Praha - Mezi Romy po celé republice bují vedle nezaměstnanosti a chudoby také lichva či drogy.
Potvrdily to první týdny práce nové vládní Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách.
O prvních krocích Agentury, o tom, kde jsou ta nejhorší romská ghetta a o tom, jak bude vypadat práce agentury v nejbližších měsících, poskytl Aktuálně.cz rozhovor její ředitel Marek Podlaha.
Agentura funguje přibližně jeden měsíc. Co se vám za tu dobu povedlo?
Objeli jsme už všechny lokality, ve kterých budeme působit. Setkali jsme se s lidmi ze samosprávy a z neziskových organizací. Do konce dubna chceme mít jasno, se kterými partnery můžeme v regionech počítat, do konce května chceme definovat činnost těchto partnerů.
Ve které z oblastí je podle Vás soužití Romů a majority nejhorší?
Velký problém vidím v Předlicích v Ústí nad Labem. To už není vyloučená lokalita, to je ghetto. Žije svým životem, má svůj vnitřní řád nezávisle na okolí. Tam bude těžké celou situaci řešit. Město problém zachytilo už docela pozdě.
Čtěte více: Pravé romské ghetto? Břeclav ne, jsou to Předlice
Jaké problémy vlastně tíží lidi žijící v těchto vyloučených oblastech?Jsou všude stejné nebo se liší místo od místa?
Nezaměstnanost, chudoba, nízké vzdělání, prostituce, drogy, lichva nebo hráčství jsou klasické patologické jevy, které se vyskytují ve všech ghettech. Jiné je to jen ve dvou z vybraných oblastí na Jesenicku a na Šluknovsku.
V čem se tyto regiony liší?
Tam žijí spíše vyloučené rodiny, na samotách, třeba sedm kilometrů od nejbližšího domu. Těch se týká jen chudoba a nezaměstnanost. Zato ta chudoba je tam opravdová. Přijdou tam humanitární pracovníci a oni žebrají: "Dejte nám něco k jídlu, my jsme už tři dny nejedli." Tam se bude muset řešit především dopravní dostupnost, je třeba dát jim práci.
Boj proti ghettům:
Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách je vlastně novým odborem na úřadu vlády. Má naučit spolupracovat samosprávy, organizace, firmy i obyvatele tak, aby se ghetta změnily v běžné čtvrti.
V Česku je přes 300 chudinských domů a čtvrtí, v nichž žijí převážně Romové. Může jich být až 80 000.
Agentura v první fázi pomůže v těchto lokalitách:
- Brno
- Přerov
- Břeclav
- Holešov
- Slezská Ostrava
- Jesenicko
- Ústí nad Labem
- Most
- Cheb
- Roudnice nad Labem
- Broumov
- Šluknovsko
A jak se Romové dívají na vás, když jim přicházíte pomoci. Nejsou už k těmto snahám "bílé většiny" skeptičtí?
Berou to tak, že už ničemu nevěří. My razíme myšlenku, že jim musíme pomáhat v úzké součinnosti s romskou komunitou. Zvenčí mnohdy ani nevidíme jejich skutečné problémy a také naše představy o řešení se liší. My nechceme asimilovat, chceme integrovat. Proto jdeme cestou přes romské poradce, neziskovky.
Existují u nás kvalitní romské neziskovky?
Musí se ještě hodně učit. Nemůžeme je zatím brát jako nositele řešení, ale jako zdroj informací, úzkého konzultanta, prostředníka. Já s bílou pletí, kdybych šel za Romy v obleku, tak mi neotevřou. Nebudou se se mnou bavit. Takže za starosty chodím v obleku a za Romy v džínách.
Pak už s vámi mluví?
To sice ano, ale mají specifický způsob komunikace. Seběhnou se, křičí, nadávají. Když ale přicházíte opakovaně, vytvoří se důvěra, začnou vás respektovat a komunikace je zcela jiná, konstruktivní.
A jak vás přijali na radnicích?
Je to různé. Někde nás vítají s otevřenou náručí, že konečně přijel někdo, kdo nabídne odbornou pomoc. Jinde zaujímají postoj, že oni sami ví nejlépe, co dělat.
A vědí to?
Největší problém je často v komunikaci. V jedné oblasti působí na jednom poli několik subjektů vedle sebe radnice, neziskovky, školy, městská policie. Někde se poprvé viděli a diskutovali o problému až díky nám. Jde o to, aby se mezi sebou domluvili, stanovili si jasný cíl a podřídili mu svou činnost. Teprve když jasně definují problémy, které chtějí řešit, má smysl udělat projekt a žádat o peníze. To vše je chceme naučit.
Takže vaším hlavním úkolem je sjednotit různé organizace v boji proti vyloučení Romů, naučit je problém řešit a sehnat na řešení peníze z Evropské unie?
Ano. To je jeden z našich cílů. Dále je důležité změnit některou legislativu.
Kterou máte na mysli?
Jednak legislativu týkající se sociálních dávek. Ty by měly být udělovány "za něco", ne jen tak. Také by měly být nedotknutelné exekucí. Potom by bylo třeba změnit legislativu v oblasti finančních půjček. Není možné, aby finanční instituce poskytovaly půjčky nezaměstnaným. tyto půjčky jsou pak vymahatelné právě jen exekucemi sociálních dávek. Chceme pomoci takové změny v legislativě prosadit.
Jak konkrétně Agentura pracuje? Dají se regionální problémy s Romy řešit z Prahy?
Zatím jsme čtyři, ale bude nás patnáct. Část nás bude v Praze, část v konkrétích regionech. Tak, aby k nim místní měli blízko.