Martina Macková | Rozhovory
7. 10. 2008 7:20

Hovorka: Julínkovy návrhy nikde na světě nefungují

Rušit poplatky není populistické, říká poslanec
Ludvík Hovorka (KDU-ČSL) hovoří s novináři v kuloárech
Ludvík Hovorka (KDU-ČSL) hovoří s novináři v kuloárech | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Je víc než pravděpodobné, že po volbách se opozici podaří zrušit zdravotní poplatky pro děti. Pomůže jí koaliční poslanec Ludvík Hovorka (KDU-ČSL).

Ten má navíc vlastní návrh. Poruší tím koaliční dohodu, ale to mu nevadí. Je možné, že jej podpoří i další poslanci koalice.

V exkluzivním rozhovoru pro Aktuálně.cz Hovorka říká, že návrh ČSSD není populistický, jen tak nyní před volbami vypadá.

A odhaluje, že je připraven hlasovat s opozicí i v dalších případech, proti reformním zákonům ministra Tomáše Julínka (ODS). Přitom říká: „Nikdy jsem nevyjednával s opozicí."

Samoživitelky nezvládají platit poplatky

A: Kolik jste už letos zaplatil u lékaře, máte to spočítané?

Byl jsem, ale sám jen jednou, třicet korun. Dnes podruhé.

A: A co vaše rodina? Rodiče, nepřekročili jste limit?

V žádném případě. Ale platili jsme už více peněz, dcera byla v nemocnici delší dobu na složitějším vyšetření. Dostal jsem ale přes 40 dopisů a mailů od lidí, kterým to dělá problémy. Maminky, které se samy starají o děti, s placením nesouhlasí a mají s ním problém, i když jsou třeba voličky ODS. Myslím, že bez ohledu na cokoliv by děti neměly platit, společnost je potřebuje. Zvyšují se nároky na důchodový systém, populace stárne, stát by neměl komplikovat rodinám s dětmi život.

A. V Česku se přece mluví o tom, že nastal baby boom…

To ne, je to jen krátké oživení, ne setrvalý stav. Jsme na tom stále špatně.

A: Vypadá to, že jste podpořil opoziční poplatkový zákon jen proto, abyste mohl navrhnout svůj.

Není to tak. Chtěl jsem zejména, aby v zákoně byly kompenzace, pokud budou další výjimky z placení. A také chci pro důchodce poplatek s časovým omezením. Například když budou v nemocnici déle než 28 dní, pak nebudou platit. I v Německu je omezení podobné, systém je tak spravedlivý.

Ludvík Hovorka vyzval, aby sjezd lidovcům potvrdil, že nemusí brát ohled na programové prohlášení vlády.
Ludvík Hovorka vyzval, aby sjezd lidovcům potvrdil, že nemusí brát ohled na programové prohlášení vlády. | Foto: Aktuálně.cz, Tomáš Adamec

A: Návrh ČSSD, aby neplatily děti, důchodci a rodiny s nízkými příjmy, je tedy populistický?

Je to problém. Výjimek se může udělat řada, ale bez kompenzace to vyvolá bouři nevole a problémů. Lékárny na malých obcích budou mít bez poplatků problémy, když je poplatek navázaný na DPH a marži lékárny.

A: Bez kompenzací je to předvolební tah?

Celá řada zákonů, kterou jsme nyní projednávali, byla dělána cíleně před volbami. Ale je pravda, že zákon o zrušení poplatků je ve sněmovně už od konce minulého roku. Byl zamítnut, pak se objevil znovu a díky červnovým obstrukcím se odsunul až na dobu před volbami. Má to nádech populismu, ale že se o něm mluví týden před volbami, to není jen dílem opozice, ale děním v červnové sněmovně.

Nevyjednávám s opozicí

A: Budete vyjednávat s ČSSD o svém návrhu?

Nikdy jsem nevyjednával s opozicí. Nechci poplatky úplně zrušit, ale už od loňska říkám, že je špatně, když se na jedné straně zavede jedna sazba daně, která nezohledňuje jednotlivé příjmové skupiny lidí a na druhé straně se zavedou poplatky. U dětí není důvod něco regulovat a důchodci něco pro společnost udělali. Společnost by se k nim měla chovat ohleduplně.

A: Lidovci ale měli ve volebním programu zpoplatnění lékařské péče.

Ano, jako jediní. Ale v našem programu to bylo jinak, než jak to nakonec koalice udělala. Připouštěli jsme poplatky za stravu v nemocnici a za recepty, které by do systému přivedly 1 až 3 miliardy korun. Ale neříkali jsme nic o plošném zpoplatnění systému. Mluvili jsme o poplatcích jako o možnosti doplňkových příjmů, ne jako o základu reformy nebo o něčem, čím by mohla začínat reforma.

A: Poplatkový zákon ČSSD jste podpořil i proto, že nesouhlasíte s poplatkovým zákonem, který ministerstvo napsalo na základě koaliční dohody.

Novela ruší starý zákon o zdraví lidu, kde je pro každého zakotvený nárok na zdravotní péči podle poznatků poslední vědy. Nově se mluví jen o poskytování zdravotních služeb a o povinnosti platit. Člověk má nárok jen na služby přiměřené jeho zdravotnímu stavu, přiměřeně bezpečné, které jsou poskytovány ekonomicky nejméně náročným způsobem. Ale není popsáno, co to vlastně je. Ani není popsáno v zákoně, co mu bude uhrazeno a co ne a kolik si bude muset připlatit.

A: Ale vy sám říkáte, že poplatky jsou začátek.

Poplatky veřejnost nejvíc vnímá, ale problém je v dalších zákonech kolem reformy. Vláda po schválení reformního balíku schválila ještě plán legislativních opatření na ministerstvu zdravotnictví. Ministerstvo chce udělat změny, které jsou proti vládnímu prohlášení.

Politici se pokusí dohodnout o zdravotnické reformě. Ministr zdravotnictví Julínek si je vede k premiérovi do Kramářovy vily
Politici se pokusí dohodnout o zdravotnické reformě. Ministr zdravotnictví Julínek si je vede k premiérovi do Kramářovy vily | Foto: Ludvík Hradilek

A: Jste přece vládní strana, jak je to možné?

Na to jsem se taky ptal, ale ministerstvo mi řeklo, že když vláda vzala na vědomí tento plán, tak tím udělala změnu a doplněk vládního prohlášení a to znamená jeho rozšíření. Naopak Cyril Svoboda (šéf Legislativní rady vlády) mi řekl, že to není pravda. Když jsem ale požadoval, aby se u chystaných zákonů připravil také dopad regulace na občana - tzv. hodnocení RIA, tak jsem se dozvěděl toto. Vláda sice v říjnu přijala opatření, že RIA musí u zákonů být, ale usnesení o tom, že se budou dělat tyto zdravotnické zákony, padlo už v srpnu a tím pádem to nemusí být.

A: Některé zákony reformy jsou ale odloženy.

Nikde ale není psáno, že nemohou jít do řízení už týden po volbách. Je na to velký tlak. Jsou v nich nepřijatelné změny. U zákonů o zdravotním pojištění a zdravotních pojišťovnách či univerzitních nemocnicích jde o ohrožení pacienta a ohrožení systému.

Ministr chce být první na světě

A: V čem je to ohrožení?

Nově by veřejné prostředky, tedy povinnou daň každého, měly spravovat soukromé firmy. Byl by to ale zvláštní druh podnikání. Podnikatel v tomto oboru by měl zákonem stanovené příjmy a když by chtěl z peněz - dnes 220 miliard - vytvořit pro sebe zisk, pak s těmito pevně stanovenými příjmy omezí výdaje na každého pacienta a začne platit méně lékařům. Z toho vyplývá, že zisk vytvoří jen na úkor lidí a těch, kteří léčí.

A: Nemělo by to být podnikání?

Světové zdravotnická organizace řekla, že ve zdravotnictví není volný neomezený trh. Že to není druh zboží a nemůže to fungovat na běžných tržních mechanismech, pokud se jedná o zdraví. Je jasné, že každý člověk dá všechny své peníze za to, aby byl zdravý.

Ale ten systém by byl nákladný, protože část peněz by šla na režijní náklady pojišťoven, na marketing a na bonusy pro pojištěnce, protože by nastal by větší boj o klienta. Peněz na léčení by zbývalo málo, tak by vznikl tlak na zdražení nebo připlácení spoluúčasti. Nebezpečí je v tom, že nikde nejsou definovány standardy péče. Není přesně popsáno, na co má poplatník nárok. To neexistuje nikde na světě. Toto je naprosto volný byznys bez hranic a omezení.

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek v předsálí poslanecké sněmovny.
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek v předsálí poslanecké sněmovny. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

A: Není to jen poplašné tvrzení? Nechal jste si záměr vysvětlit od ministra?

Ale on zatajuje, že to nikde takto nefunguje. Reforma se dělá způsobem, jak zajistit ponejvíce peněz pro soukromé firmy, a to je naprosto špatně. Základem každé reformy musí být jednání s odborníky, kdy se hledá řešení, jak systém zlepšit. Ale nyní se to dělá bez odborníků a tím stylem, že ODS přinesla myšlenku, že když se z pojišťoven udělají akciové společnosti a ty se pak prodají, že to bude nejlepší pro zdravotnictví.

A: Opravdu to nikde takto není?

Já jsem se ptal ministra Julínka, kde to na světě funguje tak, jak jeho ministerstvo navrhuje v zákoně o zdravotních pojišťovnách.  A ministr řekl: Proč bychom nemohli být první zemí, kde to fungovat bude!

 

Právě se děje

Další zprávy