Jan Lipold Jan Lipold | Názory
28. 12. 2012 23:45

Hledání ztraceného času po hospodách

Hledání ztraceného času po hospodách
Pan výčepní v českobudějovických Masných krámech, rok 1961. Všimněte si, kolik půllitrů a v jakém stavu má roztočených. Pivo při tehdejších technologiích obvykle pěnilo mnohem víc, než jsme dnes zvyklí. A číšníci ho běžně roznášeli ve velkém, a to nejen ve velkokapacitních restauracích, jako jsou Masné krámy.
Všední den poddůstojníka SNB J. Vosátky. Náhodná návštěva v hostinci mnohokrát zabrání neštěstí. "Alkohol a řidič - to se přece k sobě nehodí," domlouvá okrskář náruživci. --- Snímek a dobový text pochází z roku 1958. Momentka je zřejmě nakašírovaná, přesto má nepopiratelnou vypovídací hodnotu.
Muž, který zamyšleně hledí dolů Nerudovou ulicí, je chilský básník a komunistický politik Pablo Neruda. Fotografovi v srpnu 1949 zapózoval před hospodou tehdy zvanou U Nerudy, ovšem známější jako U Dvou Slunců.
U Dvou Slunců, rok 1981. Můžete porovnat stejné místo s předchozím snímkem.
Foto: ČTK
Pivo pění. Malá pocta výčepním, hostům a dalším pracovníkům českého pohostinství.
 

Právě se děje

před 3 minutami

Britská zpěvačka Marianne Faithfullová má koronavirus, její stav je stabilizovaný

Britská zpěvačka Marianne Faithfullová byla po nákaze koronavirem převezena do londýnské nemocnice. Stav třiasedmdesátileté umělkyně je stabilizovaný, uvedla dnes s odvoláním na jejího agenta Francoise Ravarda agentura PA. "Všichni si přejeme její brzké a plné uzdravení," řekl Revard.

Faithfullová se proslavila mimo jiné písní As Tears Go By, kterou v 60. letech napsali členové kapely Rolling Stones Mick Jagger a Keith Richards. S frontmanem skupiny Jaggerem Faithfullová jeden čas i chodila. Měla i úspěšnou sólovou kariéru.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Milion eur věnoval nemocnici v Barceloně také Xavi

Bývalý záložník Barcelony Xavi následoval příklad svého někdejšího spoluhráče a později trenéra Pepa Guardioly a také on věnoval milion eur (27,7 milionu korun) nemocnici v Barceloně. Ta peníze využije na nákup pomůcek pro ošetřující personál i pro pacienty s nemocí Covid-19.

Čtyřicetiletý Xavi, jenž v současnosti trénuje katarský klub Al Sád, je barcelonským odchovancem a s klubem vyhrál osmkrát španělskou ligu a čtyřikrát Ligu mistrů.

Milion eur na boj s koronavirem už věnoval také bývalý Xaviho spoluhráč Lionel Messi, jenž částku rozdělil mezi barcelonskou nemocnici a lékařská zařízení v rodné Argentině.

Fotbalisté Barcelony se také po dobu krize vzdají 70 procent platu, aby přispěli na mzdy ostatních zaměstnanců. Španělská liga byla přerušena v polovině března a její restart je podobně jako u dalších evropských soutěží v nedohlednu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Přestřelka drogových kartelů v Mexiku si vyžádala 19 mrtvých, násilí trvá navzdory pandemii

Při přestřelce mezi dvěma drogovými gangy v severomexickém státě Chihuahua zemřelo 19 lidí. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na státní zastupitelství. K zabezpečení oblasti, kde spolu soupeří kartely Sinaloa a Juarez, byli vysláni vojáci a policie. Podle místních médií patřily gangy ke jmenovaným znesvářeným kartelům.

Bezpečnostní síly v osadě Chuchuichupa nedaleko města Madera v pátek večer místního času nalezly 18 těl, dva granáty, dva vozy a 18 dlouhých střelných zbraní. Podle agentury AP přestřelku se zraněními přežili dva muži. Jeden později zemřel v nemocnici, druhý je ve vazbě. 

V pátek mexický prezident Andrés Manuel López Obrador konstatoval, že násilí mezi kriminálními skupinami přetrvává navzdory šíření koronaviru v zemi

Zdroj: ČTK
Další zprávy