Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
29. 1. 2016 12:15

Ještě pár voleb a pivo bude levnější než voda. Babišovo heslo: ANO, uchlastejte se!

Sobotka musel zírat s otevřenými ústy, když Babiš v ČT oznámil, že navrhne snížení DPH u sudového piva. Ach, ty volby.
Zavést EET a zlevnit pivo? Absurdní vytloukání klínu klínem. (Ilustrační foto.)
Zavést EET a zlevnit pivo? Absurdní vytloukání klínu klínem. (Ilustrační foto.) | Foto: ČTK

Brutální populismus předvedl Andrej Babiš ve čtvrtek v ČT, v pořadu Máte slovo. Mluvilo se o elektronické evidenci tržeb (EET) a zavedení kontrolních hlášení u DPH. Předseda ANO po dotazu přítomného majitele výčepu prohlásil: "My v rámci EET navrhujeme snížení DPH 21 procent na 15 procent..." (Míněno u nealko nápojů a jídla.)

A pokračoval: "Mám pro vás překvapení... Já chci jenom oznámit všem, celému našemu národu, tady občanům, že navrhnu zlevnit pivo. Sudové pivo. Točené pivo. Tady pro pána 21 procent DPH na deset procent DPH. Navrhnu to na příští koaliční radě. Takže desítka, která stojí 25 korun, bude stát 22,70."

Tomu se říká předvolební trhavina. Přesně v duchu minulého režimu; komunisté zdárně udržovali reptající národ jakž takž v klidu absurdně nízkou cenou piva. Výsledky této terapie, této návykově sedativní metody, zná dodnes každá protialkoholní léčebna.

Pokud by točené pivo skutečně po snížení DPH zlevnilo, bylo by to naprosto špatně. Toto mateřské mléko českých mladíků a mužů od dvanácti do devadesáti let věku je u nás tak jako tak prodáváno příliš levně a podílí se na vysoké míře tuzemské závislosti na alkoholu. Žáci základních škol, učni a studenti jsou na předních místech v konzumaci alkoholu nejen v Evropě, ale i ve světě.

To ovšem Babiše ani milimetrem nezajímá. On přece rozjíždí kampaň před krajskými volbami. Mohl by vytáhnout heslo ANO, uchlastáme se. Premiér Sobotka, pokud se na ten uštěkaný, chaotický pořad náhodou díval, musel zírat s otevřenými ústy. Ministr zdravotnictví Němeček jakbysmet. Vsadil bych se, že o té novince neměli ani potuchu. Však také ministr Babiš pravil, že to "navrhne na příští koaliční radě". (To je vládnutí. Vládní projekty startují u Jílkové...)

Pokud mají ostatní koaliční partneři rozum, řeknou šéfovi ANO, že se zbláznil, že jeho nápad neberou. Jenomže Babiš na to čeká, on ihned vystoupí v televizi a bude žalovat: ČSSD to nechce, ona vám nepřeje levné pívo! Já to prosazuju, oni blokujou. Sorry. - Ďábelská předvolební strategie.

Samo sebou, že je to celé složitější. Však taky Babiš mluvil k majiteli či provozovateli pivnice a začal "my v rámci EET". Co má EET co dělat s výší DPH u sudového piva? Nu, asi to, že je to nabídka výčepům, aby se aspoň trochu zahojily - dnes většinou přežívají jen tak tak, a že to obvykle nejde bez různých podvůdků, je známo. Pivo samozřejmě nezlevní, rozhodně ne o 2,30 koruny. Sleva pro spotřebitele v reálu nenastane. Jenomže tohle běžný volič nedomyslí. A Babiš doufá, že hospodští (vlivní voliči) přestanou reptat. Neboť oni jsou jedni z hlavních kritiků EET.

Jak odhadují podnikatelé a hospodští, že dopadne EET? Pokud by nezvedli ceny a pokud by vše dělali legálně, každý měsíc by skončili v minusu v řádu tisícovek či desítek tisíc. EET je tedy donutí zdražit. Budou doufat, že si i tak udrží hosty. Počítají však už dnes s úbytkem zákazníků a krachem mnoha obyčejných hospod. (Jak se to projeví na daních? Asi moc nestoupnou, tipuji.)

To není všecko. Ať Andrej Babiš vysvětlí, jakou ekonomickou (nikoli brutálně populisticky politickou) logiku má zlevnit pivo v době nejvyššího ekonomického růstu Česka v Evropě (jsme první s výjimkou Malty), růstu platů a takřka neviditelné inflace. Naprosto absurdní. Lidem se daří obecně lépe, tak proč jim proboha zlevňovat točené pivo?

Jenomže tohle je učebnicová babišovina, mazaný tah, který má s ekonomickou realitou asi tolik společného jako velbloud s plovací vestou. Jde jen a jen o volby, jen a jen o ANO a Babiše, potažmo jen a jen o projekt Agrofert ovládá politiku.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Lichtenštejnové neuspěli u Ústavního soudu ve sporu o 600 hektarů lesa u Říčan

Nadace knížete z Lichtenštejna neuspěla u Ústavního soudu ve sporu s Českou republikou o les u středočeských Říčan. Soud odmítl stížnost nadace proti předchozímu verdiktu o nevydání 600 hektarů říčanského lesa Lichtenštejnům. V tiskové zprávě to oznámil mediální zástupce nadace Michal Růžička. "Nadace knížete z Lichtenštejna proto využije všechny dostupné prostředky k dosažení spravedlnosti u mezinárodních soudů a mezinárodních institucí," uvedl Růžička.

Lichtenštejnský knížecí rod se snaží získat zpět majetek, o který přišel na základě Benešových dekretů po roce 1945. Podle dřívějších informací Hospodářských novin jde zhruba o 60 tisíc hektarů převážně lesů.

Lichtenštejský kníže František Josef II. se podle československých soudů přihlásil ve 30. letech 20. století k německé národnosti, a proto jeho majetek propadl po druhé světové válce státu na základě Benešových dekretů. Nadace, která spravuje část majetku Lichtenštejnů, ale uvádí, že kníže byl občanem Lichtenštejnska, které bylo ve válce neutrální. Kritizuje proto zamítnutí ústavní stížnosti. "Nadace shledává, že toto rozhodnutí ÚS opakuje pošlapávání práv Nadace knížete z Lichtenštejna na ochranu majetku," sdělil dnes za nadaci Růžička.

Další zprávy