ČTK ČTK | Názory
26. 5. 2017 11:50

Světový tisk: Summit NATO měl k harmonii daleko

"Severoatlantický pakt se stejně jako Evropská unie pomalu rozpadá. Čeho jsme svědky, je NATO různých rychlostí a vizí," napsala polská Rzeczpospolita.
Snad až příliš vřelý stisk rukou Trump vs. Macron, jeden z pozoruhodných společenských okamžiků summitu NATO.
Snad až příliš vřelý stisk rukou Trump vs. Macron, jeden z pozoruhodných společenských okamžiků summitu NATO. | Foto: Reuters

Kritikou na adresu členských zemí, které neplní závazky a na obranu vydávají méně než dvě procenta svého hrubého domácího produktu, americký prezident Donald Trump porušil nepsané pravidlo, že na summitech Severoatlantická aliance demonstruje především jednotu a sporná témata potlačuje, píší v pátek světová média. Řada z nich hodnotí čtvrteční vrcholnou schůzku v Bruselu jako promarněnou šanci, podle jiných se dá ale do budoucna očekávat plodná spolupráce. Ruské listy upozornily, že slova o "ruské hrozbě" padla jen jako "povinná součást". Aliance podle nich převzala Trumpovu agendu a více se napříště soustředí na boj s terorismem.

"Americký prezident nevyužil své řeči v Bruselu, aby se veřejně postavil za alianční princip kolektivní obrany. Přitom šlo při odhalení pomníku (obětem) teroristických útoků z 11. září 2001 o nanejvýš symbolický akt. Správná slova ale vyřčena nebyla," uvedl britský list The Times.

"Trump zůstane Trumpem a politická elita starého kontinentu si s jistou dávkou mrazení musí připustit, že nový muž v Bílém domě se lépe cítí v Saúdské Arábii než u starých evropských spojenců," napsal německý server Spiegel Online. "Právě u pomníku z trosek Světového obchodního střediska pěje Trump oslavnou píseň na ochotu Saudských Arabů připravit teroristy o peníze. Saúdskoarabského krále Salmána, z jehož náboženské diktatury pocházela většina atentátníků z 11. září, chválí jako 'moudrého muže'. Pro (německou kancléřku Angelu) Merkelovou a spol. to musí znít jako výsměch," dodal server.

Podle německého listu Frankfurter Allgemeine Zeitung bylo příznačné, jakého přijetí se ve stejný den dostalo bývalému prezidentovi Barackovi Obamovi v Berlíně a současné hlavě USA v Bruselu. "Zatímco jeho (Trumpova) předchůdce Obamu na církevním dnu v Berlíně čekalo srdečné přijetí, bylo přijetí Trumpa v Bruselu značně podchlazené," napsal FAZ. Roli přitom podle něj hrál i únik informací z vyšetřování manchesterského útoku prostřednictvím amerických tajných služeb do médií. "Tak se důvěra nebuduje, ale ničí," dodal list.

"Své poselství, že NATO je překonané, Trump nezopakoval. Svou přítomností na otevření nové alianční centrály vyslal opačný signál. To však nestačí, aby (Evropané) byli najednou šťastní, že USA mají tohoto prezidenta," uvedl nizozemský De Tijd.

"Severoatlantický pakt se stejně jako Evropská unie pomalu rozpadá. Čeho jsme svědky, je NATO různých rychlostí a vizí," napsala polská Rzeczpospolita. "Velkým problémem je chybějící důvěra Evropanů k Donaldu Trumpovi," dodal list. Podle španělského listu La Vanguardia ale proběhl summit NATO v "konstruktivní atmosféře". "Nyní se dají čekat plodné vztahy," uvedl.

Podle ruského listu Kommersant alianční summit ukázal, že NATO "de facto přebírá agendu nového amerického prezidenta", který "chce místo konfrontace s Ruskem do středu zájmu posunout boj s terorismem. Také list Rossijskaja gazeta píše o údajně vstřícnějším vztahu Donalda Trumpa k Rusku. "V povinné části své řeči uvedl i 'ruskou hrozbu', na rozdíl od svého předchůdce Baracka Obamy ji ale nijak nerozváděl. Své partnery naopak uvedl do rozpaků svou politicky nekorektní poznámkou, že je načase zastavit příliv migrantů," napsal list.

Trump v Bruselu odstrčil černohorského premiéra a postavil se před něj | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy