Petr Fischer Petr Fischer | Názory
3. 1. 2020 7:30

Rok, kdy Andrej Babiš začíná připomínat Václava Klause

Nepotřebujeme slyšet, jak skvěle na tom jsme. Potřebujeme změny, které nám pomohou, abychom se zase nemuseli dívat, jak nás sousedé předbíhají. Potřebujeme, aby se do Česka vrátila politika.
Vážení občané, naše země vzkvétá! Premiér Andrej Babiš během novoročního projevu.
Vážení občané, naše země vzkvétá! Premiér Andrej Babiš během novoročního projevu. | Foto: twitter ČT24

Start do nového roku se letos opravdu vyvedl. Všichni čtyři nejvyšší ústavní činitelé přispěchali s uklidněním, že se nám daří dobře, a měli bychom tudíž být spokojeni.

Spokojen - až na ty klimatické alarmisty, kteří všechno kazí - je i lídr Senátu Jaroslav Kubera, což je přinejmenším zvláštní, uvážíme-li, že jeho strana si dělá nárok stát se nejsilnější autentickou konkurencí Andreje Babiše. Co tedy ještě vůbec chtít a čekat od nového roku v zemi, kde všechno běží ideálně, vláda myslí na každého jednotlivce, rostou platy i HDP a všichni se mají dobře?

Ta naše bublina česká

Přejme si, aby rok 2020 především ukončil podivné sebeuspokojení, kterému se Česko může už nějaký ten rok oddávat díky tomu, že se veze na konjunkturální vlně německé ekonomiky. A také na vlnách evropských peněz, kterých vláda využívá jako investičního polštáře, protože sama investuje jen na papíře.

Jistě není dobré, když společnost trpí pocity méněcennosti. Bez zdravého sebevědomí není úspěchu. Jenže samochvála, jakou provozuje současný předseda vlády, připomíná spíše narcismus. Premiér se chválí často a s velkou chutí, aniž by dával najevo, že mu dělají starosti skryté dluhy - klesající dostupnost bydlení, ohrožené sociální služby, exekuce, regionální patologie vyloučených lokalit a drhnutí státní správy, které nechybí jen digitální, ale i lidská pružnost.

Ekonomická jednorozměrnost, kterou Andrej Babiš dlouhodobě chrlí na občany, už v některých ohledech přesahuje i omezený ekonomismus 90. let minulého století, kdy se byznys (peníze) skrýval opravdu za vším.

Premiér systematickou sebechválou a přehlížením strukturálních problémů vytvořil kolem Česka politickou bublinu. Žije se v ní zatím vlastně docela dobře, ale jenom těm, kdo ji nevidí či vidět nechtějí. Podobná bublina, zkreslující skutečné zaostávání za světem, rostla kolem Česka i v devadesátých letech. Také tehdy premiér Václav Klaus prezentoval republiku domovu i světu jako evropského premianta. Jako výtečníka, který všechno dělá dobře a může sloužit jako vzor pro ostatní dosud kulhající.

Krize, která se táhla od roku 1996 prakticky až do začátku 21. století pak ukázala, že to bylo z velké části právě falešné české sebevědomí, co zbrzdilo ekonomický, sociální i kulturní vývoj země minimálně o několik let.

Václav Klaus si nedokázal přiznat, že by něco mohl udělat špatně, přel se o interpretaci. Andrej Babiš negativa vytěsňuje, zahlazuje a neustálým opakováním kladů ("už nás čekají jen samá pozitiva", říká se v jedné kultovní české veselohře z doby normalizace) vytváří dojem pohody, klidu, bezpečí a spokojenosti. Dojem země, v níž už toho na práci vlastně moc nezbývá.

O kapse a politice

Česko nutně potřebuje, aby tahle marketingová bublina konečně praskla. Aby se politika vrátila k realitě. Potřebuje, aby se rok 2020 stal právě v tomto smyslu rokem návratu politiky do Česka.

Nemusí to nutně znamenat konec éry Andreje Babiše. I současný premiér a jeho lidé, včetně politických partnerů, by nepochybně zvládli politiku skutečnou - otevřenou, promyšlenou, strategicky a rozvojově orientovanou. Stačilo by přeřadit, stačilo by chtít. Manipulace je ale samozřejmě snadnější a přináší rychlejší vděk voličstva.

Přejme si tedy společně, aby nás právě letošek falešného ochranného obalu zbavil. Čím dříve se to podaří, tím méně to bude bolet. Nepotřebujeme si lhát do kapsy, potřebujeme změny, které nám pomohou, abychom se zase nemuseli dívat, jak nás sousedé jeden po druhém předbíhají.

Sestřih novoročního projevu premiéra Andreje Babiše. | Video: twitter ČT24
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy