Jan Moláček Jan Moláček | Komentáře
25. 5. 2017 11:00

Z pravičáka neomarxistou snadno a rychle. Jazyk nemá rád nezaměstnaná slova

Heslo "Volte nás, protože jsme pravice/levice" je stejně nesmyslné jako slogan "Dejte si náš guláš, protože máme plynový/elektrický sporák". Komentář Jana Moláčka.
"Pravice" a "levice" vznikly na shromáždění francouzských Generálních stavů v roce 1789. Zastánci nových pořádků seděli vlevo, tradiční aristokraté vpravo.
"Pravice" a "levice" vznikly na shromáždění francouzských Generálních stavů v roce 1789. Zastánci nových pořádků seděli vlevo, tradiční aristokraté vpravo. | Foto: Isidore-Stanislaus Helman, Charles Monnet / Bibliothèque nationale de France / Wikimedia Commons

Pokud se někomu před dvěma lety líbily holky (nebo kluci) a dnes se mu pořád líbí holky (nebo kluci), nejspíš má pořád stejnou sexuální orientaci.

Zvláštní, že totéž neplatí o orientaci politické. Můžete být - slovy prezidenta Zemana - blbec, který celý život nemění názory, a nebude vám to nic platné. Jednou budete za levičáka, jindy za pravičáka. A záležet to nebude na vás.

Moje pomyslná "sociální bublina" bývala kdysi nejčastěji označována jako "pravicová média". A to "kdysi" není nijak dávná historie. Já si docela přesně pamatuju, že jsem si to o sobě občas přečetl, když jsem před pár lety, v dobách zuřící finanční krize, hájil princip, že by si každý - včetně zemí - měl kupovat jen to, nač má peníze. A pokud jich má hodně, tak přesto jen to, co potřebuje.

Myslím si to pořád, ale za "pravičáka" už mě nikdo veřejně neoznačil hezky dlouho. Aniž bych jakkoliv změnil názory, najednou jsem "levičák". Případně "neomarxista". A nejsem v tom sám.

Vysvětlení může být několik. Roli samozřejmě hraje perspektiva - z pohledu redakce Deníku Referendum jsem nejspíš pravičákem pořád. Naopak posádka jistého zámečku na Hanspaulce musí zřejmě k oknu po levé straně pracovního stolu Václava Klause přitáhnout hodně dalekonosný metač mouder, aby mohla názorové pozice, které chabými silami hájím, vůbec zaměřit.

Taky to mohl způsobit přesun těžiště pozornosti od ekonomických témat ke společenským. Když veřejné diskusi dominovala řecká dluhová krize, nebylo těžké být pravičákem - stačilo nechtít skončit jako Řecko. Když dluhovou krizi vystřídala uprchlická, platil pro změnu automaticky za levicového extremistu každý, kdo se odmítal zapojit do debaty, zda by bylo lepší migranty střílet nebo topit.

Tenhle chaos je důsledkem faktu, že pnutí v klasické západní společnosti dnes primárně nesleduje vektor "bohatí versus chudí". Z pohledu doby, kdy byly klíčové politické diskuse především střetem zájmů těchto dvou skupin, jsme dnes bohatí úplně všichni.

Pojmy pravice a levice dnes nemají, tak říkajíc, do čeho píchnout. Celé dny se povalují a široko daleko pro ně není žádná práce. Nikde žádná témata, která by mohly popsat, k jejichž pochopení by mohly přispět.

Jazyk ale nemá povaleče rád. Slova, která "přišla o práci", buď upadnou v zapomnění, nebo dostanou nový džob.

To druhé se stalo i levici a pravici. Z dvojice slov, která kdysi odváděla poctivou práci, jsou dnes dva žoldáci. Všimněte si, jak často je posíláme do boje. Za něco či za někoho, anebo - častěji - proti něčemu či někomu. Polopaticky řečeno - jak často se jimi pokoušíme sebe chválit a druhým nadávat.

Já sice sám sebe za levicově ani pravicově smýšlejícího označit nedokážu; ani jedno ale nevnímám jako dehonestaci. Zato ale vnímám, že to jako dehonestaci berou mnozí z těch, kdo mě za levičáka (či dříve pravičáka) s gustem označují.

Jsou to přitom původně neutrální, bezpříznakové termíny popisující dvě základní východiska v debatě na jakékoliv politické téma. Kdokoliv může mít k jednomu z nich blíže než ke druhému, ale to nic nemění na tom, že jsou obě stejně legitimní. Nelze jim přiřadit znaménko plus či minus. Mají popisovat, nikoliv hodnotit.

Dnes jim ale mnozí z nás pozitivní či častěji negativní znaménko dávají. Zdaleka nejlépe to lze demonstrovat na českém žehrání směrem k Evropské unii. Chápu, že může mít každý k Bruselu tisíc a jednu výhradu, ale je vážně nesmysl kritizovat EU za to, že je "levicová". Každý, kdo sleduje lidové diskuse o EU, přitom ví, že je to ze strany jejích odpůrců jedna z nejčastějších výtek.

Ponechme nyní stranou, zda je to pravda. Mám o tom vážné pochybnosti - předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, předseda Evropské rady Donald Tusk i nejmocnější politička současné EU Angela Merkelová - to všechno jsou politici ze stran patřících do křesťanskodemokratického - tedy spíše pravicového - politického proudu. Nejsilnější frakci v Evropském parlamentu tvoří právě poslanecký klub Evropské lidové strany (Křesťanských demokratů).

Ale i kdyby EU skutečně byla levicová - no a? Každý volič, každý politik, každá radnice, každý kraj, každý stát i jakýkoliv jiný politický útvar má přece plné právo být levicový nebo pravicový, na tom není nic ke kritizování.

Politickým celkům obvykle vládne pár let pravice a pak zase chvíli levice. Až dosud na tom nikomu nepřipadalo nic divného. Naopak, platilo to za přirozený, žádoucí stav.

Každý z nás může mít jiné představy o řešení problémů. Někomu jsou bližší pravicové, někomu levicové koncepty. To je O. K. Je naprosto v pořádku prosazovat ty svoje, hlásit se k nim a celý život je volit, ale není v pořádku odmítat akceptovat ty druhé za stejně legitimní. To či ono řešení můžeme odmítat, protože je drahé, neefektivní, kontraproduktivní, zbytečné či z padesáti dalších důvodů. Ale ne proto, že je "levicové" nebo "pravicové".

Ale pozor - totéž platí i pro hodnotící používání těchto slov v pozitivním smyslu. Heslo "Volte nás, protože jsme pravice/levice" je stejně nesmyslné jako reklamní slogan "Dejte si náš guláš, protože máme v kuchyni plynový/elektrický sporák". To přece nikoho nezajímá.

Můžeme se pokoušet těmito termíny popsat, co jimi ještě popsat lze, ale musíme se smířit s tím, že toho bude čím dál méně.

Pokoušet se ale dehonestovat něco či někoho poukazem na (obvykle jen domnělou) pravicovost/levicovost svědčí o absenci argumentů.

A psát si tato hesla na politický štít svědčí o absenci nabídky voličům.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 2 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 2 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 2 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy