Robert Vašíček | Názory
4. 12. 2006 12:00

Silniční zákon dělá z řidičů lovnou zvěř

Nový silniční zákon je v platnosti pět měsíců a po počátečním vyděšení celé motoristické veřejnosti nezměnil nic na tristním stavu na českých silnicích.

Možná se změnilo jen jediné - přibylo chycených a obodovaných řidičů, kterým jsme ještě donedávna říkali slušní řidiči. To jsou ti, kteří dodržují padesátku ve městě, nedělají riskantní manévry v nepřehledných úsecích, případně neusedají za volant s alkoholem v krvi. Piráti silnic nadále ohrožují své okolí a výše uvedení slušní řidiči se stali předmětem šikany a dalšího skrytého zdanění formou naprosto nehorázných pokut a bodového ohodnocení, které nesnese dle zákona individuální ohodnocení policistou. V tom je chyba zákona.

Nový silniční zákon nerozděluje mezi dobrými a špatnými řidiči. Nerozděluje mezi piráty a slušnými. Jeho podstatou je zdanit cokoliv, i skutečně malé pochybení řidiče a ještě ho ohodnotí body. Chcete příklad? Panelová sídliště, tolik typická nedostatkem parkovacích míst jsou revírem obecních policií, které zde rády rozdávají pokuty za špatné parkování. A tak se stává, že řidiči, kteří dlouhá léta parkovali v obytné zóně přes noc na vozovce (ta přes den kromě aut slouží na hraní dětem atd.), protože již nenašli žádné volné místo, dnes bývají předvoláváni a dostávají za tento jistě strašný (a s vraždou srovnatelný...) přestupek pokutu a body do karty řidiče.

Neslušný zákon

Dalším příkladem špatnosti nového zákona je bodové ohodnocení a několikatisícová pokuta za jízdu vozidlem bez platné technické kontroly. O co přesně jde? Samozřejmě se najde několik desítek jedinců, kteří po silnici jezdí se svými vraky a ohrožují tak další účastníky silničního provozu. Jenže tento zákon ohrožuje také sběratele automobilů, kteří si je hýčkají v garážích. A tak si lze jen těžko vysvětlit, že nedávno dostal pokutu a bodové ohodnocení veteránista a majitel nablýskané a po technické stránce perfektní Škody 1000 MB, protože se svým vozidlem vyjel měsíc po propadnutí STK právě na tuto kontrolu, která je v jeho případě čistě formální záležitostí. Kdyby byl zákon slušný, pamatoval by na domluvu v takové věci a policista by to mohl na místě zohlednit, protože vůz nijak neohrožoval svým technickým stavem bezpečnost a plynulost provozu. Jenže tento zákon je neslušný!

Když už se řidič něčeho dopustí, bodové ohodnocení je naprosto nesmyslné. Dávat bod za nerozsvícená světla v letních měsících patří do říše divů. A u závažnějších přestupků nabývá tato nesmyslnost na síle. Jaký je rozdíl mezi přejetím člověka a plné čáry? Říkáte si, že to je jasné a zjevné? Jenže nový silniční zákon oba přestupky ohodnotil stejnými šesti body. Přitom plnou čáru asi těžko zabiju, ovšem přejet člověka má stejnou bodovou hodnotu!

Nový silniční zákon vzedmul vlnu odporu a naše petiční iniciativa dokázala shromáždit téměř 20.000 podpisů. Naším spojencem se stali zejména senátoři, ale poslanci nakonec návrh svých kolegů Evy Dundáčkové a Vlastimila Tlustého shodili se stolu. Proto motoristům doporučuji, aby v příštím volebním období volili Dundáčkovou a Tlustého a nikoliv Šimonovského nebo třeba velkého zastánce silničního zákona Miloslava Kalu. Chceme-li změnu, musíme si o ni říct. Pokud v jejím prosazení stojí hloupější ze zákonodárců, pak je třeba tyto zákonodárce přehlasovat a převolit. Pak teprve dostaneme spravedlivý silniční zákon bez šikany a s možností, aby policista opět směl na místě posoudit závažnost přestupku.

autor je motoristický novinář a provozovatel portálu ChceteZmenu.cz

 

Právě se děje

Další zprávy