Tak trochu nespravedlivě utopená byla zpráva o tom, že ODS spolu s britskými konzervativci a polskou stranou Právo a Spravedlnost nevystoupí ze středopravého seskupení v europarlamentu ESL-ED.
ODS tak zůstane ve stejné frakci jako německá CDU a CSU nebo česká KDU-ČSL a Evropští demokraté.
KDU-ČSL to vítá, stejně jako zelení. ESL-ED je jim blízká.
Česká republika bude za dva roky předseda Evropské unii. Bude to tlak na politickou scénu a státní správu dosud nevídaný.
Připravit desítky ministerských zasedání, nejméně dva summity, vést stovky jednání velvyslanců a jejich zástupců v Radě EU v Bruselu - to je věc, která si vyžádá vysoké odborné schopnosti a hlavně program! Jaký evropský program ale bude mít vláda tak různých koaličních stran?
Zatím je evropská politika nové vlády nejasná. Zelení na evropské scéně jsou silně pro-integrační a mnohdy levicovější než socialisté.
Křesťanské strany mají rády silnou Evropu.
ODS dosud byla pro slabší Evropu a silnější národní státy.#reklama
Vypadá to tedy, že ODS zjemňuje evropskou rétoriku, jinak by nová česká vláda mohla jen stěží vystupovat v zahraničí jednotně. A to by v období českého předsednictví v EU byl vážný problém. Nejednota v názorech, programu a vyjednávání znamená zatažení dalších - tehdy už šestadvaceti zemí - do domácích šarvátek. To není dobrá představa.
Musíme si počkat, jak evropská politika nové vlády bude vypadat, vláda se teprve tvoří a nemá mandát. Zdá se ale, že málokdo má zájem na neúspěchu českého předsednictví, či na nečitelné evropské politice.
Politická odpovědnost je v Evropě skutečně zajímavý fenomén.
Autor je šéfeditorem zpravodajství ČT