Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
21. 11. 2018 12:40

Šéf BIS Koudelka říká, že Rusko a Čína nás chtějí zničit. Proto ho Zeman nepovýšil

Česká republika je zřejmě jediná země EU a NATO, v níž plukovník může být o hodně víc než generál.
Ředitel BIS Michal Koudelka: "Cílem ruských tajných služeb je zničit EU a NATO."
Ředitel BIS Michal Koudelka: "Cílem ruských tajných služeb je zničit EU a NATO." | Foto: ČTK

V úterý ve sněmovně proběhla mezinárodní konference nazvaná Aktuální bezpečnostní hrozby pod záštitou poslance Pavla Žáčka (ODS). Mluvil na ní ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka, který má k dispozici klíčové informace o české bezpečnosti a rizicích, jež nám hrozí.

Jeho sdělení bezpečnostní komunitu nepřekvapila, zároveň ovšem ukazují, že část české zahraniční politiky, především ta hradní, míří doslova do pekel a usilovně pracuje proti českým národním, českým bytostným zájmům.

Citace Koudelky (jak je zveřejnil Deník N): "Cílem ruských tajných služeb je zničit EU a NATO." Pokud chtějí zničit tyto dvě instituce, chtějí zničit i Česko, jež je jejich součástí." O ruských agentech: "Zásadním problémem jsou špioni ze zpravodajských služeb SVR a GRU, jsou velmi aktivní a agresivní." (SVR je Služba vnější rozvědky, hlavní tajná služba Ruské federace zaměřená na zahraničí; GRU je Hlavní správa rozvědky Generálního štábu Ozbrojených sil Ruské federace, vojenská zpravodajská služba.)

Koudelka připomněl, že agenty ruských tajných služeb nenajdeme pouze na ambasádě, ale i na dalších úřadech. "Jsou to služby s velkým potenciálem, s technikou a finančními prostředky. Kdokoli z nás může být ruskými službami odposloucháván."

O čínských špionech, kteří v Česku operují kratší dobu: "Zajímají je vojensko-technologické informace a snaží se ovlivňovat českou politickou scénu. Čínské služby velmi brutálně a nekompromisně využívají členy čínské komunity v cílové zemi skrze rodinu, která žije v Číně." (Čínští uprchlíci u nás by mohli vyprávět, a přece jim nechceme dát azyl. Absurdní.)

Informace ředitele BIS jsou otřesné, pokud by si někdo snad ještě pěstoval představu přátelského Ruska, přátelské Číny, od níž se máme učit "stabilizovat společnost" (Zeman), šeredně se mýlí.

Zeman, "čínský a ruský vyslanec" v Praze

Prezident Zeman odvrátil už ve svém minulém pětiletém hradním běhu českou zahraniční politiku od lidských práv k Číně, stal se, dalo by se říci, jakýmsi "čínským vyslancem v Česku". Zároveň je od začátku ruského rozkládání Ukrajiny a od okupace ukrajinského Krymu na straně prezidenta Putina a doma je spojen s lidmi, kteří mají na Rusko silné vazby (kupříkladu Martin Nejedlý, Zdeněk Zbytek), takže je i jakýmsi "ruským vyslancem v Česku".

Výmluvné: Zeman již dvakrát odmítl jmenovat Koudelku do hodnosti generála, využil jediný jasný nesouhlas, který může dát ze své funkce najevo. My vidíme, že Koudelka dělá svou práci dobře a že ho dnes málem zapomenutý bývalý premiér Bohuslav Sobotka vybral prozíravě. Zpětně mu patří díky.

Koudelka deset let řídil odbor kontrašpionáže BIS, prodělal výcvik ve Velké Británii u Secret Intelligence Service (SIS neboli MI6) a v Kanadě u Canadian Security Intelligence Service (CSIS). Sledoval a chytal ruské a čínské špiony v Česku. U ruských byl několikrát úspěšný. Jasné byly jeho postoje a zprávy okolo případu otravy bývalého ruského agenta GRU Sergeje Skripala a jeho dcery (opět k nelibosti Zemana).

Sledujeme zásadní, hluboký rozpor mezi riziky, jež Česko ohrožují, a zahraniční politikou země. Někde mezi Bruselem a Hradem lítá premiér Babiš, jednou na západní straně, podruhé na zemanovské.

Generál Petr Pavel, donedávna šéf Vojenského výboru NATO, mluvil na serveru iRozhlas.cz mimo jiné o pobytu Andreje Babiše juniora na Krymu: "Já jsem ve zpravodajství nějakou dobu dělal také a samozřejmě, že pohyb syna premiéra Babiše nezůstane mimo pozornost zpravodajských služeb. Tím spíš, že cestoval na vízum, že cestoval přes oficiální hraniční přechody. Všechny informace, které se na těchto místech sbíhají, jsou k dispozici ruským zpravodajským službám. Takže zcela určitě to bylo monitorováno." Naznačil i možnost vydírání na základě sebraných informací.

Eurokomisařka Věra Jourová mluvila s Aktuálně.cz o ruské hybridní válce: "V některých zemích dezinformace padají na úrodnou půdu. Zrovna Česko, kde víc než polovina lidí čte zprávy jen na internetu, je toho příkladem. To jsme pak doslova jako v menu - občané České republiky jsou dezinformační propagandě naservírovaní k použití." Jourová považuje za jisté, že Rusko bude ovlivňovat evropské volby: "Kdybych vám řekla, že nevěřím, že se to bude dít, tak bych vám jednak lhala a jednak bych byla blázen."

Odtud plyne: Koudelka varující před Ruskem a Čínou není blázen, kdežto mnohé jiné za "blázny" (nebo spíš za ruské a čínské agenty, spolupracovníky) považovat můžeme. V čele s českým prezidentem a jeho suitou.

Závěr? Česko je zřejmě jediná země EU a NATO, v níž plukovník může být o hodně víc než generál.

 

Právě se děje

Další zprávy