Dlouholetý reportér a analytik Dan Balz z listu Washington Post je stejně starý jako Donald Trump (76 let), už toho v americké politice zažil hodně. Ze současného soudního procesu s republikánským exprezidentem není ani tak překvapený jako spíše unavený.
"Byl to den, který ztělesnil zvrácenou fascinaci bývalým prezidentem a míru, do jaké ponížil vysoký úřad, který kdysi zastával," popsal Balz svůj pocit z uplynulého úterý, kdy si Trump u soudu na dolním Manhattanu vyslechl obvinění z trestného činu falšování podnikatelských finančních výkazů.
Výše uvedený citát neobsahuje jen kritické hodnocení Trumpa, ale od novináře velkého amerického deníku je v tom patrný i osten do vlastních řad. Nepřehánějí média svoje uhranutí Trumpem? Nejsou ve výsledku jeho (ne)dobrovolnými rukojmími a tichými společníky, když mu poskytují velkolepý mediální čas a prostor? Není to už vykloubené umanutí jedním excentrickým politikem i proto, že je zdrojem sledovanosti a kliků na webu, což následně přináší reklamní peníze?
O. J. Simpson na steroidech
Tyhle otázky nejsou nové, v Americe je řeší od samotného Trumpova vstupu do nejvyšší politiky, a jednoznačné odpovědi stále nejsou. Na jedné straně jsou zde kritici, kterým připadá aktuální mediální humbuk kolem Trumpova obvinění jako "O. J. Simpson na steroidech". Což je odkaz na kauzu někdejšího hráče NFL, který byl v roce 1994 obviněn z vraždy své bývalé ženy a jejího partnera. Po sdělení obvinění Simpson tehdy nasedl do auta a přes hodinu se pomalým tempem sunul po dálnicích v Los Angeles.
Přímý, nepřetržitý přenos z jeho sledování byl mimořádnou "Breaking News", ale zároveň to bylo komické. Bylo to drama bez napětí, bez obsahu. Tedy kromě toho, že tím řidičem, který se vlekl před policejními vozy, byl "slavný O. J. Simpson". I když i to si divák musel jen představovat, z leteckých záběrů to nebylo vidět.
S Trumpem to nyní skutečně působilo jako déjà vu. Televize sledovaly jeho přesuny z místa na místo, od jeho sídla v Mar-a-Lago na floridské letiště a z newyorského letiště na Manhattan, a pak zase celé zpět. Opět to bylo rádoby vzrušující, ale ve skutečnosti informačně prázdné zpravodajství. Kromě toho, že v jednom z těch černých aut v koloně někde seděl Trump.
Michael Steele, jeden z menšiny známějších republikánských politiků, kteří se veřejně staví proti Trumpovi, to i za další kritiky vystihl na Twitteru. "Přepínám stanice a vrtím hlavou. Není divu, že nejsme schopni uzdravit se z infekce Trumpem, když média stále živí Trumpovu žízeň být vším, všude, najednou," zlobí se Steele na novináře.
Jenže čím jsou vlastně vinni? Tím, že byli na začátku kolosálně mimo? Před volbami 2016 měli z Trumpa ve většině dobrý den, on je pak usvědčil z omylu. Vyhrál. Už tehdy to bylo rozhodnutí voličů, vůbec ne médií. A to, že Trump stále zůstává na scéně i po prohraných volbách 2020, se také děje díky voličům, novináři na to vesměs jen úžasle zírají.
I'm flipping stations and shaking my head. It's no wonder we can't recover from this Trump infection because the media continues to feed Trump's thirst to be everything everywhere all at once! On the plane, off the plane, in the car. Y'all know the actual @POTUS travelled today? pic.twitter.com/TToDv3FUHI
— Michael Steele (@MichaelSteele) April 3, 2023
Věrně zbabělí až za hrob
Trump většinu svých voličů přesvědčil, že mu bylo vítězství podvodně ukradeno, a chce se do Bílého domu vrátit. Nyní tak byl obviněn nejen jako historicky první exprezident USA, ale zároveň už jako republikánský kandidát - v tuto chvíli nejsilnější - do příštích prezidentských voleb. A tomu se média prostě musí věnovat, i kdyby by nechtěla, i kdyby se při tom reportérům kroutily prsty nad klávesnicí, zájem o Trumpa a jeho aktuální kauzu jim nelze vyčítat.
Jak to mezi jinými vyjádřil i soudce, který bude předsedat soudnímu řízení s Trumpem. Soudce Juan Merchan nevyslyšel žádost médií, aby přímo v soudní síni, kde si Trump v úterý vyslechl obvinění, mohly být televizní kamery. Odmítl to v zájmu "důstojnosti a slušnosti" soudního řízení. Společenskou, a tedy i mediální váhu celé kauzy ale nijak nesnižuje.
"Nelze pochybovat, že toto obvinění je záležitostí obrovského významu. Nikdy v historii Spojených států nebyl aktivní nebo bývalý prezident obviněn z trestných činů. Obyvatelstvo právem prahne po co nejpřesnějších a nejaktuálnějších informacích," vyjádřil soudce Juan Merchan, že chápe, že novináři dělají svou práci, informují o tom, co se děje, plní společenskou poptávku.
V principu pak není ani jejich vina, že obvinění Trumpovi nyní politicky pomáhá. Média nemohou za to, že Republikánská strana je z velké části stále jeho rukojmím. Většina politiků, včetně těch, kteří se s ním hodlají utkat o republikánskou kandidaturu do voleb 2024, svého exprezidenta v této kauze hájí, ve shodě s ním vyhlašují, že obvinění proti němu je čistě politické, že demokraté zde znásilňují americkou justici.
Surreálního Trumpa se nelze naučit
Pokud Trump vyhraje primárky, bude to díky slabosti, neschopnosti či přímo zbabělosti jeho soupeřů a z vůle republikánských voličů. A ať už si média o obvinění exprezidenta myslí cokoliv, nemají prsty ani v tom, že i podle některých demokratických komentátorů se tato věc vůbec neměla dostat k soudu. Obvinění, které souvisí s platbami pro pornohorečku Stormy Daniels a další dvě ženy za to, že v prezidentské kampani 2016 mlčely o svých někdejších avantýrách s Trumpem, je časově nejstarší a zároveň společensky nejméně závažnou kauzou, v kterých je exprezident vyšetřován. Hrozí mu například stíhání za snahu nezákonně ovlivnit výsledky voleb.
Nebylo to rozhodnutí médií a ani pod jejich tlakem, že prokurátor teď ovšem poslal Trumpa před soud kvůli Stormy Daniels a spol. Jako první o aféře už v roce 2018 informoval konzervativní deník Wall Street Journal, byl to ale manhattanský demokratický prokurátor Alvin Bragg, který po svém loňském nástupu do funkce proti Trumpovi teď vznesl obvinění.
Navzdory tomu, že jeho předchůdce ve vedení prokuratury tuto možnost opakovaně prošetřoval, ale vždy to pak vzdal jako slabý případ. A podle jednoho z bývalých právníků manhattanské prokuratury se to stalo tolikrát, že kauza získala přezdívku "případ zombie", živá mrtvola, která se vrací ze záhrobí.
Mohlo by se zdát divné, že i po bezmála osmi letech, co Trump vtrhl ze svého světa realit a showbyznysu do americké politiky, média stále hledají, jak o něm informovat, zpravodajsky odpovídající a společensky odpovědný přístup. Jenže použijeme-li Trumpova vlastní slova, když si jel v úterý na Manhattan vyslechnout obvinění, tak to, co se kolem něho děje, působí "surreálně". A má pravdu, v jeho případě jsou skutečnost a fakta často relativními pojmy, třeba když v této kauze tvrdí, že se Stormy Daniels nikdy nic neměl a prý jí zaplatil jen proto, že ho falešně vydírala.
A použijeme-li výše zmíněný příměr, tak sám Donald Trump je svého druhu zombie. Tam, kde všichni před ním opustili politickou scénu, když prohráli nebo už ze zákona nemohli o Bílý dům bojovat, on rozhodně nehodlá, naopak urputně odmítá politicky umřít. Vrací se a vrací, koho kousne, ten se stává členem či příslušnicí jeho kmene, jeho oddaně poslušné armády.
Pokud jsou novináři něčím vinni, tak jen tím, že se stále učí, jak Trumpa vůbec uchopit. Zní to možná bezradně, ale ve skutečnosti se tomu nelze divit. Trump je totiž opravdu naprosto výjimečný úkaz. Surreální politický zombie. A jak máte o něčem takovém co možná věcně a férově informovat?!