Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
26. 5. 2021 8:00

Zeman se stal negací prezidenta, Mynář kancléře, Ovčáček mluvčího

Zákaz podávat informace vybraným svobodným médiím vypadá jako krok, který míří ven, ale ve skutečnosti je spíš varováním zaměstnancům KPR, aby mlčeli, jinak bude zle.
Kdo je Hrad? Kdo je prezident? Kancléř Mynář? Prezident Zeman? Ústava je oba každopádně moc nebere.
Kdo je Hrad? Kdo je prezident? Kancléř Mynář? Prezident Zeman? Ústava je oba každopádně moc nebere. | Foto: Lukáš Bíba

Minulý pátek kancléř Vratislav Mynář oznámil, že Kancelář prezidenta republiky (KPR) "nadále nebude poskytovat jakékoliv informace týdeníku Respekt, serveru Seznam Zprávy, blogu Deník N, redakcím 168 hodin a Reportéři ČT. Kancelář prezidenta republiky v souladu se zákonem dbá o svou pověst, přičemž zmiňovaná média dlouhodobě a vědomě šíří informace zkreslené, lživé a neobjektivní."

Tento protiústavní krok doprovodil mluvčí jednoho z "mocných tohoto světa" Miloše Zemana Jiří Ovčáček následujícím tweetem: "Média už dávno nejsou oporou svobody a demokracie. Média podporují cenzuru, nadnárodní korporace, mocné tohoto světa, vedou zničující kampaně proti nevinným, vyvyšují všehoschopné pokrytce. Je proto životně nutné spoléhat výhradně na vlastní úsudek vedený srdcem." Rozklíčit tento blábol nelze, jen zrcadlí dění a atmosféru na Hradě, kde se proplétá jurodivost s mafiánstvím.

Hrad opatření vydává za boj proti dezinformacím (na stránkách Hradu najdeme Prohlášení o boji proti dezinformacím, které podepsal kancléř Mynář). Odůvodnění? Prý jde o to, že "některá média se čím dál častěji snaží neseriózním a nestandardním způsobem získávat informace od pracovníků Kanceláře prezidenta republiky, a to dokonce i informace týkající se probíhajícího vyšetřování či informací klíčových pro bezpečnost České republiky".

Podle šéfredaktora serveru Deník N Pavla Tomáška byla hradní reakce "pravděpodobně vyvolána článkem serveru… podle kterého prezident Miloš Zeman nedostal tajnou zprávu BIS k vyšetřování událostí ve Vrběticích, ačkoliv byla na Hrad doručena. Zásadní informace se podle serveru dozvěděl až na schůzce s premiérem Andrejem Babišem…"

Zajímavý je i fakt, že se hradním rozhodnutím pro zmíněná zapovězená, vyřazená média vlastně nic nemění. Jejich šéfové uvádějí, že jim Hrad informace většinou stejně neposkytuje. O co tedy jde? Jaký smysl má Mynářovo vyhlášení? Jak mu rozumět?

Co udeří do očí na první pohled: Mynář (a dodejme, že on by nic neudělal, kdyby to neměl "posvěcené" od prezidenta Zemana) se staví nad ústavu. Což dobře zapadá do Zemanova vztahu k základnímu českému zákonu, který zaručuje svobodný přístup k informacím, což nyní KPR porušuje.

Jak Hradu rozumět? Negovat výroky, pak začnou dávat smysl

Druhé, co znalci Zemana a jeho okolí (Mynář, Nejedlý, Ovčáček, ruská ambasáda, čínská ambasáda atd.) nemůže uniknout, je převracení reality, stavění pravdy na hlavu. Pokud chcete chápat smysl Mynářových vět, musíte je negovat, číst "naopak", poté se stávají srozumitelnými. Příklad: pokud Mynář argumentuje neposkytování informací "bojem proti dezinformacím", po znegování vám to začne dávat smysl, jde prostě o "boj proti informacím".

Podobně nutno pracovat s jiným tvrzením, totiž že kdyby pracovníci KPR odpovídali na dotazy, mohli by se "podílet na poškození dobrého jména České republiky". Zde nestačí prostá negace, musíte zaměnit Českou republiku za Hrad a Zemana (naprosto logicky, pracovníci KPR nejednají za celou ČR, jak každý chápe, nýbrž pouze za Hrad a jeho momentální obyvatele). Pak věta začne platit: kdyby pracovníci KPR odpovídali na dotazy, mohli by se "podílet na poškození dobrého jména Zemana a Hradu" - kdyby odpovídali pravdivě. Dodejme však zároveň, že o "dobrém jménu" v daném případě už dávno nelze mluvit.

Metodu negace užijme i na Ovčáčkův tweet, pak vyjde toto: "Média už dávno jsou oporou svobody a demokracie. Média nepodporují cenzuru, nadnárodní korporace, mocné tohoto světa, nevedou zničující kampaně proti nevinným, nevyvyšují všehoschopné pokrytce." Vztaženo na ona média, jimž Hrad odpírá informace. A zase to zapadá do hradní logiky: těm, kteří jsou oporou svobody, informace nedáme. 

Jaký cíl opatření Hradu vlastně sleduje? Vypadá to jako krok, který zdánlivě míří ven, mimo hradní kanceláře, ale ve skutečnosti je jistě i varováním zaměstnancům KPR, aby mlčeli, jinak bude zle, jinak "poškozují dobré jméno ČR" (Zemana).

Vratislava Mynáře asi hodně naštvalo, když Deník N napsal, že zprávu o Vrběticích Zemanovi nedali, že se o ní dozvěděl až od premiéra Babiše. U toho se zastavme. Pokud se to tak odehrálo, ukazuje to velmi důležitou okolnost: Zeman už Hrad zřejmě neřídí. Stal se hříčkou v rukou svého okolí. Nejen to, a teď dávejme pozor: zpráva o Vrběticích byla samozřejmě přísně tajná. Pokud ji Zemanovi nedali, asi věděli, co obsahuje. Kdo to věděl? Kdo se s ní na Hradě smí seznámit? Mynář a poradce Nejedlý rozhodně ne. Chápete? Ono to vypadá, že zprávu mohl číst někdo, kdo k ní nesmí mít přístup. Nebo někdo, kdo ji číst smí, ale informace pustil těm, kteří je mít nesměli. A to hradní partu ohrožuje.

Carský posun

Navenek se pak jedná o jasný, zřetelný, úmyslný krok proti svobodnému přístupu k informacím. O tom není pochyb. Bylo by záhodno podat ústavní žalobu. Není to marná snaha.

Zároveň je potřeba chápat, co představují média. Novináři (nebo spíš listy, servery, televize, rádia a další média) se podobají poslancům. Jsou totiž "denně voleni" tím, že je lidé čtou, sledují, poslouchají, kupují a reagují na ně (poslanci jsou ovšem voleni jenom jednou za čtyři roky a pak je prakticky nelze odvolat, v tom je velký rozdíl).

Odmítnout dávat informace médiu znamená odmítnout všecky ty, kteří médium sledují. Jde o dvojvztah: zaprvé "já volím médium, které sleduji", zadruhé "médium zastupuje ty, kteří ho volí, čtou, sledují, poslouchají". Mynář a Zeman tedy neodmítají informovat jen ona vyjmenovaná média, oni odmítají informovat i všecky ty, kteří je sledují. Je to další krok k rozdělení společnosti, k jejímu rozkladu. Přitom stále jde o svobodnou, demokratickou, českou společnost, a cílem tedy je právě ničení demokratické české společnosti. (Dokonale to zapadá do ruského konceptu rozkladu Západu.) To je na tom opravdu nebezpečné.

Jinak platí, že Hrad stejně nic neříká, nesděluje. Stačí se podívat na "zprávy" či "informace" mluvčího Ovčáčka - Zeman se sešel s tím a tím, fotka a konec. Oč šlo, to se stejně nedozvíme, jako by se vždy a zásadně jednalo o nějakých světových či astrálních tajnostech.

Lze vidět i další moment, posun, carský posun: Hrad už oficiálně selektuje média na "přijatelná" a "nepřijatelná", dokonce provádí selekci uvnitř média veřejné služby, kde neprošly pořady 168 hodin a Reportéři ČT, tedy ty "nejkritičtější" (jde navíc o pokus rozložit Českou televizi uvnitř, podobně jako Hrad usiluje o rozložení státu).

Celý ten posun vede směrem na Východ, směrem od "práva na informace", od základu demokracie, k autokracii a nedemokracii. Posun směrem, který už delší dobu vidíme v sousedním Polsku i v Maďarsku. Posun ruským a běloruským směrem, děláme si, co chceme. I to je odpověď na otázku, co tím Mynář a Zeman sledují.

Šéf Senátu: Nevím, kdo na Hradě vládne, Mynář s Jindrákem mají krytí od prezidenta (video DVTV z 8. května 2020)

Kancelář republiky nepochopitelně není schopna popsat, kde se vzal čínský dokument, Česko se mělo razantně ohradit, říká předseda Senátu Vystrčil. | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy