Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
28. 9. 2014 20:30

Zeman na Rhodu. Už nás řídí ruské tajné služby? Zřejmě ano

Komentář Martina Fendrycha: Miloš Zeman promluvil na akci, kterou na ostrově Rhodos pořádá Putinova pravá ruka Vladimir Jakunin. Prezident se postavil proti postupu EU a USA. Táhne nás do pekel.
Zemanův přítel Jakunin, pohádkový boháč, 22 let v KGB, Putinova pravá ruka.
Zemanův přítel Jakunin, pohádkový boháč, 22 let v KGB, Putinova pravá ruka. | Foto: Aktuálně.cz

Z Miloše Zemana začíná běhat mráz po zádech. Kremelský mráz. Už je dobře známo, že místo na Valné shromáždění OSN zavítal raději na řecký ostrov Rhodos, na konferenci s podezřele nabubřelým názvem Dialog civilizací. Pořádá ji Světové veřejné fórum (také zvláštní jméno) a muž, který se chlubí, že pracoval dvaadvacet let v KGB, Rus Vladimir Jakunin.

Je dobře známo, co je Jakunin zač. Velmi blízký přítel ruského prezidenta Vladimira Putina. Na přání ruského prezidenta stanul ve vedení společnosti Baltská námořní doprava. Je prezidentem Ruských železnic a předsedou Mezinárodní železniční unie. Ač činný ve státní firmě, je to nesmírně bohatý člověk, údajně miliardář. Moskevský jestřáb. Figuruje na sankčním seznamu, který sestavily USA a Austrálie. Zeman ho oslovuje „můj přítel“.

Jinými slovy je Vladimir Jakunin ten nejhorší produkt putinismu. Podle mluvčího Hradu Ovčáčka právě s tímto ruským miliardářem vede česká hlava státu na Rhodu bilaterální jednání. O čem? Nejspíš o tom, jak NATO lže a Rusové mluví pravdu pravdoucí. V neděli dostal Zeman na Rhodu ocenění: Mezinárodní cenu Dialog civilizací. Dárek k sedmdesátce. Na Dialogu civilizací je největší evropskou šajbou...

Miloš Zeman je český prezident. Na Rhodu není soukromě, jak tam občas jezdil v minulých letech (konference svého přítele exkágébáka Jakunina se účastní již poosmé), ale jako reprezentant České republiky. Žádný jiný takto vysoko postavený politik Evropské unie se Dialogu civilizací neúčastní. Zeman je tam i za Unii... Když to domyslíte, je to strašné. Nejen ostuda, ta by tak neškodila, ale hrubé poškození českého jména v euroatlantickém společenství. Se Zemanem na ostrově dlí jeho kancléř Vratislav Mynář. Ten na summit NATO jet nemohl, nemá potřebnou bezpečnostní prověrku. Na Rhodos, na Dialog civilizací, žádnou nepotřebuje, tam je vítán.

Miloš Zeman. Česká státnost si ten domácí kolos rhodský zaslouží.
Miloš Zeman. Česká státnost si ten domácí kolos rhodský zaslouží. | Foto: ČTK

Nejde ale jen o to, že tam Zeman - jednoznačně proti českým zájmům - jede. Jde také o to, jak na konferenci mluvil. Vystoupil jako host číslo jedna hned po Vladimiru Jakuninovi, spustil na delegáty rusky (zatímco jeho přítel z KGB mluvil anglicky, což Zeman také umí) a nechal se tlumočit do angličtiny. Odmítl politiku Evropské unie a USA, tedy sankce uvalené na Rusko za okupaci Krymu, za porušení mezinárodních dohod, za vedení hybridní války na Ukrajině.

Ne sankce. Rajská hudba pro Putina

„Je třeba odstranit sankce, které jsou nejen zbytečné, ale i rozporuplné. Vyvolávají opačný efekt, než jejich autoři očekávají. Mezi civilizovanými státy je třeba rozvíjet dialog založený na principu výměny lidí, výrobků, kapitálu a samozřejmě informací bez jakékoli cenzury,“ pravil Zeman. To už není legrace. To je přeběhnutí na stranu Moskvy, tohle přesně chce Vladimir Putin slyšet. Je to pro něj rajská hudba. A přesně takové lidi jako Miloš Zeman potřebuje. Páté kolony, trojské koně v západním, demokracii vyznávajícím světě.

Mimochodem, sankce, jak víme, zabraly. Putinovi vadí a jeho ekonomiku vyčerpávají. Jinak by nikdy nekývl na příměří na východě Ukrajiny. To však nebrání Zemanovi a jeho křídlu v ČSSD vykládat o tom, jak jsou „neúčinné“.

Je to celé absurdní. Prezident Miloš Zeman se vydával za proevropského, západního politika, za demokrata, ale brojí proti sankcím na akci, kterou pořádá muž figurující na americkém sankčním seznamu. Kam se hrabe jeho povolební pokus posunout nás k prezidentskému systému. Tohle je jiná káva, to je opravdu riskantní snaha zostudit nás na Západě, zpochybnit nás v západním společenství.

Čeští politici vyjma opozice mlčí jako ryby. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) mlčí. Místopředseda vlády Andrej Babiš (ANO) mlčí. Předseda lidovců Pavel Bělobrádek mlčí. Twitter a Facebook jsou plné odkazů na Zemanův plných sedmnáct minut trvající projev. Nevadí. - Člověk nabývá pocitu, že to tu už řídí ruské tajné služby. Děs.

Nemá smysl zabývat se nechutným bonmotem na adresu „nenáviděných novinářů“ a zneužití "poprav" žurnalistů, které natáčejí teroristé z Islámského státu. To je u Zemana prostě nutkání, posedlost, kterou neumí ovládnout. - Na konferenci citoval svého přítele, jímž je nepochybně Hynek Kmoníček, jeho podřízený na Hradě: „Jeden z mých přátel řekl, že problémy Ukrajiny, kde naštěstí občanská válka skončila, jsou něco jako chřipka. Je tu ale nemoc, rakovina, o níž téměř nemluvíme a před kterou zavíráme oči a myslíme si, že je to jen věc novinářů, propagandy a nic víc. Toto nebezpečí se nazývá Islámský stát,“ vykládal k potěše Jakunina Zeman. (Kmoníček řekl to samé v zeleném v rozhovoru pro Právo.)

To je teď mantra Hradu: bagatelizace ruské agrese a obracení pozornosti k islámským teroristům. Jistěže je Islámský stát velké riziko. Ale expanze Putina pro nás, pro Poláky, pro pobaltské státy, pro Slováky a další není o nic méně závažná. Není to žádná chřipka, je to taky rakovina, jež se šíří, pokud je jí to dovoleno, pokud se jí nebráníte. Zeman si ale dává práci, aby své kágébácké vzory chránil.

Co dodat? S Jakuninem na Rhodu pobýval Zeman i 28. září, na své narozeniny a na Den české státnosti. V den, kdy v roce 935 zavraždili knížete Václava. Svatého Václava. Zlé je, že česká státnost si zřejmě ten domácí kolos rhodský zaslouží. Zeman je symbolem našeho nepochopení vlastní minulosti. Naší lhostejnosti k vlastní minulosti.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy