Lukáš Tóth Lukáš Tóth | Názory
4. 3. 2020 18:30

Pomáhá avokádo drogovým kartelům? A jiné otázky z řidičáků do pekla

Není vám jedno, jak na tom planeta je, a rádi byste pomohli? Třeba tím, jak žijete, co jíte a kupujete? Problém je, že zjistit, co opravdu prospívá a co v reálu spíše škodí, je víc než obtížné. Přesto se cynici, kteří proto radí nedělat raději nic, mýlí.
Avokádová sklizeň v Angole.
Avokádová sklizeň v Angole. | Foto: Jakub Plíhal

Je to skoro evergreen. Příspěvky na charitu, která má pomáhat po povodních, někdy skončí v kapse jejího zakladatele nebo padnou na úplné zbytečnosti. Avokádu, které si oblíbily masy ekologicky smýšlejících lidí, se zase začíná říkat "zelené zlato", protože s ním kvůli vysoké poptávce ve velkém začaly obchodovat mexické drogové kartely. Na jeho pěstování se navíc spotřebuje tolik vody, že to výrazně přispívá k suchům v Kalifornii.

Foto: Aktuálně.cz

Přesto nejde o příklady toho, jak se necháváme nachytat. Ani o argumenty pro názor, že pokusy dělat něco dobrého musí nutně skončit špatně. Jde jen o ilustraci prostého faktu, že vyznat se v propojeném světě je extrémně těžké. Ostatně i OSN, disponující obřím aparátem, se dočkala pokárání, když hájila nákup lokálních potravin jako způsob, jak redukovat emise (spoiler alert: zdá se, že lokální potraviny emise CO2 příliš neredukují a někdy je pravdou dokonce opak).

Důsledky jakýchkoli akcí je zkrátka v komplikovaném světě prakticky nemožné dohlédnout.

A takové to mohlo být dobré místo

Do krásně komické absurdity to dotáhli tvůrci seriálu Dobré místo. Lidé v něm na Zemi za svoje činy sbírají plusové a minusové body. Na konci života se ze součtu dozvědí, zda půjdou do Dobrého, či Zlého místa. Podobnost s nebem a peklem je samozřejmě čistě náhodná. Za zapamatování si narozenin sourozence tak člověk dostane 15 bodů, za použití vlastní tašky v obchodě si jich připíše dokonce 1980. Za genocidu jich pro změnu několik set tisíc ztratí. Něco jako bodový systém u řidičských průkazů.

V čem je háček? Koupíte si jablko. Je zdravé (+ body), třeba místo toho sníte méně hovězího (+), možná ho dáte svým dětem (+++), podpoříte zemědělce (+). Jenže: při jeho pěstování se používaly pesticidy (-), zemědělec dře kůži ze svých zaměstnanců (-) a třeba o tom ještě nedávno psali ve vašich oblíbených novinách a vy jste zprávu ignorovali (-). Co všechno vaše snědené jablko může způsobit za dvě generace, je už opravdu vysoká matematika.

Začínáte tušit problém? Není divu, že v seriálu se do Dobrého místa už přes 500 let nikdo nedostal. S nejistou výjimkou Abrahama Lincolna, kterému dali zasloužený jednorázový bonus za zrušení otroctví.

Ale vážně. Domýšlení důsledků jakékoli lidské aktivity se potýká, trochu zjednodušeně řečeno, se dvěma problémy. Jednak s otázkou, co všechno do hodnocení započíst. A pak také s tím, jak různé aspekty vzájemně porovnávat a měřit. Zatímco první otázka je spíše doménou morálních filozofů, na druhou se snaží odpovídat vědci.

Díky jejich studiím se tak dnes můžeme docela spolehnout, že nahrazení alespoň trochy hovězího jiným druhem masa omezí využití půdy, energie i změnu klimatu. Jenže každá taková studie je otázkou tisíců hodin akademické práce. U velké části výrobků tak "tajenku" nikdy nerozluštíme.

Vědci navíc vedou nerovný boj s různými lifestyle blogery (či autory sloupků, jako je Psycho), sociálními sítěmi, velkohubými prohlášeními firem či hyperreakcemi na marginální problémy (brčka!), v jejichž záplavě se i důležitá doporučení často ztratí.

Pomáhej, kde jsi

Do důsledků zkouší dovést snahu být prospěšný na základě vědeckých poznatků hnutí efektivního altruismu. Snaží se poskytovat návody, jak efektivně zasvětit svůj život službě ostatním - od volby kariéry přes výběr problémů, které si zaslouží pozornost, až po konkrétní malé kroky. Samozřejmě jen pokud si něco takového člověk zvolí. Většina z nás jistě zdaleka nemá podobné ambice. Přesto racionální přístup k "prospěšnosti" přichází i s návody, kterých by se měl držet každý, kdo chce občas pomoci a zároveň se netouží dívat na hořící Indonésii poté, co léta s dobrým pocitem kupoval palmový olej.

Na co efektivní altruisté a další také přišli? Například: zdravý rozum je důležitý. Stejně tak kritika vlastního přesvědčení. Pokud něco vypadá jako příliš extrémní akce, pravděpodobně to také extrémní je (nevyměňujte hned svou kariéru za Armádu spásy, můžete být prospěšní i tam, kde jste). Pomáhat se dá na všech úrovních (pracovní, rodinné…). Nepodléhat pěně dní (pokud se něco jako blesk šíří sociálními sítěmi, často to s efektivní pomocí nemá nic společného). Zjistit si maximum informací (o charitě, které posílám peníze, či výrobku, který kupuji) a hodnotit je podle toho, kde má můj příspěvek největší dopad. Pomocí na jedné frontě neškodit na jiné jen proto, že ji považuji za méně důležitou. Data a analýzy z důvěryhodných zdrojů mají větší váhu než slova chlapů z hospody nebo Facebooku. Pocit morální nadřazenosti z něčeho, o čem si myslím, že je prospěšné, indikuje vždy problém.

Že si nejsme jisti, zda je něco opravdu "dobré", neznamená, že to není alespoň "lepší". Je tedy lépe sousedům pomáhat než nepomáhat, na charitu přispívat než nepřispívat a odpad třídit než netřídit. Cynismus není tím, co bychom měli v tomto případě pěstovat. Nemusíme se sice nakonec tak úplně vydat po Stairway to Heaven, ale rozhodně to nebude Highway to Hell.

Autor, ekonom, je spolumajitelem společnosti Behavio.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 7 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy