Sociální demokracie krajské volby prohrála. Jaké recepty na záchranu strany se objevují? Ožilo zemanovské křídlo ve straně, přichází se svými návrhy. První zní: vrátit se k Miloši Zemanovi. Hejtman Michal Hašek, "lánský lhář", byl ve volbách smeten, další však zůstali. Jihočeský hejtman Jiří Zimola, rovněž účastník antisobotkovské schůzky se Zemanem v Lánech těsně po sněmovních volbách, dokonce krajské volby vyhrál. Posílil.
Vzal hruškovici a v úterý se vydal na Hrad: "Panu prezidentovi jsem poděkoval za mě a za kolegy v krajích za podporu, kterou nám věnoval v uplynulém tříletém období. Řekl, že se mu nelíbí varianty, kdy je obcházen vítěz v jiných krajích," oznámil po hodinu trvající schůzce.
Úzkostlivě dbá na to, aby návštěva nebyla vnímána jako další puč, nýbrž jako oficiální setkání. Prý nemluvili o vedení ČSSD. "Bavili jsme se o výsledku voleb, že to nebylo žádné vítězství. Nic jsme nepiklili, nehovořili jsme o změnách v ČSSD. Bavili jsme se, jaká je situace v krajích." Že by bývalí hradní pučisté vynechali zlomyslnou radost, jak to "Slávek Antizeman" projel, tomu věřit nelze.
Důležité ovšem je, že Zimola jel za podporu poděkovat prezidentovi. Neslyšeli jsme, že by děkoval svému předsedovi Sobotkovi.
Nápravu vztahů s Hradem navrhuje i ministr vnitra Milan Chovanec, další Sobotkou omilostněný pučista. Ten se ocitl ve složitější pozici. V jeho Plzeňském kraji ČSSD nevyhrála a je členem vlády, kterou Zeman viní, že prohru zavinila.
Ale to mu vrásky nedělá. Právu řekl: "... prezident Zeman je prezident vzešlý z ČSSD. Já ho považuji za levicového prezidenta. Mám s ním korektní vztahy. Osobně bych si přál, aby takto korektní vztahy panovaly i mezi panem prezidentem a celou sociální demokracií."
Chovanec: Miloše na Hrad
Chtěl by ho i v druhém volebním období na Hradě: "Osobně bych prezidenta Zemana podpořil. Měli bychom si sednout a najít rozumnou komunikační linku s Pražským hradem. Vnímám prezidenta Miloše Zemana jako sociálního demokrata. Myslím si, že je škoda nevyužít synergii pro další volební souboje."
Zimola i Chovanec by oranžovou stranu léčili Zemanem. Rozumné? Ne. Populistické. Zeman se odpoutal od zahraniční politiky vlády, je putinovec. Pro ČSSD, nebo alespoň pro sobotkovskou část strany, je nepřijatelné zpochybňovat EU a NATO.
Chovanec a Zimola se chtějí vozit na prezidentově popularitě. Na bývalých Zemanovcích se však letos znovu ukázalo, že to nefunguje. Viz výsledek SPO ve Zlínském kraji, kde její kandidáty Zeman extra podpořil návštěvou těsně před volbami.
Na Hradě už je obsazeno. Zemana využívá Babiš. Představa, že by Zimola s Chovancem předsedovi ANO prezidenta republiky vyfoukli, je směšná. V ČSSD Zeman podporuje antisobotkovské (postpučistické) křídlo. Chce rozklad strany, jež ho "zradila". Příklon k Zemanovi nejenže ČSSD nepřinese hlasy, ale ještě víc ji rozklíží.
Zimola by klidně mohl kandidovat za ANO. I on by zadrátoval hranici před migranty. Nedávno jednal s Chovancem, aby vrátil policisty do jižních příhraničních obcí. Měli by tam kontrolovat nelegální migranty. To kopíruje postoj Zemana i Babiše, který hlásá "ani uprchlíka".
Postoj populistický a mířící proti samé podstatě sociální demokracie, jíž je, či spíše byla, solidarita se slabými a pronásledovanými jak doma, tak mimo naše území.
Levice podle Zemana
Hejtman Zimola též navrhuje devatenácti procenty zdanit peníze, které jsou církvím vraceny za komunisty rozkradený majetek, i roční státní příspěvky pro církve. Hle, medicína pro oslabenou, poraženou stranu. Dokonce tím – absurdně – podmiňuje sestavení koalice v Jihočeském kraji. Kdo se zdaněním církevních peněz nesouhlasí, ten do ní nesmí. (Kraj přitom nic danit nebude.) Má plnou Zemanovu podporu. Dle prezidenta "je to bytostně levicové téma, které ČSSD prosazovala před volbami – a potom ho opustila".
A zase: Zimola se shoduje s Babišem. Toto je přesně Babišovo téma: "Pokud bychom restituce zdanili, tak by ten podvod za čtyřiapadesát miliard byl trochu kompenzovaný," říká, jak on to umí, na plná ústa. Že komunisté církve okradli, to Babiše nepálí.
Stanovisko vládní legislativy je jasně odmítavé. Postoj Sobotky též: "Ta věc je vyřešena. Jasné stanovisko jsme k tomu řekli a já nevidím důvod, proč bychom ho měli měnit."
Zimola, Babiš a Zeman jeden důvod vidí: útok na Sobotku. Vytáhli toto zapadlé téma, vědí, že je právně neprůchodné, že by změnu skoro jistě shodil Ústavní soud, ale nevadí. Jde o oslabení, zpochybnění dnešního předsedy ČSSD.
Chovanec i Zimola opakují, že nechtějí Sobotku v březnu na sjezdu vyzvat. Kdepak! Vědí, že strana je ve srabu. Jejich léčba Zemanem a Babišem je nesmysl, populistů u nás najdeme mraky, takhle volby nevyhrajou. Tak ať si to Slávek vyžere, a pak ho sestřelí. Netřeba piklí, stačí Sobotkovi mydlit schody. Z pohledu sociální demokracie jsou to sebevražedné tendence. Sebevražedné a sobotkovražedné.