Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
19. 4. 2018 12:55

Zeman počínštil zahraniční politiku. Odpovědnost za ni ale nenese. Dělá si, co chce

Aniž to veřejnost zaznamenala a parlament odsouhlasil, aniž by se Ústavní soud podivil, stali jsme se republikou s částečně prezidentským systémem.
Soudruh Si si na Hradě dělá, co chce. Má tam zastánce, který za něj údajně kope i v Rusku.
Soudruh Si si na Hradě dělá, co chce. Má tam zastánce, který za něj údajně kope i v Rusku. | Foto: ČTK

Už skoro normální zpráva: Miloš Zeman přijal na Hradě šéfy čínské komunistické státní firmy CITIC Group. Normální to ovšem není a neměli bychom si na to zvykat, tohle je jasná agenda a odpovědnost vlády, nikoli prezidenta. Téma jednání: investiční plány společnosti v Česku, její vstup do společnosti CEFC, jejíhož šéfa a poradce Zemana Jie Ťien-minga v Číně vyšetřují kvůli podezření z trestné činnosti (a on dál zůstává poradcem).

Zeman ovládl značnou část české zahraniční politiky, její směr přehodnotil. Začal s tím hned po prvním vítězství v přímé volbě 2013. Pod sebe si tehdy stáhl jmenování velvyslanců, kam potřebuje, tam šoupne svého člověka ("strejčkování").

Pokračoval přešupačením české diplomacie z ochrany lidských práv na prosazování ruských a čínských zájmů v České republice. Po výhře Trumpa v USA se pokusil stáhnout na Hrad i styky s Amerikou (do Washingtonu vyslal Hynka Kmoníčka), ale tato snaha selhala, pro Trumpa je dnes Putina podporující prezident riziko.

Za zahraniční politiku odpovídá vláda, a zároveň neodpovídá. Sobotkovi a Babišovi zůstala evropská agenda (v EU Zemana neberou) a on Brusel okopává, kde může, provozuje vůči unii ruskou politiku (viz okupace Krymu, válka v Donbasu, vztah k Sýrii, Nikulin, novičok atd.).

Odpovědnost vlády za zahraniční politiku má hlubokou logiku: nežijeme v prezidentském systému. Vláda je odpovědna sněmovně, parlamentu. Pokud něco zvoře, poslanci mohou premiéra interpelovat, mají více nástrojů kontroly.

Naopak Zeman, který strhl valnou část zahraniční agendy na sebe, je ze svého jednání NEODPOVĚDNÝ. Když v Číně zavřou Jie Ťien-minga, nikdo nemá právo po něm žádat vysvětlení. Je jen na něm, co sdělí. Parlament pak na TV Barrandov pro veřejnost supluje devótní "moderátor" Soukup, který by Zemanovi pochválil i skok do výšky.

Žádný poslanec, ani ministr (zahraničí třeba), ani premiér nemají právo žádat po Zemanovi jakékoli vysvětlení. Dělá si, co chce, a prochází mu to.

Je absurdní, když delegace čínských komunistických manažerů přiletí za Zemanem a jedná s ním o čínských investicích v Česku či o převzetí firmy CEFC. Měli by jednat s českými firmami, případně s ministrem průmyslu nebo premiérem.

Prosazoval čínské zájmy v Rusku?

Čtvrteční Lidové noviny píší, že čínský prezident a šéf čínské komunistické partaje Si Ťin-pching napsal v březnu Zemanovi dopis, v němž ho ujišťuje o "pokračování peněžního přílivu" (zatím se však žádný skutečný příliv čínských peněz nekoná, ukazují statistiky). Pro Čínu je partnerem Zeman, nikoli vláda a vláda na to jak za Sobotky, tak za Babiše otrocky, poslušně přistoupila.

Přehození výhybky české diplomacie se neobešlo bez následků. Slepá hradní podpora Ruska je na Západě sledována s odporem a obavami. Šok přineslo zjištění čínského investigativního časopisu Cchaj-sin. Napsal, že podle výpovědí Jie Ťien-minga Miloš Zeman pomohl čínské společnosti CEFC při získání kontaktů na ruské představitele!

Server Sinopsis v textu Zacyklený obchod a hora dluhů napsal: "Českého prezidenta Miloše Zemana zmiňuje (pozn. aut.: časopis Cchaj-sin) jako údajnou politickou spojku Jie Ťien-minga na Rusko. Byznysový model, který firma používala při své expanzi do zahraničí včetně ČR, popisuje jako fake trade - falešný obchod."

To by znamenalo, že prezident Zeman prosazuje čínské zájmy v Rusku, nikoli české zájmy v Číně…

Další fakt. Firma CEFC, kterou Zeman natáhl do Česka, se ocitla v obřích potížích, její šéf zmizel, tuto oficiálně soukromou firmu přebírá státní firma pod diktátem šéfa čínských komunistů Si Ťin-pchinga.

Sinoložka Olga Lomová, ředitelka Ústavu Dálného východu FF UK, v ČT ve středu popsala, co se děje: "… prezident Si Ťin-pching a lidé kolem něho se snaží maximálně dostávat pod kontrolu nejrůznější subjekty, které byly tak jako polostátní, různým způsobem navázané na stát, a zároveň rozvíjely vlastní aktivity."

"… jsme svědky toho, že v Číně po 19. sjezdu, po vyhlášení nové éry, čínské vedení nastoupilo cestu centralizace a snahy dostávat pod kontrolu, co se dá. V tomto smyslu převzetí CEFC, samozřejmě tam byly jiné problémy nejrůznějšího typu včetně toho korupčního skandálu v Africe, ale zapadá do celkového programu, kdy vedení komunistické strany se snaží víc a víc kontrolovat nejrůznější aktivity včetně ekonomických."

Zeman přijal delegaci státní CITIC Group, podporuje tyto centralistické, utužující procesy čínské komunistické strany a Si Ťin-pchinga. To vše bez možnosti české parlamentní či vládní kontroly. Až po Zemanovi jde Čchang Čen-ming, šéf CITIC Group, za Babišem a premiér nemůže nic moc dělat. Zeman ho drží na vodítku, má v ruce jeho druhé jmenování premiérem.

Aniž to česká veřejnost zaznamenala, aniž by to parlament odsouhlasil, aniž by se Ústavní soud byť jen podivil, stali jsme se republikou s částečným prezidentským systémem. S prezidentem, který si ukousl kus parlamentního systému a nikdo mu v tom kupodivu nebránil.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy