Praha - Jedna z nejvýznamějších a největších českých humanitárních organizací, společnost Člověk v tísni, dnes slaví 15. výročí svého vzniku.
Šimon Pánek, současný ředitel, stál v roce 1992 u zrodu této organizace, která pomáhá v Afghánistánu, Angole, Čečensku, Indii, Srí Lance, Srbsku, Namíbii a v mnoha dalších zemích.
V České republice stojí například za festivalem filmů s tématikou lidských práv Jeden Svět. Organizuje také "kubánskou celu" na Václavském náměstí, realizuje vzdělávací projekty a řeší problémy sociálně vyloučených.
Šimona Pánka jste se mohli na všechno, co Vás zajímá ohledně organizování či realizování humanitární pomoci, společnosti Člověk v tísni nebo třeba o jeho pohledu na lidská práva.
Odpovědi Šimona Pánka čtěte ZDE:
Odpovězeno: 21. 09. | 11:07Autor: Steve
Otázka: Tuto organizaci taky platim ze svých daní?
Šimon Pánek: Dobrý den čtenáři Aktuálně, děkuji za otázky, budu odpovídat tak rychle, jak to stihnu. Šimon Pánek.
Odpověď první: Ano, část Vašich daní, pokud jsou vládou přerozděleny na humanitární či rozvojovou pomoc či na financování sociálních služeb v ČR, může doputovat - avšak rozhodnutím někoho jiného (nikoli nás) - až do projektů, které realizujeme. Tak je to v případě nevládních projektů (vždy přesně vybíraných a konkrétně financovaných) běžné všude v Evropě.
Odpovězeno: 21. 09. | 11:10Autor: Petr
Otázka: Zdravim a preji hodne uspechu do dalsi prace. Rad bych se zeptal podle jakeho klice planujete rozvojovou pomoc. Diky!
Šimon Pánek: Děkujeme. Plánování a rozhohodvání o rozvojových misích (narozdíl od humanitárních, kde humanitární krize a potřeba sama diktuje, že je třeba zasáhnout) je průnikem našich finančních možností, tedy dostupnosti zdrojů (například pro prioritní země ČR je logicky pravděpodobnější, že uspějeme v nějakém výběrovém řízení než u zemí, kde ČR nemá žádnou vazbu), toho, jestli jsme schopni zajistit potřebnou odbornost (například projekty zemědělské jsou dost specifické a my samozřejěm nemáme in house odborníky na vše) a jestli máme lidské kapacity v takové kvalitě, abychom se cítili na to, že projekt dobře zrealizuje. A samozřejmě klíčová je míra potřeby - potřebnější /chudší atd./ země mají prioritu. Tak trochu čím hůř, tím spíš bychom tam měli pracovat.
Odpovězeno: 21. 09. | 11:11Autor: rick
Otázka: Neplánujete podobně jako Tomáš Pojar přestup do diplomacie?
Šimon Pánek: Rozhodně ne. Pro nejbližších 10 let o tom neuvažuji.
Odpovězeno: 21. 09. | 11:17Autor: D.R.
Otázka: Dobrý den, jak funguje v neziskovkách kontrola financí? Kdykoli posílám někam peníze, mám takové mrazení v zádech, že jen plním černou díru, kdy se např. do Afghánistánu dostane deset procent peněz, co jsem poslal... Kdo má nad vámi kontrolní pravomoc?
Šimon Pánek: Dobrý den, díky, že posíláte. Mám pocit, že to mrazení v ČR znám (je zajímavé, že například v Anglii mi nikdo nic takového o nědůvěře neříkal), možná je to přehnanou mírou nedůvěry nás mezi sebou, k bussinessu, politikům, k sousedovi. Teď k Vaší otázce: základ je výběr solidní organizace - doba fungování, reference, její www a transparentnost, s jakou předkládá veřejnosti, jak s penězi hospodaří - podívejte se třeba na naše www.clovekvtisni a najděte si zprávu o použití sbírky SOS Povodně - skoro 280 milionů) či průběžnou za SOS Srí Lanka... Najdete, jak je výkaznictví vedeno. Právně pak všechny veřejné sbírky podle zákona vyúčtováváme: 1x do roka průběžně a po skončení cele finančnímu ředitelství kraje (magistrátu Prahy). V našem případě asi 2-3% "sežere" základní chod, říká se tomu také mandatorní administrativa či správa a po té další prostředky jsou nutné na řízení realizace, kontrolu, vyúčtování, atd - snažíme se se vším dostat pod 15%, ale někdy je to snadné - stavíte obří stavbu za 15 mil, kterou zadáte firmě a vaše admin a kontrolní výdaje sjou minimální, nebo realizujete složitý komunitně rozvojový projekt náročný na lidi a bez materiálního komponentu a vaše výdaje na mzdy, řízení, supervizi, metodiku, atd jsou podstatně vyšší, podívejte se na naše www a myslím, že tam najdete slušnou snahu o transparentnost.
Odpovězeno: 21. 09. | 11:18Autor: Nicole
Otázka: Rada bych byla napomocna v humanitarni organizaci.Jake jsou pozadavky na nove cleny a kde se mohu dozvedet vice? Dekuji
Šimon Pánek: Podívejte se na www.clovekvtisni - odkaz "zapojte se" a tam najdete možnosti, pokud vás zajímají i jiné nevládky, tak dobrý rozcestník pro tento tip práce je platforma nevládek ma www.FoRS.cz
Odpovězeno: 21. 09. | 11:19Autor: Jirka
Otázka: Dobrý den,
chci se zeptat, jkým způsobem se můžu dostat jako dobrovolník na nějakou zahraniční misi?
Děkuji, přeji hodně úspěchů do budoucna a peněz na pomoc.
Šimon Pánek: Viz přešlá odpověď. díky za zájem.
Odpovězeno: 21. 09. | 11:21Autor: josef
Otázka: Pomáhejte prosím více křesťanům a méně muslimům. Pracujete na nějakých projektech v Arménii a Karabachu?
Šimon Pánek: Nikdy jsem to nepočítal, hodě to záleží na tom, kde je aktuální potřeba a například ani jedna z našich rozvojových Afrických misí: Etiopie, Namibie, Angola není v muslimské oblasti. Ano v Arménii máme dlouhodobý projekt prevence nelegální migrace a pomoci v rozvoji vybrané ekonomicky a sociálně deprivované oblasti (Kotajský kraj a město Čarancevan). V Karabachu jsme začínali v letech 92-94.
Odpovězeno: 21. 09. | 11:25Autor: Zdeněk Schweiner
Otázka: Pane, můj názor na vás je asi takový, že jste si ze své NGO udělal kšeft, protože nechcete pracovat, protože nic neumíte.
Protože asi musím položit otázku, ptám se:
Jste schopný sebereflexe a říct, že můj shora uvedený názor je správný?
Šimon Pánek: Pane, myslím, že schopný sebereflexe jsem, ale to neznamená, že souhlasím s Vaším názorem. Nevím jak ve Vašem pojetí definujete práci, možná, že do té definice bych se opravdu nevešel, ale do kolonky "management střední firmy/instituce" se vejdu i podle neosobních statistických parametrů. pěkný den.
Odpovězeno: 21. 09. | 11:28Autor: Lucius Malfoy
Otázka: Jaké procento ze získaných prostředků je skutečně využito pro humanitární pomoc ? A doplňující otázka - kolik procent činí režie vaší organizace ?
Šimon Pánek: Dobrý den, snažil jsme se odpovědět v jedné z předešlých otázek - metodika měření je zatím hodně neustálená a je na každé organizace jak je férová a jak čísla vykazuje, my se administrativně pohybujeme fakt na spartánském minimu jednotlivých príocent, řízení a výkon projektů, kontrola kvalita, kontrola prostředků účto a audit, atd samozřejmě něco stojí a nelze dělat dobré projekty za desítky milionů korun s blokem na koleni a spát ve stanu s trzorem pod hlavou, snažíme se držet celkově nízko - podívejte se na naše www, u každé závěrečná zprávy za minulé roky je i finanční část, kde jsopu rozvedeny prácě tyto informace, včetně procent.
Odpovězeno: 21. 09. | 11:29Autor: Lucius Malfoy
Otázka: Spadají pod pojem humanitární pomoc noktovizory, útočné nože a podobný materiál, dovážený do Čečenska ?
Šimon Pánek: Podle metodiky OECD žádné vojenské či poslicejní vbavení do humanitární ani rozvojové pomoci nespadá, ptal jste se ještě na něco jiného ?
Odpovězeno: 21. 09. | 11:32Autor: Eva
Otázka: Jakou metodu prace volite pri pripravach projektu v danne lokalite (zejmena pri pomoci zahranici) provadite monitoring pred zahjenim vasich projektu? Jak dalece jsou do techto projektu zpojeni sami obyvatele danne lokality?
Dekuji
Šimon Pánek: Ano, pruzkum situace, v nasem slangu assessment je zakladem konstrukce projektu a logiky intervence - omlouvam se, prostě toho jak na věc, aby výsldeky, tedy dopady a přínosy pro lidi, kteří pomoc potřebují byly co nejlepší. Ano, samozřejmě, že místní lidé ví o sobě a tom kde žijí více než my, my můžeme mít nějaké nakumulované know-how, ale participativní přístup, podíl místních (a to všech, včetně například žen, které se starají o rodiny s dětmi a jejihž priority mohou být jiné něž mužů) je absolutně zásadní pro to, aby projekty "nebyly mimo" a měly šanci na dlouhodobý udržižtelný výsledek.
Odpovězeno: 21. 09. | 11:35Autor: kochones
Otázka: Proc na vasem webu neuvedete, kdo konkretne (financne) stoji za konkretni kampani? Zminujete dary zahranicnich vlad, firem, jednotlivcu, ale znacne zamlzene. casto se odvolavate na transparetnost a presto neuvedete, kdo a co konkretne plati, abychom my obcane vedeli, ci zajem v dane chvili hajite.
Šimon Pánek: Ale ne, najdete to tam, musíte se podívat do závěrečných zpráv za minulé roky, kde je výkaznictví již definitivní a také auditované /tedy ne že si na své www napíšeme co chceme, ale jděte do výročních zpráv, které jsou oficiálním auditovaným dokumentem ze zákona) a tam to víceméně najdete, ne do každé doruky, ale to není v objemu několika set miónů možné. No a možná tomu nebudete věřit, ale hájíme zájmy příjemců pomoci a rozhodujeme se velmi nezávisle, ne všechno na světě je na prodej.
Odpovězeno: 21. 09. | 11:38Autor: Nick
Otázka: Dobrý den, oceňuji snahu organizace pomáhat ve světě. Nicméně proč se například tato snaha neorientuje proti USA (kde dochází k popravám, týrání apod.) a poukazuje jen na Kubu či podobné lokality? Kuba není ve srovnání s USA tak hrozným porušitelem práv, přesto jste si v ní našli terč.
Šimon Pánek: Podívejte, v USA exituje dostatečně silná vnitřní opozie a veřejná kontrola, směna mocných je jasná a děje se, myslím, že nemůžeme pomoci USA ve vlastní sebereflexi, naopak, přes všechny chyby je to země s jednou z nejdelších funkčních demokracíi na světě. Kromě toho my jsme zažili komunistický režim a je proto více než logické, že primárně pokračujeme v podpoře lidí, kteří třeba jen chtěji říct nahlas co si myslím, či sledovat TV, kterou si vyberou, či cestovat a naneštěstí nadále žijí ve zbývajících tupých a hrozných komunistických režimech.
Odpovězeno: 21. 09. | 11:41Autor: Míra
Otázka: Nemáte někdy deprese,splín či smutek na duši ,když vidíte životní podmínky lidí v zemích ,kde vaše organizace pomáhá? Jak se s tím vyrovnáváte?Velmi si vážím Vaši práce a přeji mnoho úspěchů.
Šimon Pánek: Snažíme se být profesionály a k tomu patří neutápět se ve vlastních emocích, nedělat to pro realizaci vlastních představ a pocitů, apod ale pro přínos příjemcům, nechci se srovnávat s lékaři - ale co kdyby oni padali do depresí, místo aby dobře dělali svou práci, z toho by nikdo z nás neměl radost. Ale jinak samozřejmě, jsou některé sny, obrazy, které my lidi vyprávěli, výprávění je totiž možná horší než to co vidíte, protože vy jste jen návštěvník a oni účastníci, které se mi zdávají a budou nejspíše celý život. jinak jsem občas pesimistou okamžiku, ale optimistou toho, že právě proto jak špatná je v některých místech situace je vlastně realtivně snadné a nutbné se snažit ji zlepšit.
Odpovězeno: 21. 09. | 11:45Autor: Dana
Otázka: Jak kontrolujete vyuzivani (nezneuzivani) penez, ktere dostavate a predavataa jinym?
Šimon Pánek: Máme silnáý vnitřní administrativně finanční systém, který v zásadě znemož'nuje bez vědomí lidí v systému nějaké prostředky zneužít - každý zdroj (příjem prostředků) dostane při tom, když jej dostaneme kód a tento jej doprovází až do využití peněz, můžeme tedy každému dárci doložit jak jeho peníze byly použity. Kromě veřejných sbírek, kde je dárců až 60.000 a kde prostředky souhrně, v souladu se zákonem vyúčtováváme jako jeden zdroj (příjem) a to celou veřejnou sbírku. Kromě toho jsou naše projekty všechny auditovány jako celek již 8 či 9 let, u mnoha projektů máme povinost extra projektového auditu a jako u velké nevládky si u nás kontroly podávají dveře: auditoři EU, finanční úřad, kontola ze sociálního úřadu, atd, atd.
Odpovězeno: 21. 09. | 11:48Autor: pepe
Otázka: Nekorumpujete trochu český novináře?Tím že jim platíte pobyty ve svých afrických destinacích a tak??
Šimon Pánek: Ano, snažíme se pomoci českým novinářům proniknout do celosvětového tématu rozvojové pomoci a pokud spolufinancujeme jejich cesty do zemí globálního jihu tak nikdy primárně na projekty a akce, které Člověk v tísni realizuje, ale na projekty zahraničních či jiných českých subjektů. Což neznamneá, že pokud ve stejné zemi nepracujeme novinář navštíví i naši misi, ale není to účelový krok pro naši reklamu, trocha noblesy nám v tomto na PR za každou cenu nstaveném světě ještě zůstala :)
Odpovězeno: 21. 09. | 11:52Autor: petra
Otázka: dobrý den. nemáte pocit, že svou rozpínavostí likvidujete ostatní nevládky v Česku? mám pocit, že v téhle zemi má člověk v tísni na všechno monopol...
Šimon Pánek: Myslím že ne, ano je pravda, že jsme v některých oborech o kus dál, ale to přece umožňuje tlak na profesionalizaci celého sektoru a myslím, že konkurence je správná i mezi nevládními organizacemi, kromě toho velmi aktivně pracujeme na vytváření podmínek pro nevládky, např. humanitární a rozovojové bez rozdílu, zejména v rozovojové platformě FoRS. Ale jinak máte samozřejmě pravdu v tom, že některým to může připadat tak trochu nepspravedlivé, to kde je ČvT nyní se však nestalo náhodou, je to 15 let práce a pevně veřímm, že to celkově pomáhá růstu nevládního sektoru.
Odpovězeno: 21. 09. | 11:54Autor: Maruška
Otázka: Zdravím Šimone, také jsem podporovala jako Vy jako studentka listopad 89 a aktivně se zúčastňovala všech akcí. Chci se ale zeptat - jste spokojen s tím kam jsme se dostali? Co říkáte "reformě" na pomoc bohatším a pokleslé morálce? Koho jste volil? Věříte nějakému politikovi?
Šimon Pánek: Ano, v zásadě jsem spokojen, přesto, že mi spousta konkrétností i lidí vadí. podívejte se ale na situaci ve srovnatelných zemích, myslím, že to je dobrý referenční pohled a řekl bych, že to docela jde, ikdyž bych subjektivně byl daleko raději, abychom byly v mnohém dál.
Odpovězeno: 21. 09. | 11:54Autor: Lenka R.
Otázka: Dobrý den, jako člen Klubu přátel vaší organizace se chci zeptat, kolik že lidí vás touto formou podporuje?
Šimon Pánek: Klub přátel Člověka v tísni (více na našich www) má přibližně 3000 čenů. Děkujeme Vám.
Odpovězeno: 21. 09. | 11:58Autor: Zvědavá
Otázka: To není kritika, ale: Dá se odhadnout, jaká část humanitární pomoci se "ztratí", tzn. rozeberou si ji místní kápa, použije se na úplatky atd?
Šimon Pánek: Nedá, velké agentury, např. některé agentury OSN v některých situacích to mají daleko težší - např. když dodávají jídlo ve válce, je jasné, že část toho snědí i vojácí (mimochodem je otázka proč by neměli, když jsou třeba v pozici domobrany, která brání svojě město, jako tomu bylo v Bosně, ale to je na dlouhé povídání), menší a třední jako my máme výhodu bližšího dohledu, ale ikdyž uděláte maximum, nikdy nemůžete mít jistotu, že po distribuci pomoci neuloží místní náčelník všem, aby mu přinesli nějaký desátek - pak však to již dají lidé o své "svobodné?" vůli a je to jejich věc - no prostě je to vždy znovu boj o to být kreativnější v tom jak zajistit, aby pokud možno 99,9% procent sloužiklo ztěm, kteří to potřebují - snadné to je např. u škol, tu nikdo nesebere a učí se v ní děti, ale ze zdroje vody pak pijí "chudí i bohatí" - inu, není na Vaši otázka rychlá odpověď.
Odpovězeno: 21. 09. | 12:00Autor: gandhi
Otázka: Setkal jste se nekdy s mesiaskym syndromem u pracovniku humanitarnich organizaci? Dekuji
Šimon Pánek: Ano, silnější sociální cítění je většiniou hnacím motorem toho, proč se k nám lidé hlásí, ale vysloveně mesianistické tipy naštěstí nepřitahujema když, nejspíše neprojdou našimi pohovory.
Odpovězeno: 21. 09. | 12:01Autor: Kára
Otázka: Existuje stále Epicentrum? Jak dnes funguje? Je možné účastnit se jeho činnosti?
Šimon Pánek: Myslím, že vpodattě ne, v druhé polovině 90tých let to byla novinářská agentura Petry Procházkové a Jatomíra 'Stětiny, to byste se dnes musel spíše zeptat jich.
Odpovězeno: 21. 09. | 12:05Autor: Jeník
Otázka: Už jste se někdy na misi v zahraničí bál?
Šimon Pánek: Ano bál, naštěstí netrpívám strachem, který paralyzuje, ale obavy a úzkost, zvlátě než se například vyjede do nebezpečné oblasti mívám a jsou dobré.
Všechny zájemce o naši práci i zajímavé odpoledne a koncert Gulo Čar, Al Yaman a dalších skupin bych chtěl pozvat na zítra, vím, je to narychlo, cca od 14 hdin na Střelecký ostrov v Praze, kde neslavíme 15 let ČvT, ale pořádem k 15ti letům volnou akci (vstup zdarma) se spoustou informací, odpoledne i pro rodiny s děrmi, koncertem, promítáním, diskuseme, atd. stavte se.
Odpovězeno: 21. 09. | 12:06Autor: Milada
Otázka: Lidé u vás pracují jako dobrovolníci nebo je to placená práce jako každá jiná? Co je vůbec náplní práce?
Šimon Pánek: Pracují v různých pozicích, jako dobrovolníci, elévové či management. Náplní je realizace, především řízení a supervize projektů a programů, které ČvT implementuje - nejlépe viz naše www.clovekvtisni.cz
Odpovězeno: 21. 09. | 12:07Autor: Ilona Cerna
Otázka: Dobry den, co byste za tech 15 let zhodnotil jako nejvetsi uspech?
Šimon Pánek: Kvalitu, kterou se nám při růstu podařilo udržet a zíroveň to, že se snažíme řešit nejen problémy a symptomy, ale více a více i důvody toho, zabývat se systémovými věcmi, vzděláváním budoucích generací, čili myslíme a pracujeme pokud možno komplexně.
Odpovězeno: 21. 09. | 12:10Autor: Pegy
Otázka: Baví vás ještě řídit zaběhnutou organizaci? Nebyly lepší ty pionýrské začátky?
Šimon Pánek: Obojí má něco do sebe, začátky byly rozhodně prožitkově silnější a nyní je to víc o vědomí nějakého závazku, bude to znít možná jako klišé, ale o službě pro cellek ČvT a má to taky něco do sebe - stavět a řídit organizaci slouženou z osobností, kde peníze nejsou ani zdaleka hlavním nástrojem motivace a kde má každý vlastní hlavu je také pěkné dobrodružství :)
Odpovězeno: 21. 09. | 12:13Autor: Jaroslav Berda
Otázka: Dobrý den, zdravím a držím palce. Jaké jsou vaše další plány s nadací?
Šimon Pánek: Zůstat schopni reagovat v krizích, rozšířit rozvojové projekty do dalších zemí a i naše informačně vzdělávací aktivity v 'CR a v Evropě.
Děkuji všem za různá slova podpory, na Vaše milé vzkazy jsem specificky nereagoval, snažil jsem se vybrat spíše otázky. díky moc.
Omlouvám se těm na jejihž otázky se nedostalo, děkuji a více informací o aktivitách i možnostech jak podpořit Člověka v tísni najdete na www.clovekvtisni.cz. Nashledanou. Šimon Pánek