* Premiérův poradce Roman Joch odpovídal online čtenářům Aktuálně.cz. * Z odpovědí vybíráme: * Ohledně patřičného postoje k putinovskému Rusku bych mu (prezidentu Klausovi) celkem rád poradil, protože v této otázce, domnívám se, se mýlí. * Potřebujeme přirozenou romskou elitu (nikoli umělou, vytvořenou "díky" kvótám a pozitivní diskriminaci!), která bude působit jako vzor a model k následování pro romskou mládež. * (Prezidenta) Beneše vnímám jako analogii Pétaina, Dubčeka či Sarumana: trpěl iluzí, že si lze hrát s Ďáblem a ,,zvládnout" ho. * Celé odpovědi najdete pod článkem.
Pokud jde o předpovědi, zatím premiérovu poradci Romanu Jochovi pozoruhodně vycházejí.
„Mé odhady: další a pokračující posilování vlivu a moci premiéra - jak ve vládě, tak ve vládní koalici. Pokud jde o její ostatní součásti či osobnosti, pokles či ponížení těch, kdo se až doposud jevili jako mocní a vlivní," napsal například o vývoji na domácí politické scéně už loni v prosinci, když předpovídal, jaký bude rok 2012.
O přímé volbě prezidenta si myslí, že je zbytečná a škodlivá. Soudí, že „přímou volbou bude zvolen „nejnižší společný jmenovatel" - tedy nejméně vyhraněný, nejméně originální, nejvíce průměrný, nejvíce nemastný-neslaný kandidát, který coby šedivý průměr bude vadit nejmenšímu počtu lidí."
MUDr. Roman Joch
Poradce premiéra pro zahraniční politiku a lidská práva.Vystudoval medicínu na 1. LF UK v Praze. V letech 1994 až 1996 byl zahraničním tajemníkem ODA. Od založení Občanského institutu je jeho spolupracovníkem, od r. 1996 stálým výzkumným pracovníkem. Ředitelem se stal v roce 2003. Přednáší na Národohospodářské fakultě VŠE a na soukromé vysoké škole Cevro institut. Hlavními oblastmi jeho specializace jsou politická filozofie, mezinárodní vztahy a USA.
A podobně vyhraněný názor měl například i na nedávné studentské protesty Týden neklidu, pořádané iniciativou Za svobodné vysoké školy a zaměřené proti školnému a větší kontrole státu nad tím, nač školy vydávají veřejné prostředky.
„Daňoví poplatníci platí státu daně a volí si demokraticky své politické reprezentanty. Ti mají právo jako jejich zástupci rozhodnout, kam tyto peníze poputují. Studenty ani profesory voliči nezvolili, oni ty peníze nevydělali, nemají tedy právo o nich rozhodovat," uvedl pro Parlamentní listy.
Svými názory zkrátka čas od času budí pořádný rozruch - nikdy se ale nevyhýbal diskusím, v nichž je měl obhajovat.
A co si myslí o nejnovějším vývoji české politiky, současném stavu lidských práv nebo třeba o nedávných událostech v Břeclavi? Nejen na to jste se mohli ptát v online rozhovoru.
(Redakce Aktuálně.cz čtenářům děkuje za pochopení, že Roman Joch kvůli časové zaneprázdněnosti nemohl zodpovědět všechny položené otázky)