Milan Fridrich | Názory
12. 7. 2006 0:01

O pozitivním efektu bodového systému

Že bychom se nakonec dočkali rušení některých nesmyslných značek omezujících rychlost? Byla by to revoluce. Nejen v pravidlech, v myšlení.

Pokud nový bodový systém přinese přehodnocení mnohdy nelogicky umístěných dvacítek, čtyřicítek a někde i desítek, měli bychom pochopit, že ono nemilované opatření jménem "nový silniční zákon" oplývá nečekanými účinky. Bez bodového systému bylo nemyslitelné, aby se značení změnilo.

Zažil jsem to přitom docela nedávno při cestě přípojkou z pražského Karlína nahoru k Velké Ohradě. Točitá silnice nutí jet řidiče třicet kvůli stavbě.

Je jedno, že o víkendech nebo v noci připomíná ruch na oné "stavbě" ticho saharské pouště. Zkuste jet při bodovém systému padesát a narazit na hladového policistu prohnete se a zapotíte. Přitom by tam stačilo dát výstražné znamení.

Točitá ulice je krkolomná a těžko si představit, že tam někdo pojede osmdesátkou.

U vyšehradského tunelu je desítka. To se rovná téměř rychlosti vypnutého motoru. Ano, přeháním, ale všichni víme, že jezdíme oním tunelem přibližně třicet, někdy dvacet. Kdo by se nebál kolejí, zvlášť v dešti. A kdo se nebojí, toho desítka nezastaví. Už tam vidím radar a za policejním autem pytel na peníze.

Takových věcí jsou jen po Praze desítky. Po republice stovky.

Některá omezení zapomenou silničáři léta na místě, kde už nejsou potřeba, jinde zapomenou přidat konec tohoto omezení.

Když jsem mluvil s jedním dopravním policistou, sympatickým chlapíkem, říkal: Odborníci vždycky vypočítají bezpečnou rychlost, a pak se udělá mínus dvacet kilometrů a vyrobí se značka.

K čemu jsou ale takové metody, když výtržníci pravidla stejně porušují a ti ostatní jsou stejně opatrní. Nehody stojí peníze, pojišťovny vám zhorší bonus-malus a prodraží se povinné rčení, havarijní pojistka. Nejen nový silniční zákon ovlivňuje naše chování na silnici. Taky se třeba bojíme o život a o peníze.

Buďme k sobě jako občané jedné země féroví. Vypočtěme skutečné rychlosti k problémovým úsekům silnic, dejme značky jen tam, kde jsou zapotřebí. Ať je bodový systém tvrdý, ale není možné ho aplikovat se šlendriánem značení.

Když zhodnotím ježdění za poslední týden, cítím se na silnici bezpečněji.

Když se zlepší a zlidští značení na silnicích, lidé budou mít i větší respekt k úřadům.

A tím budeme víc jako Němci, Švýcaři nebo Skandinávci, kteří chápou, že policie je na silnici kvůli jejich bezpečí, ne aby peskovala za nesmysly. A berou, když někde musejí zpomalit.

Pak budeme snáz respektovat a chápat i bodový systém.

Autor je šéfeditorem zpravodajství ČT.

 

Právě se děje

Další zprávy