Karel Hvížďala, novinář, spolupracovník Českého rozhlasu Karel Hvížďala, novinář, spolupracovník Českého rozhlasu | Názory osobností
18. 12. 2024 22:04

Všichni jsme Trumpové a Babišové

"Liberálové a establishment ve Spojených státech považuje Donalda Trumpa za nebezpečí, protože ohrožuje demokracii. To je ale lež. On ztělesňuje pravdu o našem politickém systému." To jsou slova německého filozofa a publicisty Alexandera Graua, která zveřejnil časopis Cicero.
Karel Hvížďala.
Karel Hvížďala. | Foto: Jakub Plíhal

Totéž ale platí i u nás, o Andreji Babišovi. Filozof ve svém eseji vychází z klasické definice: Demokracie je vláda lidu, jenže to je kolosální nesmysl. Argumentační embryo. Demokracie je především forma vládnutí, v které nevládne žádný monarcha, žádná dědičná aristokracie, žádná politická strana a žádný diktátor, ale taky žádný lid.

Střízlivě viděno, tvrdí filozof, jsou demokracie vládou vybrané aristokracie. A tato vládnoucí kasta praktikuje faktickou moc: nechává si ji každých pár roků potvrdit. Šlechtický titul se v této praxi nedědí, ale získává se ve volebním procesu. Kdo je k této elitě přijat, určuje ona sama. Kritéria výběru jsou relativně jasná, ale protichůdná, plná intrik, zamlčování, zveřejňování osobních intimností, komunikační dovednosti, skromnosti i velikášství, emocí a gest.

Názory osobností

Texty v této sekci tvoří osobnosti společenského dění. Jedná se o obsah, do kterého redakce nezasahuje.

Reprezentativní demokracie má sklon si vybírat jeden typ lidí, a to jsou většinou sociopaté, tedy manipulátoři. V nepřehledných strukturách anonymního politického provozu takové typy díky novým komunikačním technologiím snadno vystupují po kariérním žebříku nahoru.  Chce to jen mít schopnost beze studu vyslovovat lži typu: Se mnou přichází zlatý věk Ameriky. Za Babiše bylo líp! atd. Proto vláda takových jednotlivců je jen vládou rozmaru.

Jinými slovy pánové Donald Trump, Andrej Babiš a jim podobní nepředstavují nehodu systémů. Jsou výrazem logiky vývoje v době rychlých změn. Oba, jeden v Americe, druhý v Česku, patří k nejkřiklavějším, nejordinérnějším a k zcela bezskrupulózním politikům, ale jsou produktem reprezentativní demokracie v době nedůvěry v instituce, kdy slovo ztratilo váhu. Pravda je dnes podle filozofa Graua už jen náboženským pojmem. Rozhodně nepatří do politiky, která naopak pravdu vždy konstruuje. Pravdu v politice má pouze vítěz. Pravda poražených je Fake News. Trump se umí chovat před kamerou: předvádí divadlo, které má nejsilnější účinek, jak se to naučil v televizních show.

U nás je tomu ale jinak, Andrej Babiš neumí ani pořádně česky, za řečnickým pultem vypadá jak figurka z loutkového divadla, z mediálního dialogu má strach, a přesto má nejvyšší preference. To svědčí jen o jednom rozdílu. Snáze se smiřujeme s nižšími výkony. Oba vítězí proto, že pochopili logiku masové konzumní společnosti. Ale také proto, říká nadějně Alexander Grau, nemohou ve své zemi nic výrazně změnit. Bohužel podobní sociopaté komplikují vládnutí i ve Francii, Německu a v dalších zemích.

Napsáno pro ČRo Plus.

 
Jiří Švábpřed 4 měsíci

Na malý argumentační nedostatek si dovolím upozornit. Jednak ta politická "elita" není nic kompaktního, je ro směs. Druhá věc je ještě důležitější, touto "elitou" zkonstruovaná pravda má jenu vadu. Zpravidla odporuje faktům. A falešné hodnocení (nepochopení) skutečnosti vede zákonitě do zdi. Jinými slovy každá totalita, i ta dnešní šaškovská, skončí v kotrmelcích.

JP
Jindřich Plzákpřed 4 měsíci
Tento komentář byl odstraněn, protože porušoval pravidla diskuzí.
JG
Jan Geduldigerpřed 4 měsíci

Že si lid mile rád zvolí svého tyrana, to věděl už Platón. Podle něj je demokracie tím pádem podřadným společenským zřízením. O nějakých 2000 let později přišel nějaký Montesquieu s nápadem, že by se to dalo řešit dělbou moci. Mně připadá, že bolístky demokracií vězí právě v nedostatečném respektu k tomuto principu (třeba kdo jmenuje a odvolává soudce, kolik moci má prezident...). Počíná to volebním systémem: většinové systémy (např. USA), kde vítěz bere všechno, vždy povedou k většímu demokratickému deficitu než systémy poměrné. To nedělá Trumpy z trumpistů a už vůbec ne ze VŠECH Američanů - skoro polovina USA ho nechtěla.

Právě se děje

Další zprávy