTK

Miloš Zeman započítat svoje výjezdy do krajů do nákladů na předvolební kampaň? Je to kampaň? Člen vedení Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran Jan Outlý je přesvědčen, že spanilé jízdy hlavy státu parametry kampaně splňují a měl by je počítat do finančního limitu, který má každý kandidát k dispozici. (V prvním kole nejvýše 40 milionů korun.) Hrad tvrdí opak, žádná kampaň se prý nekoná.

Jde o nesmyslný spor. Odhaduje se, že celkem zatím přišly všechny Zemanovy výjezdy do krajů zhruba na 17 milionů. Kraje platí za návštěvu od 150 do 700 tisíc korun. Obvykle se cena pohybuje kolem tří set tisíc za jednu cestu. Odtud logicky plyne, že by cesty do krajů v době kampaně nestály více než několik milionů, a Zeman se tak nemusí bát, že by přešvihl limit pro první kolo.

Jenomže z jakéhosi důvodu Hrad tvrdohlavě trvá na tom, že o kampaň nejde. Jinými slovy: Zeman žádnou kampaň nedělá, prostě prezidentuje a nic více ke svému případnému znovuzvolení nepotřebuje. Zřejmě to má potvrdit, zdůraznit jeho výlučnost a odlišnost od ostatních, obyčejných kandidátů.

Důvodů pseudosporu o kampaň najdeme více. Zeman se od chvíle, kdy usedl na Hrad, snažil posouvat český parlamentní systém k prezidentskému. Spor o výjezdy je de facto sporem o Zemanovu exkluzivitu, o jeho nadřazenost zákonům (snad kromě ústavy, když se to hodí, když nejde o odvolání premiéra, tedy i celé vlády) a státním úřadům.

Jak vidí věc Jan Outlý (řekl to v duelu s mluvčím Ovčáčkem na Seznamu.cz): "Pokud součástí výjezdů do krajů budou i nadále setkání s občany, kteří nereprezentují orgány veřejné moci ani instituce zakládané orgány veřejné moci, pak dle dikce zákona by náklady na tato setkání měly být započítány do limitů nákladů kampaně. Pokud si je kandidát hradí sám, měly by být hrazeny z volebního účtu, pokud nikoliv, tak mají být započteny do limitů nákladů kampaně ve formě bezúplatného plnění." Postoj jasný, ze zákona o volbě hlavy státu vyplývající.

Outlý o voze, Ovčáček o koze

Reakce Hradu, Jiřího Ovčáčka, který zdůrazňuje, že nemluví za sebe, ale za prezidenta: "Nejde o volební kampaň. Před zvolením Miloš Zeman přislíbil voličům, že v případě zvolení bude navštěvovat jednotlivé kraje, od roku 2013 pan prezident plní svůj předvolební slib."

Dál: "Prezident republiky je volen přímo občany. To znamená, že prezident republiky už z toho titulu, že je z ústavního hlediska volen přímo, se zodpovídá občanům. Přímo zvolený prezident má plné právo, a povinnost především, zodpovídat se občanům České republiky."

Klasické "já o voze, ty o koze". Nikdo nezpochybňuje, že byl Zeman zvolen přímo. Nikdo mu nezakazuje vyjíždět za občany do krajů, jak to ostatně dělá od začátku svého prezidentování. Jde jen a jen o to, aby od jistého data začal výjezdy zahrnovat do nákladů na kampaň.

Ta věc je důležitá mimo jiné proto, že finální volba může být napadena protikandidáty. Pokud by byl Zeman znovu zvolen, a šance má jako úřadující hlava země nemalé, může ten, kdo prohrál, poukázat na to, že vítěz v kampani nedodržel zákon, a jeho volba je tedy neplatná. To je vážný argument a Zeman by na něj měl slyšet; může celou volbu zhatit.

Ovčáček ovšem tvrdí, že na všech setkáních prezident hovoří jako prezident, nejde o mítinky příznivců a sympatizantů Miloše Zemana, ale o setkání občanů, která nejsou nikterak řízena, účastní se jak příznivci, tak odpůrci Miloše Zemana. Což je však zcela irelevantní.

Mluvčí Hradu na Seznamu.cz tvrdil: "Nikdo nemá žádné právo rozdělovat ústavně zvolenému prezidentu republiky, co může a co nesmí, co je anebo není. Prezident republiky by mohl dělat volební kampaň pouze v situaci, kdy si svolá mítink, bude rozdávat letáčky, podepisovat předvolební programy, vyzývat lidi, aby ho volili…"

Odtud plyne, že Hrad rozhodne, kdy Zeman dělá kampaň, nikoliv zákon a ze zákona vzniklý úřad. Mimochodem, na mítincích a při návštěvách prezidenta v krajích jeho lidé rozdávají fotografie Zemana s poděkováním. Za co děkuje? Za to, že přišli? Nebo za to, že ho budou volit?

Zeman v obří výhodě

Outlý tvrdí: "Zákon o volbě prezidenta platí pro všechny kandidáty stejně bez ohledu na to, zda tím kandidátem je úřadující prezident nebo jiný kandidát." Na to opáčí Ovčáček: "Moc vychází z lidu, pane Outlý, nikoliv z vašeho úřadu, vy jste podřízeni Ústavě České republiky, prezident republiky je přímo zvolený občany České republiky, jim se zodpovídá, ne vašemu úřadu."

Popravdě je to zarážející, varovné, dosti nechutné, ta palčivá touha být nad zákonem, ten pocit, že Zeman je jakýmsi nadobčanem, který si může dělat, co chce, a zodpovídá se jen občanům, tedy vlastně nikomu, protože občané nemají žádné nástroje, jak ho nutit dodržovat zákony.

Mluvčí dělá, že nechápe, oč se jedná, Outlému vmete do obličeje: "To, co se tady snažíte tvrdit, znamená, že jakýsi úřad, který byl podzákonnou normou, pod ústavou, tady vytvořen, bude rozhodovat o tom, co prezident republiky tady smí a nesmí dělat." Ale o to, jak víme, vůbec nejde, Outlý jen upozornil, že se mají náklady započítat do kampaně.

Mluvčí jde ještě dál: "Považuji to za mimořádně skandální a osobně budu požadovat, aby činnost vašeho úřadu a náklady, které jsou na ně dávány, byly započítány do volební kampaně protikandidátů." Tvrdí, že úřad vede proti Zemanovi kampaň (Andrej Babiš by dodal "je to účelovka").

Chtít po prezidentovi, aby dodržoval zákony, je tedy kampaň dělaná pro protikandidáty. Úžasné. Přitom dodejme, že zřejmě nikomu nejde o to, že by měl Zeman ty miliony za výjezdy platit ze svého. O tom nepadlo ani slovo.

Kampaň na Hrad je asymetrická, o tom nelze pochybovat. Úřadující hlava státu, která kandiduje, získává obří výhodu (vliv, přístup do médií, státní servis, rozpočet Hradu), ostatní kandidáti mají veliký handicap. S tím ale snad zákonodárci počítali. Nebo ne?

O to úzkostlivěji by měl prezident, pokud by byl slušný, dbát na dodržování pravidel přímé volby. To však ten stávající odmítá, pro něj zákony neplatí, on se vznáší kdesi nad nimi jako bůh, Olympan, k němuž jeho podřízení vzhlížejí. Pokud s tímto náskokem vyhraje, nebude to žádná sláva, pokud prohraje, vítěz bude frajer.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 56 minutami

Salač odstartuje do Velké ceny San Marina z předposlední řady

Filipu Salačovi kvalifikace na Velkou cenu San Marina silničních motocyklů nevyšla, do nedělního závodu Moto3 odstartuje z předposlední deváté řady. Devatenáctiletý český jezdec byl klasifikován na 26. místě, což je jeho nejhorší kvalifikační výsledek od Malajsie v listopadu 2019.

Salač po vydařeném pátku, kdy v trénincích figuroval v nejlepší desítce, nedokázal v dnešním třetím tréninku na rozdíl od většiny soupeřů zrychlit a musel už do první části kvalifikace. V ní obsadil dvanácté místo a do druhé části pro nejrychlejších osmnáct nepostoupil.

V italském Misanu se na prvních čtyřech místech nejslabší třídy seřadili domácí jezdci, třetí pole position v sezoně vybojoval Romano Fenati.

Kvalifikace na Velkou cenu San Marina, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Misanu:

Moto3: 1. Fenati (It./Husqvarna) 1:41,756, 2. Foggia (It./Honda) -0,257, 3. Antonelli (It./KTM) -0,264, …26. Salač (ČR/KTM) nepostoupil do druhé části kvalifikace.

MotoGP: 1. Bagnaia (It./Ducati) 1:31,065, 2. Miller (Austr./Ducati) -0,249, 3. Quartararo (Fr./Yamaha) -0,302.

Další zprávy