David Klimeš David Klimeš | Názory
21. 9. 2020 10:39

Vojtěch mohl být dobrým ministrem. Kdyby mu to ovšem Babiš dovolil

Historie bude na Adama Vojtěcha vzpomínat mnohem lépe, než jak to vidíme dnes skrze oprávněnou zlobu, že se český stát dostatečně nepřipravil na druhou vlnu koronaviru.
Čau lidi, za všechno může on. Ani nevím, kdo to je...
Čau lidi, za všechno může on. Ani nevím, kdo to je... | Foto: ČTK

Nejlepším komentářem k rezignaci Adama Vojtěcha je jedna nedávná karikatura Miroslava Kemela, kdy vystrašený ministr zdravotnictví při odchodu říká své sekretářce: "Nemám strach, že bych na chodbě chytil covida, mám strach, že by mě tam mohl odchytit Babiš…"

V zákulisí politiky se už déle proslýchalo, že Vojtěch končí, ministr se jen snažil rezignaci oddálit do chvíle, kdy bude šíření viru zvládnuté, aby mohl s funkcí premiérovi seknout.

To už se mu nepodařilo. Jak známo, premiér nikdy nenechává obětní beránky uniknout od patřičně efektní porážky, a tak se během zcela nezvládnutého nástupu druhé vlny pandemie také Vojtěch dozvěděl, že už tu práci vlastně nechce dělat. Musel jít. Paradoxně i za chyby, které napáchal sám premiér - naposledy když koncem srpna brojil proti opětovnému masivnímu nasazování roušek.

Premiérovo poděkování, v němž vzkazuje, že na odcházejícího bude vzpomínat jako na nejlepšího ministra zdravotnictví, tak jen ukazuje hloubku bezcitnosti, s jakou se předseda vlády ke svým spolupracovníkům chová.

Babišův zázračný kluk

Cesta Adama Vojtěcha českou politikou je naprosto neuvěřitelným příběhem. Před patnácti lety zpíval v SuperStar song Can you feel the love tonight? a o zdravotnictví nevěděl nic. Před osmi lety jako ambiciózní právník vstoupil do ODS a o zdravotnictví nevěděl nic. Ještě před šesti lety radil na ministerstvu financí s právničinou a o zdravotnictví nevěděl nic.

Ale pak si uvědomil, že v týmu okolo jeho nového patrona Andreje Babiše nevidí nikoho, kdo by se věnoval právě zdravotnictví. Pochopil svou příležitost - a je smutnou vizitkou všech tradičních stran, že mladý právník bez lékařského vzdělání dokázal za dva roky nastudovat složité vazby českého zdravotnického systému lépe než mnohý letitý politik se stetoskopem okolo krku.

Dokonce Babišovi připravil v roce 2017 pro knížku O čem sním, když náhodou spím poměrně razantní zdravotnickou reformu, kterou kdyby si dnešní levicoví a starší voliči ANO přečetli, podpora hnutí by jistě letěla strmě dolů. To bylo ovšem ještě v dobách, kdy měl Babiš pro mladého právníka úplně jinou objednávku: jsme pravicově reformní hnutí, je třeba ucpat černé díry ve zdravotnictví, zbavit stát obrovských plateb za státní pojištěnce a naučit lidi si za péči připlácet.

Kde ty časy jsou…

Bezmocné ministrování

Už když Vojtěch nastoupil na ministerstvo v roce 2017, věděl, že to bude o dost jiné úřadování, než si představoval. Premiér ho sice osobně měl stále rád, ale podmínky pro jakoukoliv reformu, která by se za tučných let dala stihnout, byly v nenávratnu. Vojtěch se stal ministrem menšinové vlády bez stálých partnerů, která se málem oficiálně opřela i o extrémní SPD. K tomu zdědil tým (jeho součástí byl i náměstek bez prověrky Roman Prymula), o kterém věděl, že se specializuje na mydlení šéfovských schodů.

A když Andrej Babiš uplácal křehkou většinu s ČSSD a KSČM, muselo novopečenému ministrovi dojít, že ambicím je konec. Pokusil se sice o pár změn ve vzdělávání lékařů, paliativě, centrálním nákupu či fakultních nemocnicích. Ale to vše bylo strašně málo, když nemohl sáhnout do podstaty systému - což mu premiér toužící po levicových hlasech zakázal. Stejně tak Vojtěch brzo pochopil, kde končí jeho pravomoc ministra zdravotnictví, když úhradovou vyhláškou začínal až příliš ohrožovat reprodukční kliniky a další bílý byznys předsedy vlády ve střetu zájmů.

A pak přišel vir. Všichni okamžitě volali po Vojtěchově rezignaci, ale s tehdejší nulovou přípravou, zcela decentralizovanými hygienickými stanicemi z 19. století a vybrakovanými státními rezervami ochranných prostředků to nezvládl vůbec špatně. V chaosu se stal de facto telefonickou ústřednou, kdy se snažil vládní i odbornou kakofonii usměrnit do něčeho alespoň trochu logického.

To se mu nakonec celkem zdařilo. Přesvědčil s dobře vybranými odborníky Babiše, že je čas na okamžitý lockdown, trpělivě vysvětloval nevysvětlitelné. A ještě dokázal odolat opozici - jak té sněmovní, tak té nebezpečnější vnitrovládní kolem plukovníka Prymuly.

Gilotina šeptá…

Druhou vlnu už se mu zachytit nepodařilo vůbec. Je ovšem otázka, zda měl šanci uspět. Premiér mu začátkem léta dal jasné mantinely: Končíme s mantrou o reformách, dostaneš, kolik peněz chceš, ale máš zakázáno strašit o viru, ten prostě skočil, protože jsem to rozhodl.

Vojtěch měl už tehdy rezignovat, ale neodhodlal se k tomu. A tak tahal za čím dál kratší konec provazu. Vedle Babiše, který chtěl Čechům dopřát na dovolených co nejméně limitovaný život, se za rozvolněného premiéra postavila část "odborníků", kteří také pandemii už jen mávali na rozloučenou.

Jedním z nich byl nástupce odcházejícího ministra Roman Prymula. Ten si už od jara dával záležet, aby na vše měl trochu jiný názor než jeho šéf. Takže nejprve chtěl uzavírat hranice na dva roky, pak zase chtěl promořovat, pak prý vir zeslábl a zmutoval a nyní si zjednává pozornost kritikou, že jsme se na podzimní vlnu koronaviru špatně připravili, ač je sám čelným představitelem vládní politiky.

Tohle už nemohlo skočit pro Vojtěcha dobře. A neskončilo. Stal se logickou obětí širokého vládního selhání.

Možná by jednal už od léta jinak, kdyby mohl opravdu ministrovat. Těžko říci, co si nyní Vojtěch prozpěvuje. Možná to je jeho ponurá písnička Šeptá, která jako by předurčovala kariéru někdejšího nadějného zpěváka a pak i nadějného ministra zdravotnictví svým refrénem: Já jen já jsem tvá / gilotina šeptá, já jsem tvá…

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch rezignoval - záznam tiskové konference | Video: ČTK
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

Americký Senát schválil Bidenův sociální a klimatický balík

Americký Senát schválil návrh zákona, který podle členů Demokratické strany prezidenta Joea Bidena přinese zásadní pokles emisí skleníkových plynů, sníží ceny léků pro seniory a přiměje korporace a bohaté jedince platit více na daních. Informují o tom zahraniční tiskové agentury. Nyní soubor opatření míří do Sněmovny reprezentantů, kde má Bidenova strana většinu.

před 38 minutami

Mexické horníky v dole zatopila voda, záchranáři bojují s časem

Více než 300 vojáků a dalších lidí se v Mexiku účastní záchranné akce, jejímž cílem je vysvobodit z podzemí deset horníků, kteří jsou už téměř čtyři dny uvězněni v zatopeném uhelném dole. Informoval o tom zpravodajský server BBC News.

Neštěstí se stalo v mexickém státě Coahuila ve středu ve 13:35 místního času (20:35 SELČ), když se propadla stěna šachty a důl byl zaplaven. Vodu z dolu odčerpávají velká čerpadla a podle BBC bylo na místo povoláno i šest potápěčů mexických speciálních sil.

Příbuzní, kteří se shromáždili před dolem, doufají, že se horníkům podařilo najít vzduchovou kapsu. "Jsme unavení a zoufalí, ale pořád máme trochu naděje," prohlásila Cecilia Cruzová.

Agentura Reuters informovala, že pěti jiným horníkům se povedlo dostat se z dolu ven. Jeden z nich, Fernando Pompa, v rozhovoru s místní rozhlasovou stanicí popsal, jak byl z dolu vytažen ven ve vozíku, který se používá k přepravě uhlí.

Důl v okrese Sabinas byl otevřen v lednu a podle mexického ministerstva práce od té doby nikdo nehlásil žádné abnormálnosti.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Schalke s Králem v základní sestavě podlehlo Kolínu

Fotbalisté Schalke se po roce vrátili do bundesligy porážkou 1:3 v úvodním kole nové sezony v Kolíně nad Rýnem. Tým s českým záložníkem Alexem Králem v základní sestavě hrál od 35. minuty v deseti. Král, který do Schalke přišel minulý měsíc po přerušení smlouvy se Spartakem Moskva, strávil na hřišti 89 minut.

Brzkou trefu Schalke hlavní rozhodčí po konzultaci s videorozhodčím neuznal kvůli předcházejícímu ofsajdovému postavení. Video zasáhlo do utkání i po půl hodině hry, kdy byl přezkoumán faul hostujícího Drexlera. Za nedovolený zákrok dostal německý záložník červenou kartu.

Početní výhodu využil Kolín na začátku druhého poločasu. Ve 49. minutě otevřel skóre zápasu přízemní střelou Kilian. Vedení domácích navýšil v 65. minutě rakouský záložník Kainz. Schalke vystřelilo ve druhém poločase na branku pouze jednou, kdy se v 76. minutě prosadil Butler. O čtyři minuty později vrátil Ljubičič Kolínu dvougólový náskok a stav 3:1 zůstal až do konce zápasu.

Lipsko na úvod remizovalo ve Stuttgartu 1:1. O jediný gól hostů se postaral nejlepší hráč minulé ligové sezony Christopher Nkunku. Čtvrtému týmu minulé sezony nestačilo na výhru ani 27 střel a po prohře v Superpoháru s Bayernem Mnichov si připsal ztrátu i v ligové soutěži.

V osmé minutě otevřel skóre francouzský útočník Nkunku, který byl díky 20 brankám a 13 asistencím vyhlášen nejlepším hráčem minulé ligové sezony. I druhý gól vstřelil francouzský fotbalista, záložník Stuttgartu Ahamada, který ve 31. minutě vyrovnal. Patnáctý tým minulé sezony prohrál s Lipskem předchozích šest zápasů za sebou, ve druhém poločase však i přes velkou útočnou aktivitu hostů neinkasoval.

Německá fotbalová liga - 1. kolo:

Stuttgart - Lipsko 1:1 (31. Ahamada - 8. Nkunku), Kolín nad Rýnem - Schalke 3:1 (49. Kilian, 65. Kainz, 80. Ljubičič - 76. Bulter).

Další zprávy