Koronavirus jen tak nezmizí a podle mnohých epidemiologů se navíc bude vracet. "Jde vlna za vlnou, hrob jedné vlny je druhé zelenou kolébkou." Uvidíme. V USA se koronavirus v každém případě protne s listopadovými prezidentskými volbami.
Ať už přímo, tedy že epidemie bude ještě zuřit. Nebo tak, že Američané ve volbách budou hodnotit, jak současný prezident Donald Trump krizi zvládl. A pokud bychom vyšli z průzkumu Gallupova ústavu ze začátku tohoto týdne, pak by v tuto chvíli byly Trumpovy vyhlídky nadějné.
Většina Američanů, 60 procent, hodnotí dosavadní Trumpovy kroky v krizi pozitivně. A nejen to, zvedla se i obecná spokojenost s Trumpovým působením v úřadu. V tuto chvíli je kvituje 49 procent Američanů, což je sice stále menšina, ale pořád je to nejlepší skóre od Trumpova příchodu do Bílého domu.
Vysvětlení? Podle některých amerických médií, například listů New York Times a Washington Post či podle webu Fivethirtyeight.com, zafungoval efekt, v jehož rámci se Američané v první reakci na krizi za svým prezidentem semknou.
Neberte mě za slovo, ale myslím to vážně
Zmíněná média zároveň upozorňují, že data k aktuálnímu průzkumu byla sbírána před týdnem, kdy ještě prezident mluvil o epidemii koronaviru jako o vážné hrozbě a jeho vláda oznamovala restriktivní opatření - doporučovala lidem, aby se zdržovali doma.
WE CANNOT LET THE CURE BE WORSE THAN THE PROBLEM ITSELF. AT THE END OF THE 15 DAY PERIOD, WE WILL MAKE A DECISION AS TO WHICH WAY WE WANT TO GO!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) March 23, 2020
Zatímco v posledních dnech už Trump vyhlásil, že "léčba nemůže být horší než problém". Uvedl, že chce, aby se Amerika začala znovu otevírat. Byznysu, podnikání, aby se lidé mohli začít vracet do práce. Po Velikonocích by se měla podle jeho slov kola Ameriky začít znovu roztáčet.
Od zdravotníků a epidemiologů znějí skeptická, kritická slova, že to je předčasné. Že epidemie ještě nebude zkrocena a otevření společnosti by situaci výrazně zhoršilo. Mnozí novináři pak předpovídají, že to je Trumpova politická sebevražda. Že problémy, které způsobí, mu Američané v listopadových volbách sečtou.
Jenže co vlastně vědí média, my novináři? Upřímně - s Trumpem jsme ztraceni od chvíle, kdy sestoupil s manželkou Melanií v červnu 2015 po jezdících schodech do foyer své Trump Tower na Manhattanu, aby světu oznámil svoji kandidaturu na prezidenta.
Hned tehdy začalo platit, co o rok později skvěle vystihla americká novinářka Salena Zitoová, když napsala: "Noviny berou Trumpa doslovně, ale ne vážně, zatímco jeho podporovatelé jej berou vážně, ale ne doslovně."
Platilo to od prvního okamžiku, když Trump ve svém mrakodrapu prohlásil, že na jižní hranici USA postaví "velkou, velkou zeď", kterou navíc "zaplatí Mexiko". Doslovně to byl samozřejmě nesmysl, dodnes se podařilo vztyčit jen několik málo kilometrů nové zdi. Ale jeho voliči dobře pochopili, co Trump říká. Se vstřícnou, otevřenou imigrační politikou je konec. A to přesně se pak také stalo.
Když Trump nyní prohlašuje, že chce uvolnit restrikce, zavedené předtím kvůli epidemii koronaviru, média jej opět berou doslovně. A novináři ani nemohou dělat nic jiného, je to jejich - naše - práce. Konfrontovat politiky s fakty, s názory expertů.
Prostě s realitou, která je taková, že za dva týdny, zbývající do Velikonoc, se epidemie koronaviru nezlepší, ale bude kulminovat nebo bude stále ještě na vzestupu.
ASAP zpátky do práce!
Jenže Trump to ani tentokrát nemíní doslovně. Neříká, kdy a jak začne restrikce uvolňovat. Většina těchto pravomocí je na jednotlivých státech a velkých městech. Stát New York bude tak dlouho v karanténě, jak to určí tamní guvernér Andrew Cuomo, ne podle Trumpova příkazu či přání. Což prezident samozřejmě ví a ve skutečnosti také mluví o něčem jiném,
"Skuteční lidé chtějí jít ASAP zpět do práce," píše Trump na Twitteru ve chvíli, kdy je pracovní trh v USA kvůli epidemii koronaviru ve volném pádu. V minulém týdnu se na úřadech zaregistrovalo 3,3 milionu nezaměstnaných Američanů, statistiky nic takového nepamatují.
The LameStream Media is the dominant force in trying to get me to keep our Country closed as long as possible in the hope that it will be detrimental to my election success. The real people want to get back to work ASAP. We will be stronger than ever before!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) March 25, 2020
Nejvíce nových nezaměstnaných, bezmála 400 tisíc, připadá na Pensylvánii. Žije tam takřka 13 milionů lidí a ve čtvrtek tam registrovali 1150 nakažených koronavirem. Není to malé číslo a jistě ještě poroste. Ale je to v tuto chvíli tolik, aby se lidé více báli nemoci než tísnivého, dusivého přízraku obrovské nezaměstnanosti?
A právě v Pensylvánii zároveň Trump mluví k těm, které potřebuje nejvíce oslovit. Rozhodovaly se tam volby v roce 2016 a bude to jeden z klíčových států i v těch letošních.
Trump instinktivně cítí, že lidé v tuto chvíli nechtějí slyšet souběh špatných zpráv: bude přibývat nakažených a obětí a navíc mnoho z vás bude bez práce. Kdo by to chtěl poslouchat? Tím ať si straší "fake news" média.
Dobrá víra je křehká květina
Bráno doslovně jsou Trumpovy výroky o rychlém otevření Ameriky naprosto nezodpovědným a nepochopitelným hazardem. Média to z podstaty svého poslání musejí zaznamenat, analyzovat.
Jenže voliči vzkaz takto nepitvají, rozumí mu zcela jednoduše. Normální člověk chce pracovat a opravdu chce a potřebuje - co nejdříve to jen půjde - zase vydělávat. Už proto, aby měl na nájem a jídlo.
"Jsem svého druhu válečný prezident," prohlašuje Trump uprostřed epidemie. A Američané mu nyní věří tak, jak to v úřadu ještě nezažil. Trump vytěžil z prvotního nárazu krize, která k němu posunula několik procent voličů.
Jenže to nejhorší teprve přijde. A až pak se bude lámat chleba. Ve válce s koronavirem a pak v souboji o Bílý dům. Trumpův současný příslib, že se věci rychle vrátí k normálu, projde reálnou zkouškou. A potenciál dobré víry v prezidenta, který ví, co dělá, může poměrně rychle vyprchat.