Do třetí věty od konce jednoho ze svých infomailů zakul Jiří Paroubek zprávu, že je pro zrušení těžebních limitů na Mostecku. (Zbytek mailu je o tom, že sociální demokraté chtějí, aby o limitech rozhodlo krajské referendum.) Stal se tak zatím nejdůležitějším politikem, který podpořil vyhlazení městečka Horní Jiřetín z povrchu zemského. Ke cti mu slouží, že se vyjádřil už na začátku volební kampaně (ve které by, jako kandidát z Ústeckého kraje, ale stejně musel přiznat barvu).
Paroubkův vliv nepřeceňujeme, ani voliči sociální demokracie nebudou v plebiscitu hlasovat podle toho, jak strana určí. Ani se nedá čekat, že by ČSSD šla do přímé konfrontace a vedla kampaň pod heslem „těžme uhlí do mrtě", čili něco jako Martin Bursík naruby. Ona nejspíš bude jen občanům „trpělivě vysvětlovat výhody a nevýhody" a navede je, aby si ji spojili s těmi „výhodami" těžby. Takže: volte Paroubka, dá vám práci a zaručí, že bude čím topit.
Paroubkův názor není překvapivý. Vztah ČSSD k těžařům má tradici nejméně od dob poslance Hojdara a stínový ministr průmyslu Milan Urban proslul výrokem „Limity jsou pozůstatkem posttotalitní doby, kdy ještě neexistovaly základní demokratické právní principy." A hlavně - odepsání uhelných zásob se nehodí do světa prosperity podle sociální demokracie.
Co by asi na zbourání obcí „za limity" řekli účastníci „carbon neutral" sjezdu evropských socialistů, který ČSSD hostila před dvěma měsíci?
Do polemik o těžebních limitech přistála zpráva, že Ústecký kraj chce změnit svou image a přilákat víc turistů. Je fakt, že uhelné safari po velkolomu Československé armády - hodnotná, i když trochu zvrhlá zábava - je už teď velmi populární; a co teprve, když se vyjížďka rozšíří o okruh Tady stával Horní Jiřetín…
Mimochodem, na videu z uhelného safari se mihne i zámek Jezeří, dominanta nad velkodolem, do které se dnes jezdí přes Horní Jiřetín a Černice. Co bude se zámkem, pokud obce padnou? Sesune se ze svahu dolů, do náruče bagrů? Skandální je už to, že o takové věci vůbec musíme uvažovat; protože vůbec někoho napadne, ničit obce a zámky kvůli dolování v měsíční krajině.
Ještě jednou Jiří Paroubek. Úřadující „Papaláš roku" označil tatranský pólový turnaj J&T Banka Trophy a doprovodné akce pro akreditované návštěvníky za „neuvěřitelný projev nevkusu a opravdového papalášství".
Souhlasíme, že na některé účastníky nebyl pěkný pohled. Ale ruku na srdce: Paroubek jako arbitr vkusu? A byli tohle opravdu papaláši? Aranžmá by sedělo, ale správný papaláš má přece i funkci, úřad! A protože ho Kočka, Janoušek ani Dalík nemají, nejsou to žádní papaláši, ale něco jiného.
Jediným zaměstnancem veřejné správy, který vystoupil na popradském letišti, byl ředitel kolabujícího dopravního podniku Martin Dvořák. Co na pólovém summitu hledal? Asi chce vozový park obohatit o električku, jakou mají ve Starém Smokovci, jiné myslitelné vysvětlení neexistuje. Zvláštní je, že podtatranští magnáti nepozvali na V.V.I.P. slet třeba ředitele Pražských vodovodů a kanalizací.
Radní Milan Richter přišel podle Hospodářských novin s geniálním nápadem, aby majitelé Opencard měli slevu u McDonald's nebo KFC. Pochopitelně, až se šém podaří zdokonalit a obohatit o další možnosti. Ne, to nevadí, že to smrdí nekalou soutěží. Hlavní přece je, že víme, komu jde magistrát na ruku, čímž se řeší problém korupce, další díl referátu radního Richtera. Jak říkáme, geniální.
O ODS bychom také rádi napsali něco jiného než novinky z magistrátu, ale kromě náročných parlamentních obstrukcí a ještě náročnějších konferencí Vize 2020 tato strana moc vidět není. Billboardy si zatím podmanila levice, Paroubek na nich bojuje o náš důchod a mateřskou (pro každého něco) a Zeman nám dává právo to změnit. Do voleb zbývá 111 dní, snažme se to vydržet. Například tak, že se na billboardy nebudeme dívat.
Nehledě na mráz, Jana Bobošíková brázdí Karlovarský kraj. Přijetím na zbědovaném Sokolovsku byla lídryně tak unešena, že nahlas zauvažovala o tom, že své volební kořeny zapustí právě tady. Ideologicky je to rozumná volba. Třeba v Habartově (5300 obyvatel), kde místní ženy vítaly poselstvo Bobobusu koláči a bábovkou, se předloni do krajského zastupitelstva volilo takto: ČSSD 573 hlasů, KSČM 232, ODS 192 hlasů, účast 29 procent. Z toho by se dalo těžit.
Jenže z Karlovarského kraje dnes pochází pouhých pět poslanců, čili kdo se tu chce dostat do parlamentu, potřebuje aspoň patnáct procent hlasů. Je to malý kraj - jestli chce Bobošíková pozvednout celostátní preference, měla by nastoupit jinde. Ale vhodných regionů z bývalých Sudet (Bobošíková vytrvale staví na obhajobě „dekretů"), kde se dá najít chudoba a nadprůměrná nezaměstnanost, moc nezbývá. Na Ústecku je už lídry přeplněno, Moravskoslezský kraj je zas z Prahy trochu z ruky.