Jiří Šťastný | Komentáře
7. 12. 2018 14:55

Zeman otevřel ruskou frontu proti BIS, tajné službě vlastního státu

Ředitel BIS Michal Koudelka se správně rozhodl, že nenechá na službu kydat špínu.
"Čučkař" (Zeman o BIS): 1. morav. zbabělec, srabař, 2. neúspěšný člověk, kdo dělá jen malé věci, troškař, žabař 3. vězeň. dozorce (podle kontrolování skrz čučku). Zdroj: www.slangy.cz.
"Čučkař" (Zeman o BIS): 1. morav. zbabělec, srabař, 2. neúspěšný člověk, kdo dělá jen malé věci, troškař, žabař 3. vězeň. dozorce (podle kontrolování skrz čučku). Zdroj: www.slangy.cz. | Foto: Jakub Plíhal

Pokud někdo dosud nevěřil, že prezidentova obrana Ruska vychází pouze z jeho osobních sympatií a zcela se míjí s realitou, měl by nyní změnit názor. "Válka", která se rozpoutala po kritice Miloše Zemana na adresu Bezpečnostní informační služby kvůli její výroční zprávě, kde kontrarozvědka jasně řekla, že se Rusové přes Českou republiku snaží rozložit NATO a EU, je důkazem, že Zeman prostě odmítá přijmout skutečný stav věci. 

"Naše zákonné adresáty jsme například počátkem letošního roku informovali, že se nám podařilo úspěšně rozbít zpravodajskou síť jedné z ruských zpravodajských služeb působící na našem území a zcela tak ochromit její činnost. Netřeba jistě veřejnosti připomínat vyhoštění tří ruských zpravodajských důstojníků působících v ČR pod ,diplomatickým krytím´ v souvislosti s kauzou Skripal," odpověděl ředitel BIS Michal Koudelka v pátečním prohlášení.

Situace je tedy taková, že na jedné židli sedí Zeman s kupou dokumentů kontrarozvědky popisujících, co u nás Rusové podnikají. A na té druhé ostatní adresáti materiálů BIS. Jeden ale tvrdí A a druzí B. Zeman mluví o "plácání" tajné služby, jejíž zpravodajce označil jako "čučkaře". Ostatní politici tajné službě děkují a oceňují její práci.

Zeman se zřejmě rozhodl bránit Rusko na všech frontách a nechce připustit jakoukoliv jeho oficiální kritiku. Jestli se tak pouze snaží dokázat, že měl vlastně vždy pravdu, nebo prostě tajné službě nevěří v ničem, těžko soudit. Jeho osobní pohledy, sympatie a nevraživosti ale už poznamenávají příliš mnoho oblastí české reality. V případě politické "žvanírny" se lze možná jen hořce pousmát. Pokud se ale jeho čistě osobní názory dotýkají bezpečnosti státu, je třeba zdvihnout varovný prst. A šéf BIS se správně rozhodl, že nenechá na službu kydat špínu.

Miloš Zeman si vždy zakládal na své ojedinělosti a výjimečnosti. Zastávat ojedinělý pohled na věc a jít proti "mainstreamu" neznamená, že osamělý jedinec má vždy pravdu, zatímco ti ostatní naletěli. I většina může mít pravdu. V takovém případě to ale už není odvaha jít se svým názorem do boje, ale spíš zaslepenost.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Lichtenštejnové neuspěli u Ústavního soudu ve sporu o 600 hektarů lesa u Říčan

Nadace knížete z Lichtenštejna neuspěla u Ústavního soudu ve sporu s Českou republikou o les u středočeských Říčan. Soud odmítl stížnost nadace proti předchozímu verdiktu o nevydání 600 hektarů říčanského lesa Lichtenštejnům. V tiskové zprávě to oznámil mediální zástupce nadace Michal Růžička. "Nadace knížete z Lichtenštejna proto využije všechny dostupné prostředky k dosažení spravedlnosti u mezinárodních soudů a mezinárodních institucí," uvedl Růžička.

Lichtenštejnský knížecí rod se snaží získat zpět majetek, o který přišel na základě Benešových dekretů po roce 1945. Podle dřívějších informací Hospodářských novin jde zhruba o 60 tisíc hektarů převážně lesů.

Lichtenštejský kníže František Josef II. se podle československých soudů přihlásil ve 30. letech 20. století k německé národnosti, a proto jeho majetek propadl po druhé světové válce státu na základě Benešových dekretů. Nadace, která spravuje část majetku Lichtenštejnů, ale uvádí, že kníže byl občanem Lichtenštejnska, které bylo ve válce neutrální. Kritizuje proto zamítnutí ústavní stížnosti. "Nadace shledává, že toto rozhodnutí ÚS opakuje pošlapávání práv Nadace knížete z Lichtenštejna na ochranu majetku," sdělil dnes za nadaci Růžička.

Další zprávy