Jan Kasl | Názory
14. 10. 2006 0:00

LOH v Praze? Téma výsostně politické!

Nejprve musím zopakovat skutečnost, že dohodu o spolupráci hlavního města a ČOV jsem v roce 2001 podepsal po dlouhém zvažování a s vědomím, že mega akce jako olympijské hry se může stát rozvojovým impulzem pro rozvoj města i celé České republiky.
Jan Kasl předseda SNK-Evropští demokraté
Jan Kasl předseda SNK-Evropští demokraté | Foto: Ludvík Hradilek, Aktuálně.cz

Současně s tím jsem také zřetelně zpochybnil navrhovaný termín 2016 a parafrází Coubertinova hesla o "důležitosti zúčastnit se a nikoli zvítězit" jsem měl na mysli fakt, že bych rád, aby Praha byla tak dobře vybavena a připravena, že by mohla LOH uspořádat, ale že by neutrpěla žádnou újmu, kdyby se vlastní OH v Praze nakonec nekonaly.

Využít OH jako argumentu pro rychlejší realizaci staveb, především dopravních, které se v Praze a v ČR budou muset realizovat, se může zdát na první pohled výhodné, při podrobnějším zkoumání se na příkladu akcí realizovaných pod takovým kategorickým imperativem ukáže mnoho slabin od neúspornosti a často i malé promyšlenosti technických řešení až po často megalomanský až zbytečný rozsah investic.

Jde o celkem asi 650 mld. Kč v současných cenách a velmi hrubých odhadech. Jako v minulosti se pak "prostavují" miliardy, nehledí se na zákonné postupy, termíny a procedury i oprávněné požadavky vlastníků, dotčených orgánů a organizací, občanských sdružení či jen obecně odpůrců stavby. Známe dobře příklady: od budování Sazka Arény po průmyslové zóny v severních Čechách i na Moravě. Vše pod zaklínadlem termínu zahájení.

Chléb a hry

Nelze tedy tvrdit, že LOH nejsou a nesmějí být politickým tématem. Jsou jím. I kdyby jen z hlediska tzv. "gendrového rozpočtování" - ženy chtějí obecně více investic do vzdělání, sociální oblasti a kultury, zatímco muži spíše tíhnou k národním fotbalovým stadionům, hokejovým halám a investicím do technické infrastruktury. Také odpovědnost za veřejné finance je vysoce politická - rozmařilé rozhazování minulých vlád a 1 bilion státního dluhu je důsledkem určité politiky, ne sousedské diskuse!

Primátor Bém na zasedání Mezinárodního olympijského výboru 2004 oznámil bez projednaných a schválených dokumentů kandidaturu Prahy na pořádání LOH 2016 či 2020. To byla zcela chladnokrevně vykalkulovaná politizace OH, která měla posloužit k budování image razantního a úspěšného politika s rozvojovou vizí. "Chléb a hry", přece nejsou nic nového pod sluncem, ale politikou starého Říma.

Nezájem o diskusi

Na tuto předčasně vypálenou populistickou střelu, iniciativu, reagovali tehdy Evropští demokraté v pražském zastupitelstvu velmi konstruktivně a žádali zahájit celopražskou a celostátní diskusi o konání LOH, o jejich možném termínu a také žádali transparentní zpracování seriózních podkladových studií. Stačí se podívat do stenozáznamů dva roky nazpět. Od té doby někteří zastánci LOH zmírnili rétoriku a vidí nereálnost podání žádosti v červnu 2007 na rok 2016.

Stačí se také vrátit k programům jednání ZHMP a dokonce i k petiční akci občanů organizované ED, která měla donutit vládnoucí koalici ODS - ČSSD aby i při nedemokratickém jednacím řádu zastupitelstva schválila projednávání návrhu na konání referenda k LOH. Od počátku tohoto roku se na každém jednání zastupitelstva až do toho posledního dne 14. září hlasovalo o zařazení bodu k pořádání referenda o LOH na pořad jednání ZHMP - návrh nikdy nezískal víc než 24 opozičních hlasů ze 70.

Kde byl dva roky náměstek Hulínský z ČSSD, který náhle v předvolební kampani hovoří o potřebě referenda? Kdo řídil všechna zasedání ZHMP, že primátor Bém až nyní považuje referendum za nezbytné a o termínu 2016 hovoří se slyšitelnými pochybnostmi?

Nedivím se proto kandidátce SNK Evropští demokraté, Markétě Reedové, když po dvou letech marné snahy prohlašuje za kandidáty SNK ED: "Nechceme LOH, dokud nebude jasná vůle občanů a vyčíslené všechny dopady na již tak zadlužené veřejné rozpočty!" Dokud nebude souhlas třeba s Olympijskou daní a vůle trpět 7 let masivní výstavby a pak omezení vyvolaná konáním akce samé.

Mimochodem - kolik Pražanů si vychutnalo "světla celého světa" zaměřená na Prahu při výročních zasedáních MMF a SB či při summitu NATO? Podařilo se nám zvýšit turistický ruch a HDP díky takovým akcím? Jsem o tom méně a méně přesvědčen, byť jsem patřil k zastáncům pořádání obou akcí. Nechci ani připomínat dluhy, které nám po nich zůstaly.

Vyčítat tedy opozici v pražském zastupitelstvu, že politizuje otázku LOH, je přinejmenším naivní. SNK ED naopak odmítá zneužití téma LOH v předvolebním klání stejně jako odmítá předvolební billboardy tu s 61 km Pražského okruhu, tu 10 stanicemi metra do roku 2010 a dalšími populistickými výkřiky, které mají přesvědčit, koho má Praha volit. Jiní zase "Vědí, co Prahu trápí". Až teď, po 8 letech ČSSD ve velké koalici?

Mamutí akce? Nemáme dostatek zkušeností.

33 typů sportovišť pro konání LOH v ČR dnes prostě nemáme a i ty, jako hala Sazky či kanály v Troji a Račicích nebudou za 10 14 let moderní, stejně jako pár opravených fotbalových stadionů po republice.

Drtivá většina zařízení by se musela postavit za desítky miliard dle skromných odhadů, které se pak v realitě násobí koeficientem dva až tři. Hala Sazky měla stát 2 miliardy a nakonec stála miliard šest.

Mnohá zařízení se také nedokáží v naší zemi následně využít a je levnější je demontovat či přestavět. Nemáme ani dostatek zkušeností s mamutími akcemi. Co si nejprve vyzkoušet nějaká velká ME či MS?

Budujme myšlenky olympismu, podporujme fair play ve sportu, třeba ve fotbale! Dejme šanci vyrůst generaci úspěšných sportovců, kterým slibme, že se pokusíme být připraveni seriozně uvažovat o kandidatuře Prahy v roce 2024 či 2028, budeme-li o její správnosti a výhodnosti přesvědčeni.

Ale úvahy o roce 2016 jsou jen hazardem se jménem Prahy a  nemohu si je vykládat než v lepším případě jako populismus a naivitu. Rozumím osobním argumentům sportovních činovníků a sportovců ti by se rádi světu nezištně předvedli a "dokázali, že to dokážeme". U politiků to bohužel už není tak jednoznačné.

Prahu a Pražany trápí nedostatek sportovišť pro každodenní sportování, pro trávení volného času o víkendech, schází jim bazény pro výuku plavání a hřiště na fotbal, basketbal, volejbal i skate-parky, aby na nich mohli vyrůst budoucí olympionici. Prahu trápí absence výzkumných a vývojových center, světově prestižních škol, knihoven Pojďme uspět v olympiádě vysokoškoláků ale ne jen ve sportu, na Universiádě, ale v souboji universit o kvalitu, znalosti, prestiž. Kolikátá že je Universita Karlova ve světových žebříčcích? Kolik schází miliard ve školství?

Pojďme změnit životní styl a nezdravé návyky občanů ČR a dostaňme na různá hřiště většinu našich občanů. Podpořme omezení megalomanských a zkomercionalizovaných OH a vraťme se ke kultuře těla i ducha. Osobně vítám snahu otevřít diskusi o těchto otázkách a nejednat jako dosud jen v úzkých grémiích. Třeba si potom sami Pražané vynutí LOH.

Ing. arch. Jan Kasl, primátor HMP 1998-2002

 

Právě se děje

Další zprávy