Ten příběh se skutečně stal. Maďar s židovskými kořeny Frank Lowy začínal v Austrálii jako prodavač na ulici, pak měl malý krámek a během šedesáti let se stal jedním z nejbohatších Australanů.
Vlastní společnost Westfield Group a založil Lowy Institut.
Právě Lowy Institut si zaslouží zvláštní pozornost. Při jednom významném výročí se starší pán zeptal australské vlády, co by mohl pro svou zemi udělat, když mu toho dala tolik: nový život, bohatství a rodinu.
"Dejte nám institut pro politiku a ekonomii," zněla odpověď.
Frank Lowy vzal několik milionů dolarů, pořídil noblesní starosvětský dům (býval v něm džentlmenský klub Nového Jižního Walesu) a najal špičkové odborníky na mezinárodní otázky. Většina z nich pracovala pro různé premiéry, publikovala po celém světě.
Lowyho soukromý institut jim dal peníze a zázemí, aby mohli připravit pro Austrálii odborné strategické studie, reprezentovat ji na mezinárodních konferencích a lákat světové politické a ekonomické celebrity, aby přijely přednášet do Austrálie. Zviditelňovat ji ve světě.
V nízkém viktoriánském domku v centru Sydney, kde Lowyho institut sídlí, nás přijal jeho ředitel pro globální otázky Michael Fullilove.
Během povídání prozradil, že po studiích na universitách v Sydney a Oxfordu, kde si udělal doktorát, odjel na humanitární misi OSN do Východního Timoru. Jako dobrovolník jel pomáhat OSN.
Můžeme si s cynismem sobě vlastním myslet cokoliv, ale na anglickém dědictví v oblasti dobročinnosti něco je. Vědomí, že jedinec společnosti vždycky něco dluží a lidé kolem by měli mít užitek z jeho umu a peněz, je zavazující. Dobročinnost se bere jako dobrý mrav.#reklama
Jsme sice pyšný národ plný cynismu nad mravy národů cizích, ale v něčem bychom se mohli nechat inspirovat. Určitě Frankem Lowym.
Autor je šéfeditorem zpravodajství ČT