Přes 130 mrtvých v Iráku nebo 14 v Mekce. Co je důležitější zpráva? O čem vysílat dříve?
Ač je to děsivé, v novinařině člověk musí neustále volit mezi významem zpráv, které by se neměly poměřovat. Jenže něco musíte dát na začátek, něco na druhé místo a některou ze zpráv na konec. Zprávy plynou v časové řadě. Ale co s těmi mrtvými? Rozhoduje počet nebo místo?
Jak vysvětlit příbuzným mrtvých, že přednost mají ti druzí? Tahle logika se těžko přijímá. Jenže vy přesto musíte volit a zprávy seřadit.
"V Iráku pořád někoho zabíjejí. Mekka je zajímavější," prohlásil jeden z kolegů. "Irák je přednější. Tolik mrtvých tam dlouho nebylo. Za pár dnů se v Mekce zase ušlapou stovky poutníků. To se tam děje každý rok," namítal jiný. Každý házel na váhy jiné argumenty. Hájil si svou.
Spor o pořadí tragických zpráv se vedl v rovině síly překvapení.
V Iráku jsou atentáty častější než u nás autonehody s nějakou tou mrtvolou, takže nic nového a šokujícího. Na politickou situaci mají bomby pramalý vliv, stejně jako na odchod americké armády. Takže, proč to dát před tragický příběh čtrnácti mrtvých poutníků? Vždyť to není nic nového.#reklama
Naproti tomu Mekka to je symbol islámu. Magické místo, kam muslimové chodí vzdát hold svému Bohu. Když spadne hotel a několik jich zemře, i člověka v Evropě to ohromí. Řekne si: Taková hrůza, lidé vykonají svatou cestu a pak je zavalí zdi a suť. Není to válka, jen osud.
Mekka je tragická tím, že nikdo s neštěstím nepočítá. V Iráku je všudypřítomné. A nejen tam. Koho dojme sto mrtvých Palestinců?
Dal jsem zapravdu názoru, že Irák je důležitější. V hloubi duše bych ale dal podobné zprávy vedle sebe. Neměřil je. Bohužel to nejde.
Autor je šéfeditorem zpravodajství ČT