Autonomní oblast Finska, kterou by na mapě stěží našla většina Evropanů, má totiž pro svou radikální politiku podobné argumenty, jaké slyšíme i odjinud. Evropská unie příliš lidem reguluje život a boří tradiční zvyklosti. Na Alandech mají kvůli Unii problém se žvýkacím tabákem.
Žvýkací tabák je totiž na Alandech osvobozen od spotřební daně.
Evropská komise proto podala na Alandy žalobu a chce je přinutit, aby tento tradiční požitek daní zatížil. Proč je EU natolik tvrdá? Řídí se neosobní literou směrnic. Tabákové výrobky podléhají spotřební dani a neexistují výjimky. Každá země EU dokonce musí respektovat minimální spotřební daň. Dočasnou nižší sazbu mají jen nové členské státy.
Odchod Aland z EU by nikoho moc nebolel. Je to opravdu jen pár ostrovů mezi Finskem a Švédskem. Bolí princip. Politici mají plnou pusu řečí o výhodách a významu jednotného trhu, ale když je obor, v němž je výhodnější tento trh nemít, začnou kolem sebe kopat a občas dokonce hrozit vystoupením z EU. Jenže jednotný trh nemůže být milován zcela.
Vždy je něco, kde má konkrétní země důvod na jiný režim. Ve Francii chtějí nízkou spotřební daň na víno a nižší DPH pro ubytování a restaurace. Ceny jsou v zemi vysoké a nižší daně je mohou srazit.#reklama
Česku by se nyní hodilo nižší DPH na stavbu nových bytů a domů.
Možná je Evropa příliš regulovaná. Tvrdí to nakonec i její zastánci. Na druhou stranu se k ní ale nedá přistupovat tak, že si vybereme jen to, co se nám líbí, a zbytek ať táhne k čertu. Když to udělá každý, je po EU. A nikdo nezpochybňuje, že Unie přináší Evropě víc dobrého než zlého.
Alandy by mohly dát EU dobrý příklad, hodit rukavici. Udělají to?
Autor je šéfeditorem zpravodajství ČT